Unia Tczew zakończyła przygodę w Pucharze Polski

W meczu II rundy Pucharu Polski na szczeblu regionalnym Unia 1922 Tczew przegrała z Orłem Subkowy 1:4 (0:3) i odpadła z dalszej rywalizacji. Mimo niekorzystnej pory, w to słoneczne popołudnie przyszło blisko 100 sympatyków Unii, a z trybun dało się usłyszeć hity dawnych lat, jak chociażby "W Tczewie się urodziłem...".

Początek spotkania to przewaga Orła. Częściej przebywali pod polem karnym Unii i było niebezpiecznie pod bramką Sławomira Kwaterowskiego. Tczewianie pierwszą groźną okazję stworzyli w 15. minucie. Dawid Kotowski idealnie zagrał do wychodzącego na czystą pozycję Bogusława Lizaka, który przelobował bramkarza, a piłka odbiła się od murawy i trafiła w poprzeczkę. Futbolówkę przejął jeszcze Mariusz Wroński, lecz jego strzał sparował na rzut rożny Karol Koss. Teraz można już tylko gdybać, jakby się potoczył mecz, gdyby Unia zaczęła od prowadzenia. Trzeba też uczciwie przyznać, że subkowianie byli w pierwszej połowie stroną dominującą. Niewiele nad poprzeczką uderzali Wojciech Szoska i Sławomir Wilczewski. Z kolei Mateusz Skalski w nią trafił, po ładnym strzale z okolic narożnika pola karnego. W 28. minucie świetnie Kwaterowski wybronił strzał Szoski. W 32. minucie nie miał już jednak nic do powiedzenia po dwójkowej akcji Szoska-M.Skalski na pograniczu spalonego i golu tego drugiego.
Cztery minuty później było już 0:2, dzięki wykorzystaniu sytuacji sam na sam przez Szoskę. Ten sam zawodnik zdobył też bramkę tuż przed przerwą w 43. minucie, ustalając wynik pierwszej połowy.

Druga odsłona również nie zaczęła się obiecująco. Już 7 minut po przerwie dobrze w polu karnym znalazł się Tomasz Skalski i uderzeniem w długi róg podwyższył na 0:4. Goście, wyraźnie zadowoleni z prowadzenia, nieco się cofnęli, a coraz groźniej robiło się pod ich bramką. Wreszcie w 66. minucie indywidualna akcja Marcina Glienke i strzał przy słupku dał gola honorowego. W 75. minucie swą przebojowość znów zaprezentował Piotr Tomasiak, który minął dwóch obrońców, strzelił, jednak z najwyższym trudem Koss wybił na "róg". Rozmiary porażki mógł jeszcze zmniejszyć Paweł Grzesiak, lecz piłka po jego uderzeniu z rzutu wolnego nieznacznie przeleciała nad poprzeczką.

Dopiero trzecia drużyna zdołała wyeliminować Unię. I trzeba obiektywnie powiedzieć, że goście wygrali zasłużenie. Życzymy, więc powodzenia Orłowi w kolejnych meczach, a zwłaszcza wychowankom KKS, Sławkowi Wilczewskiemu i Tomkowi Skalskiemu. Widać było różnicę w przygotowaniu fizycznym, ale to nie powinno dziwić, gdyż subkowianie normalnie trenują między weekendami, zaś Unici spotykali się od meczu do meczu. -"Nie wynik w tych rozgrywkach był dla nas najważniejszy"- mówi kibic Unii, jeden z organizatorów całego przedsięwzięcia. -"Liczy się to, że udało nam się spotkać po tylu latach i w ogóle zagrać. Każdy z nas myślał, że skończy się na jednym meczu, a w sumie zagraliśmy aż trzy! To na pewno sukces. Pokazaliśmy, że Unia Tczew nigdy nie zginie"- dodał.

Bramki: 0:1 Mateusz Skalski (32.), 0:2, 0:3 Wojciech Szoska (36., 43.), 0:4 Tomasz Skalski (52.), 1:4 Marcin Glienke (66.).

UNIA: 1 Kwaterowski - 3 Pryll [KPT], 15 Grzesiak Ż, 8 Glienke, 13 Cześnik - 19 P.Kleinschmidt, 6 Kotowski (58. 20 Tomasiak), 16 Kolasa, 9 Chyła, 7 Lizak, 10 Wroński.

Orzeł: 1 Koss - 3 Ł.Skalski, 77 D.Kwaśniak (50. 20 K.Kwaśniak), 33 T.Skalski, 9 Szoska Ż, 4 M.Skalski Ż, 10 Kurczyński, 8 Wilczewski, 5 Lisewski [KPT], 19 Ciosek, 13Grzanka.

Sędziował: Marcin Nawrocki (Starogard Gdański).

Widzów: ok. 100.