Trójmiejska relacja. Zwycięstwo Arki i porażka Lechii po batalii z Legią

Niedziela: Arka Gdynia w wyjazdowym meczu 15 kolejki I ligi rozgrywanym w Olsztynie pokonała miejscowy Stomil 2:0, rewanżując się tym samym za wpadkę u siebie z poprzedniej kolejki z GKS-em Katowice.

Stomil Olsztyn - Arka Gdynia 0:2 (0:0)

Bramki: 59-Vinicius,70-Szwoch. *W 64 minucie Jegliński(Stomil)nie wykorzystał karnego.
Widzów: 2500
Aktualne miejsce w tabeli: 9 (21 punktów).

Następny mecz: Arka Gdynia - Dolcan Ząbki *

* Mecz Arki z Dolcanem zapowiada się interesująco. Żółto-niebiescy na finiszu rundy będą chcieli z pewnością powalczyć o utrzymanie miejsca w dziesiątce, a goście o to, by nie kończyć rundy na pozycji spadkowej. Patrząc na statystyki, faworytem tego meczu będzie Arka, która jest solidniejsza w obronie od Dolcana oraz wygrała niełatwy mecz w Olsztynie, ale nie można liczyć na to, że goście z małego miasteczka łatwo punkty oddadzą, bo ich bilans wyjazdowy pokazuje, że mimo iż do potęg nie należą, wyjazdów nie odpuszczają. Ważnym elementem jeśli chodzi o Arkę, będzie wykluczenie z gry Bartosza Osolińskiego, czyli najlepszego strzelca Dolcana. Mecz z Dolcanem będzie ostatnim spotkaniem Arki u siebie w tym roku, tak więc warto udać się na stadion i pożegnać się z ligową piłką na kilka miesięcy.

Stomil: 29. Tomasz Ptak - 18. Janusz Bucholc, 5. Paweł Baranowski, 23. Arkadiusz Koprucki, 7. Paweł Głowacki (80, 20. Michał Świderski) - 9. Łukasz Suchocki, 11. Robert Tunkiewicz, 21. Łukasz Jegliński, 8. Mindaugas Kalonas, 95. Radosław Stefanowicz - 87. Szymon Kaźmierowski (69, 77. Paweł Łukasik).

Arka: 26. Maciej Szlaga - 17. Julien Tadrowski, 3. Krzysztof Sobieraj, 31. Bartosz Brodziński, 22. Damian Krajanowski - 20. Marcin Radzewicz, 33. Tomasz Jarzębowski, 19. Michał Rzuchowski (76, 15. Radosław Pruchnik), 9. Piotr Kuklis (87, 11. Dariusz Formella), 7. Piotr Tomasik - 8. Marcus Vinícius (67, 14. Mateusz Szwoch).

Żółte kartki: Stefanowicz, Baranowski - Rzuchowski, Kuklis, Jarzębowski, Sobieraj.
Sędziował: Szymon Lizak (Poznań).

Niedziela: Lechia Gdańsk w hitowym spotkaniu 10 kolejki Ekstraklasy, przegrała przed własną publicznością z Legią Warszawa 1:2.

Mecz z Legią to jedno z najbardziej prestiżowych spotkań rozgrywanych na PGE Arenie przez Lechię. Gdańszczanie w poprzednim sezonie "sprzątnęli sprzed nosa" Legii mistrzostwo, tak więc mecz zapowiadał się ze "smaczkiem".
Początek spotkania był wyrównany. Oba zespoły stwarzały sobie sytuacje, choć widać było, że najważniejsze dla jednych jak i dla drugich było to, aby bramki nie stracić. w 12 minucie gry, po faulu Janickiego na Koseckim, sędzia podyktował rzut karny, do którego podszedł super snajper Legii Danijel Ljuboja. W pojedynku Ljuboja-Buchalik lepszy okazał się bramkarz Lechii, który zatrzymał strzał Serba i uratował zespół przed utratą bramki na początku spotkania. Po niewykorzystanym karnym, Legia spróbowała gry pressingiem, lecz Gdańszczanie nie dali się zdominować i w 16 minucie stworzyli groźną sytuację pod bramką Kuciaka. Niestety Mateusz Machaj źle przyjął piłkę i z teoretycznie 100% sytuacji nic nie zostało. W 35 minucie Legia przeprowadziła bramkową, choć trochę szczęśliwą akcję. Po dośrodkowaniu w pole karne, Rzeźniczak uderzył piłkę głową w kierunku bramki, futbolówka odbiła się od poprzeczki i trafiła pod nogi Radovicia, który wpakował ją do siatki. Do przerwy Legia prowadziła w Gdańsku 1:0, a Lechia mogła żałować, bo stworzyła sobie więcej groźnych sytuacji od gości i zmarnowała je dając prezenty Warszawiakom. zmianie stron Lechia przycisnęła, chcąc doprowadzić do wyrównania, stwarzając dwie dobre sytuacje. W 63 minucie Legia przeprowadziła bardzo groźną akcję, której apogeum było podanie Rdovicia do niepilnowanego Ljuboji. Ten oddał strzał, jednak Buchalik znów okazał się być pewnym punktem zespołu Lechii i zatrzymał futbolówkę uderzoną przez snajpera Legii. W 66 minucie Abdou Razack Traore zachował zimną krew w polu karnym Legii, co zaowocowało bramką na 1:1! Warszawianie nie myśleli jednak o rezygnacji z 3 punktów i w 72 minucie wyszli na prowadzenie. Najpierw mocno uderzył Kosecki, którego strzał fantastycznie obronił Buchalik, a potem odbitą piłkę przez bramkarza Lechii uderzył Ljuboja, pakując ją do sitaki. W końcówce Lechia próbowała jeszcze odmienić losy spotkania, jednak nie udało się osiągnąć korzystnego wnyku i porażka stała się faktem, choć należy pochwalić Lechistów za emocjonujący mecz, jaki stworzyli, nie będąc w roli faworyta spotkania.

Lechia Gdańsk - Legia Warszawa 1:2

Bramki: 66-Traore-35-Radovic,72-Ljuboja. * W 12 minucie Ljuboja (Legia) nie wykorzystał rzutu karnego.
Widzów: 17956

Aktualne miejsce w tabeli: 7 (15 punktów).
Następny mecz: Ruch Chorzów - Lechia Gdańsk *

* Mecz z chorzowskim Ruchem na wyjeździe będzie dla Lechii niewątpliwie bardzo ciężkim spotkaniem. "Niebiescy" prezentują dobrą dyspozycję, a ostatnie wygrane spotkanie w małych derbach Śląska potwierdza, że Ruch zaczyna łapać wiatr w żagle, ma chęć na zdobywanie punktów i wspinanie się w górę tabeli. Ruch przed własną publicznością w tym sezonie nie przegrał żadnego meczu, co dodatkowo pokazuje skalę trudności z jaką Lechia będzie musiała się zmierzyć, ale jeśli biało-zieloni poprawią swą skuteczność w porównaniu z meczu z Legią, to powinno być dobrze.

Lechia: 1. Michał Buchalik - 2. Rafał Janicki, 13. Sebastian Madera, 6. Jarosław Bieniuk, 4. Piotr Brożek - 19. Ricardinho, 8. Łukasz Surma, 17. Marcin Pietrowski, 21. Mateusz Machaj (79, 9. Piotr Grzelczak), 18. Kacper Łazaj (66, 29. Łukasz Kacprzycki) - 7. Abdou Razack Traoré.
Legia: 12. Dušan Kuciak - 2. Artur Jędrzejczyk, 15. Iñaki Astiz, 8. Marko Šuler, 25. Jakub Rzeźniczak - 18. Michał Kucharczyk (90, 33. Michał Żyro), 35. Daniel Łukasik (76, 37. Dominik Furman), 21. Ivica Vrdoljak, 32. Miroslav Radović, 20. Jakub Kosecki (87, 7. Jorge Salinas) - 28. Danijel Ljuboja.

Żółte kartki: Janicki, Kacprzycki - Rzeźniczak, Jędrzejczyk.
Sędziował: Daniel Stefański (Bydgoszcz).

Apeluję po raz kolejny do osób, które kierują się chęcią "walki" w internecie w imię swojego klubu o powstrzymanie się od niekulturalnych, agresywnych i nawołujących do przemocy komentarzy, jednocześnie prosząc moderatora o wyłączenie możliwości komentowania, jeśli takowe będą zamieszczane. Artykuły umieszczam w celu informacyjnym i promowania pozytywnej, lokalnej dyskusji na temat trójmiejskiej piłki, a nie w celach prowokacyjnych dla garstki osób, których jedynym celem jest przekomarzanie się i wyzywanie z oponentami klubowymi. W ostatnim artykule 99% procent komentarzy była niezwiązana bezpośrednio z tematem, a jedynie mało inteligentną dyskusją osób uważających internet za pole walki kibicowskiej. W związku z tym jeszcze raz przypominam o rozwadze i kulturze, apelując jednocześnie do użytkowników, aby widząc wpisy budzące kontrowersje zgłaszali je moderatorowi. Wystarczy spojrzeć na wpisy pod poprzednim artykułem, aby ujrzeć słowa, które nie powinny być publikowane.