Olimpijczycy w Szkole Sportowej

Olimpijczycy w SP2 (fot. mat. prasowe)
Olimpijczycy w Szkole Sportowej

zobacz galerię zdjęć: 2
Z okazji obchodów 50 lecia Szkoły Sportowej w Tczewie (przyp. najstarszej Szkoły Sportowej w Polsce), w dniu 11.10.2023 placówkę odwiedziła, ramach warsztatów sportowo-edukacyjnych pn. "Śladami Mistrzów", pani Prezes PZP (Polskiego Związku Pływackiego), złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w pływaniu (Ateny 2004) Otylia Jędrzejczak. Towarzyszyli jej Izabela Burczyk - absolwentka Szkoły Sportowej, tczewianka, olimpijka pływacka z Atlanty 1996 i Marek Krawczyk, pływak z Gdańska, także olimpijczyk (Atlanta 1996, Sydney 2000). Sprawcą "zamieszania" był Jarosław Błażek - absolwent SSP 2, a obecnie pracownik PZP.

Olimpijczycy ciekawie opowiadali o sporcie a uczniowie (klas pływackich 4-5-6-7-8 i niepływackich 5-6-7) naprawdę z zainteresowaniem słuchali.

Pani Izabela Burczyk, która pływała prawie 20 lat, podkreśliła że nie było łatwo, ale udział w Igrzyskach Olimpijskich był zwieńczeniem jej kariery i nagrodą za wszystkie trudy. Przyznała, że sport uczy cierpliwości, punktualności, daje wiele możliwości w dorosłym życiu zawodowym. Przypomniała, że wróciła do pływania po urodzeniu dziecka (mówiono na nią "pływająca mama") i była w tamtym czasie jedyną taką zawodniczką.

Pan Marek Krawczyk, który także pływał 20 lat, wywodzi się ze sportowej rodziny - jego dziadek pływał na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu (1924) i Amsterdamie (1928). Był za młodego grubym dzieckiem, wytykanym z tego powodu. Zawziął się, ciężko trenował, spełnił życzenie dziadka, który mu powiedział: "Wnuku, życzę Ci, żebyś tak jak ja startował dwa razy w Igrzyskach Olimpijskich".

Miał jasny przekaz: "sport nauczył mnie spełnienia marzeń", sportowych i życiowych. W sporcie osiągnął bardzo wiele, w życiu zawodowych również - został żołnierzem specjalnej jednostki antyterrorystycznej, łapał groźnych przestępców, ochraniał wizyty prezydentów państw.

Pani Otylia Jędrzejczak wspomniała, że jako dziecko podziwiała tczewską pływaczkę - pływającą mamę. Trenowała przez 25 lat. Na początku szkolenia nie wyróżniała się, nie była najlepsza, to przyszło z czasem. Osiągnęła w sporcie niemalże wszystko. Sport nauczył ją szacunku dla drugiego człowieka, wytrwałości, konsekwencji. Każde zawody jej czegoś uczyły.

Złoty medal z Aten wylicytowała dla dzieci chorych na padaczkę, a medal który każdy z uczestników spotkania mógł obejrzeć, potrzymać i porobić sobie z nim selfiki jest repliką oryginalnego wypożyczoną z Muzeum Sportu.

Spotkanie oczywiście dało możliwość zadawania pytań, których nie brakowało, dało również szansę na zdobycie książki z autografem złotej Otylii za prawidłowe odpowiedzi w pływackim quizie i było naprawdę zajmujące.
Po spotkaniu odbyła się sesja zdjęciowa z olimpijczykami, którzy przy okazji rozdali mnóstwo autografów.

Spotkanie z Mistrzami było dodatkowo poprzedzone spotkaniem z psycholożką sportową - Małgorzatą Fijałek Żuk i dietetyczką sportową - Natalią Główką
specjalistkami z dziedzin, bez których nie sposób odnaleźć się w dzisiejszym sporcie.

Prowadzącym spotkania, zadającym pytania w wywiadzie, czuwającym nad właściwą atmosferą i temperaturą eventu był Szymon Gagatek.

Było super, było niesamowicie ciekawe uzupełnienie obchodów 50 lecia Szkoły Sportowej i pływania wyczynowego w Tczewie.

A my szykujemy się na kolejne wydarzenie:

14.10.2023, za 3 dni, w sobotę, w godzinach 16.00-18.30, sentymentalne zawody byłych pływaków Szkoły Sportowej.
Będzie się działo.

Już wiemy jakim stylem popłynie na nich Izabela Burczyk, ale Wam nie powiemy. Przyjdźcie to się zobaczycie.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +4

  Animatorka sportu!_gość

  11.10.2023, 21:21

  Godne uwagi....

  Każda taka inicjatywa powinna być nie tylko chwalona, ale wręcz promowana! Całkiem innym zagadnieniem jest zasadność kurczowego trzymania się terminu "Szkoła Sportowa"! Czy jednostka pedagogiczna, w której 80% uczniów nie umie w sposób właściwy zrobić przewrotu wprzód (nie wspominając o skoku przez skrzynię lub kozła), posiada kwalifikacje do ww nazwy? A powyższe przykłady są symbolem braku kompetencji lub lekceważenia programu szkolnego!

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx6.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.