III Tczewski Festiwal Gitarowy /Międzynarodowy Konkurs Gitarowy

Tczewski Festiwal Gitarowy (fot. mat. prasowe)
Tczew - III Tczewski Festiwal Gitarowy /Międzynarodowy Konkurs Gitarowy

zobacz galerię zdjęć: 4
III Tczewski Festiwal Gitarowy /Międzynarodowy Konkurs Gitarowy
18 - 20 maja 2018
Centrum Kultury i Sztuki
Wstęp wolny


Centrum Kultury i Sztuki serdecznie zaprasza na III Tczewski Festiwal Gitarowy /Międzynarodowy Konkurs Gitarowy. W ramach Festiwalu oprócz przesłuchań konkursowych, odbędą się także lekcje mistrzowskie dla uczestników, a co najważniejsze koncerty. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli:
Marszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk,
Starosta Tczewski - Tadeusz Dzwonkowski,
Prezydent Miasta Tczewa - Mirosław Pobłocki,
Rektor Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku - prof. dr hab. Maciej Sobczak, 
Rektor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi - prof. dr hab. Cezary Sanecki.
 

PROGRAM:
18 maja 2018 r.
09:00 - 14:00 -  Przesłuchania konkursowe Grupy III A (Poziom studencki)
16:00 - 19:00 - Przesłuchania konkursowe Grupy III A (Poziom studencki)/ Lekcje mistrzowskie
            19.00 - koncert INAUGURACYJNY
                        Wystąpią: Orkiestra Kameralna PROGRESS pod dyrekcją Szymona Morusa
                        Soliści: Maciej Staszewski (gitara), Bartosz Paprot (gitara), Paweł Zagańczyk (akordeon)
 
19 maja 2018 r.
09:00 - 14:00 - Przesłuchania konkursowe Grupy I (Poziom dziecięcy)
15:00 - 19:00 - Przesłuchania konkursowe Grupy II A  (Poziom młodzieżowy)
             19:00 -   Finał  (II etap) Grupy III A (Poziom studencki)
  
20 maja 2018 r.
09:00 - 14:00 - Przesłuchania konkursowe Grupy II B (Poziom młodzieżowy)  i  III B (Poziom studencki)
            16:00 - KONCERT FINAŁOWY
                        Wystąpią: Felice Guitar Quartet - laureat Grand Prix 2017
                        Zatańczy zespół - WIECZNIE MŁODZI
                       Ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród, koncert laureatów
          

Orkiestra Kameralna Progress
Młody, dynamicznie rozwijający się zespół założony w 2009 roku przez dyrygenta Szymona Morusa. Współtworzą go utytułowani soliści, kameraliści, laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Od początku swojego istnienia Orkiestra związana jest z miastem Tczew, w którym rokrocznie daje cykle koncertowe tworząc trzon życia kuturalnego w regionie. O licznych sukcesach zespołu świadczy udział w znaczących wydarzeniach muzycznych nie tylko Pomorza, ale i całego kraju. Naczelną ambicją muzyków jest łączenie różnych Kultur, Narodów i regionów Polski. W kwietniu 2013 roku orkiestra wzięła udział w międzynarodowym projekcie upamiętniającym 70 rocznicę powstania w getcie warszawskim z dużym powodzeniem prezentując podczas koncertu w Berlinie Requiem niemieckieJ.Brahmsa oraz Ocalałego z Warszawy A.Schonberga. W tym samym roku zespół uroczyście inaugurował otwarcie nowej sali koncertowej Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie prawykonując dzieło Karola Nepelskiego.
Od początku swego istnienia Orkiestra współpracuje z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku biorąc udział w koncertach kompozytorskich organizowanych przez uczelnię. W trakcie swej pięcioletniej działalności Orkiestra Kameralna Progress występowała na licznych festiwalach muzycznych w Polsce takich m.in. jak: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku, Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki w Helu, Dobrodzień Classic Festiwal prezentując się w intrygujących interpretacjach muzyki klasycznej i rozrywkowej. Od początku swej działalności Orkiestra współpracuje z Telewizją Polską biorąc udział w widowiskach słowno-muzycznych transmitowanych na żywo m.in.: "Szukamy stajenki" do tekstów Jacka Kaczmarskiego, czy "Solidarność to znaczy jeden i drugi".
Szczególne miejsce w repertuarze Zespołu zajmuje muzyka współczesna, której promowanie jest naczelnym priorytetem jej dyrektora artystycznego. Orkiestra Kameralna Progoress dokonała licznych prawykonań utworów polskich kompozytorów młodego pokolenia m.in.: Agnieszki Stulgińskiej, Pawła Kwapińskiego, Artura Guzy, Karola Nepelskiego. W roku 2014 w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie dokonała prawykonania Opery Kaszubskiej Rebeka Michała Dobrzyńskiego do libretta Tomasza Fopke w ramach ogólnopolskiego roku Oskara Kolberga.
Z Orkiestrą Kameralną Progress w roli solistów występowali m.in.: słynny skrzypek, ostatni uczeń Davida Oistracha - Michael Vaiman, czy też solistka Metropolitan Opera w Nowym Yorku - Miroslava Yordanova.
Zespół brał również udział w nagraniach muzyki filmowej Bruno Lohengrena, oraz kolęd kaszubskich w aranżacji Macieja Bolewskiego.

Szymon Morus 
Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura. Założyciel oraz dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Progress, z którą od 2009 roku z powodzeniem koncertuje w Polsce i poza jej granicami. Tytuł magistra sztuki uzyskał w klasie skrzypiec dra hab. Andrzeja Kacprzaka oraz dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Wojciecha Rajskiego w AM w Gdańsku.
Współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową, Teatrem Wielkim w Łodzi, Śląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Podkarpacką, Polską Filharmonią Kameralną, Filharmonią Bałtycką czy Filharmonią Koszalińską. 
W sezonie 2014/2015 pełnił funkcję dyrygenta-rezydenta Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W marcu 2016 roku objął kierownictwo muzyczne nad premierą Czarnej Maski Krzysztofa Pendereckiego z wielkim powodzeniem prezentując dzieło trójmiejskiej publiczności (Opera Bałtycka) oraz debiutując na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. W sezonach 2015/2016 i 2016/2017 dyrygent Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
W swym dorobku posiada wiele nagrań płytowych. Stale propaguje muzykę współczesną, dokonując szeregu prawykonań utworów polskich kompozytorów. Jest laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2016.
Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane. Od października 2013 r. związany z macierzystą uczelnią, gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Dyrygentury symfoniczno-operowej.

Maciej Staszewski
Gitarzysta i kompozytor urodzony w 1984 roku w Łodzi. Studiował w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, którą ukończył w klasie gitary klasycznej prof. Jerzego Nalepki (2008) i w klasie kompozycji prof. Jerzego Bauera (2009).
Jako solista i kompozytor współpracował m.in.: z Orkiestrą "Łódzkie Smyczki", "Polish Cameratą", Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Łodzi, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Występował m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Improwizowanej "Ad Libitum", Międzynarodowym Festiwalu Indywidualności Muzycznych "Tansman 2012", Światowych Dniach Muzyki ISCM, wielokrotnie brał udział w sesjach "Musica Moderna" jako kompozytor i solista.
Jest autorem kompozycji gitarowych - solowych i z towarzyszeniem orkiestry, utworów fortepianowych, kameralnych, chóralnych oraz elektroakustycznych. Jego utwory były wielokrotnie wykonywane w Polsce i za granicą. Zajmuje się także muzyką improwizowaną, bierze udział w projektach free improvisation, współpracując m.in. z Krzysztofem Knittlem, Alexey'em Kruglovem, Yuriy'em Yaremczukiem, Tomaszem Chołoniewskim, Miloszem Luczynskim. Jest członkiem grupy muzyki improwizowanej P.U.R Collective, z którą nagrał płytę Nichi Nichi Kore Kon'nichi dla Domu Wydawniczego FOR TUNE?. W 2016 roku nagrał solowy album Fantasía Ibérica wydany przez wytwórnię płytową DUX.
W 2017 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Pełni funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Łodzi w kadencji 2016-2020.
http://www.maciejstaszewski.com/
Maciej Staszewski Scherzo (2017 David Rouse) https://www.youtube.com/watch?v=Wu94sXDI3IQ

Paweł Zagańczyk
Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka. Laureat ponad dwudziestu konkursów akordeonowych. Koncertuje w Polsce i Europie - występował na Litwie, Słowacji, w Austrii, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Hiszpanii,  Szwecji, Niemczech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Paweł Zagańczyk koncertuje też na bandoneonie z niemieckiej manufaktury Uwe Hartenhauera.
Występował obok znanych dyrygentów: Michała Nesterowicza, Maji Metelskiej, Jerzego Maksymiuka, Bohdana Jarmołowicza, Zygmunta Rycherta, Janusza Przybylskiego, Wojciecha Rajskiego, Tadeusza Dixy, Rafała Kłoczko, Szymona Morusa czy Ariela Ludwiczaka. Na swoim koncie ma wiele prawykonań muzyki współczesnej takich twórców jak: Krzesimir Dębski, Mikołaj Majkusiak, Krzysztof Olczak, Cezary Paciorek, Gerhard Stäbler czy Marek Czerniewicz. Paweł Zagańczyk współpracuje z jazzmanem i saksofonistą Adamem Wendtem, czego owocem jest płyta zatytułowana Acoustic Travel. Założył kwartet muzyczny Zagan Acoustic, z którym wykonuje muzykę improwizowaną, łączącą folk, jazz oraz muzykę poważną. Zarejestrowana została solowa płyta Tango, ukazująca ten gatunek w twórczości różnych kompozytorów.
Zdobył wiele branżowych nagród: Zasłużony dla Kultury Polskiej, Pomorską Nadzieję Artystyczną przyznawaną przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Nagrodę dla twórców kultury burmistrza miasta Pruszcz Gdański,  Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
Działalność pedagogiczną Pawła Zagańczyka otwierają sukcesy wychowanków na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych - jest adiunktem w gdańskiej Akademii Muzycznej oraz wykładowcą na warsztatach akordeonowych w Seili (Finlandia) oraz Wejherowie (Polska). Autor pracy doktorskiej, która przedstawia historię tanga. Znany jest także jako animator życia muzycznego - organizuje m.in. Gdańską Sztukę Interpretacji Muzyki Akordeonowej, której jubileuszowa X edycja odbędzie 6 grudnia 2017 roku.

http://www.pawelzaganczyk.com/
Paweł Zagańczyk Tango /new accordion CD album/ https://www.youtube.com/watch?v=dSDpx4MKmps

Felice Guitar Quartet - laureaci Grand Prix 2017 Tczewskiego Festiwalu Gitarowego.
W skład kwartetu wchodzą: Dorota Perczyńska, Natalia Kornatka, Olga Hala, Kacper Kardasiński.
Dorota Perczyńska naukę gry na gitarze klasycznej rozpoczęła w wieku 6 lat w Przedszkolu Muzycznym działającym przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu, a rok później została uczennicą tej szkoły. W klasie V cyklu 6-letniego zrezygnowała z nauki w PSM I st. i razem z członkiniami kwartetu rozpoczęła naukę w Szkole Muzycznej II stopnia Towarzystwa Muzycznego w Jarosławiu. Swoją przygodę z gitarą klasyczną od Przedszkola Muzycznego do chwili obecnej realizuje w klasie gitary klasycznej Roberta Polańskiego. W chwili obecnej Dorota jest uczennicą klasy III. Oprócz laurów w kwartecie, jest także zdobywczynią 11 nagród na konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, otrzymując jedno wyróżnienie, cztery III miejsca oraz trzykrotnie zdobywając II i I miejsce (m.in. w Trzęsaczu, Zambrowie, Żorach, Lublinie czy Chełmie).
Natalia Kornatka naukę gry na gitarze klasycznej rozpoczęła w wielu 7 lat w Ognisku Artystycznym przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Jarosławiu. W następnym roku po pozytywnie przebytych egzaminach rekrutacyjnych do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu kontynuowała naukę gry na gitarze klasycznej w klasie Roberta Polańskiego. Od roku szkolnego 20152016 jest uczennicą Szkoły Muzycznej II stopnia Towarzystwa Muzycznego w Jarosławiu, obecnie w klasie III. Natalia pracuje w dalszym ciągu pod kierunkiem Roberta Polańskiego.
Olga Hala naukę gry na gitarze klasycznej rozpoczęła w wieku 7 lat od zajęć w Ognisku Artystycznym. Rok później został uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu i rozpoczyna naukę w klasie gitary Roberta Polańskiego. Po 5 latach nauki postanawiła zrezygnować z dalszej nauki w PSM I st., by razem z koleżankami rozpocząć naukę w Szkole Muzycznej II stopnia Towarzystwa Muzycznego w Jarosławiu. Olga jest w chwili obecnej uczennicą klasy III.
Kacper Kardasiński swoją przygodę z gitarą rozpoczął w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Przeworsku. Po zakończeniu pierwszego etapu edukacji i pomyślnie zdanych egzaminach do Szkoły Muzycznej II stopnia Towarzystwa Muzycznego w Jarosławiu kontynuuje naukę w klasie gitary klasycznej Roberta Polańskiego. Oprócz sukcesów zespołowych Kacper jest zdobywcą nagród na konkursach w Zambrowie, Chełmie, Kolbuszowej, Lublinie oraz Koszalinie.
https://www.facebook.com/Felice-Guitar-Quartet-1086897747988026/
Kwartet Gitarowy Felice z Jarosławia wygrał konkurs w USADrukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +1

  mirek_gość

  18.05.2018, 11:22

  Byle tylko B.Paprot nikogo nie pobił...

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx5.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.