Zanim cudze pochwalicie - własne poznajcie! Najnowszy numer Kociewskiego Magazynu Regionalnego już w sprzedaży

Kociewski Magazyn Regionalny (fot. mat. prasowe)
Tczew - Zanim cudze pochwalicie - własne poznajcie! Najnowszy numer Kociewskiego Magazynu Regionalnego już w sprzedaży
Kociewie to malownicze, cieszące oko pejzaże, których uroki starają się uchwycić i utrwalić w literackiej formie lokalni mistrzowie słowa. Kociewie to regionalna kuchnia, wielobarwne stroje ludowe, skoczne melodie wygrywane na trąbach, diabelskich skrzypcach i akordeonach. Kociewie wreszcie to spajające lokalną społeczność kongresy, obchody jubileuszowe, sympozja, w tym również szeroko rozumiana działalność wydawnicza: publikacje wspomnieniowe, periodyki, opracowania popularnonaukowe. A skoro o działalności wydawniczej mowa zachęcamy wszystkich pasjonatów burzliwych dziejów regionu, jak również miłośników dziedzictwa kulturowego "Małej Ojczyzny" do zapoznania się z tekstami zamieszczonymi w najnowszym, 104. numerze, Kociewskiego Magazynu Regionalnego! Na kartach lokalnego periodyku każdy, nawet najbardziej wybredny czytelnik, znajdzie coś dla siebie.

Historia: dzieje kociewskich towarzystw ludowych, wyzwolenie Kociewia spod zaboru pruskiego, konspiracyjna działalność niepodległościowa lokalnych organizacji filomackich, tworzenie się samorządu terytorialnego w powiecie starogardzkim w latach 1920-1921 - to zaledwie część, spośród obecnych na kartach kwartalnika zagadnień, poświęconych burzliwym, ale jakże pasjonującym dziejom ziemi kociewskiej.

Wydarzenia kulturalne: obchody Światowego Dnia Kociewia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie, konferencja monograficzna poświęcona księdzu prof. Januszowi St. Pasierbowi, promocja tomiku poetyckiego "Za tęczowymi drzwiami" autorstwa Zofii Daniel, spotkanie Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków - jak się okazuje Kociewie ma dla mieszkańców i miłośników regionu naprawdę wiele do zaoferowania, stąd szereg sprawozdań oraz relacji zamieszczonych na łamach bieżącego numeru pisma.

Znani Kociewiacy: Maria Pająkowska-Kensik - tegoroczna laureatka Medalu Stolema oraz Andrzej Liss - zmarły w styczniu br. działacz polityczny i społeczny rodem z Pelplina, czyli biogramy osób, które wniosły znaczący wkład w rozwój regionu.


W najnowszym numerze Kociewskiego Magazynu Regionalnego, obok niespodzianki w postaci krzyżówki konkursowej, znaleźć można również odpowiedzi na następujące pytania:
Jak efektywnie mobilizować młodzież szkolną do zgłębiania wiedzy na temat najbliższego otoczenia: wsi, miasta, gminy, powiatu?
Co może robjyć człowiek chtóran ma łusz wjanci roków niysz dwa siekyrki?
Jakie informacje dotyczące średniowiecznych i nowożytnych dziejów Europy odnaleźć można
na kartach "Kroniki pelplińskiej"?
Co wspólnego ma Kociewie z Toskanią?

Zachęcamy do lektury pisma!

Bieżące numery Kociewskiego Magazynu Regionalnego nabyć można w budynku głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 6.
Archiwum wirtualne Kociewskiego Magazynu Regionalnego dostępne jest na stronie biblioteka.tczew.pl/kmr.
Pismo dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA