To już XI IN MEMORIAM Festiwal Grzegorza Ciechowskiego - Brodka, Gentleman!, Popsysze i...

XI Festiwal IN MEMORIAM
Tczew - To już XI IN MEMORIAM Festiwal Grzegorza Ciechowskiego - Brodka, Gentleman!, Popsysze i...
Już w najbliższą sobotę (25. sierpnia) tczewski amfiteatr im. Grzegorza Ciechowskiego wypełnią dźwięki Republiki i solowej twórczości Obywatela GC. Podczas VII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego usłyszymy 6 zespołów i troje solistów. Gwiazdą tegorocznej imprezy będzie Monika Brodka. Dzień wcześniej czeka nas również nietypowe karaoke.

To będzie już jedenasty IN MEMORIAM Festiwal Grzegorza Ciechowskiego. Do tegorocznego, siódmego już konkursu piosenek artysty z Tczewa zgłosiło się 6 zespołów - BlackJack, Erase, Fortepain, Gentleman!, Już Nie Żyjesz i Popsysze oraz troje wykonawców solowych - Karolina Żychowska, Michał Sarnowski i Tadeusz Seibert.

Jednak rozpoczniemy już 24 sierpnia (piątek) w tczewskim Klubie Tromba konkursem na zasadach szansy na sukces/karaoke "Śpiewające Głowy". Uczestnicy wykonają wylosowane piosenki do akompaniamentu pianisty - Bartka Krzywdy. Po konkursie obejrzymy pokaz tańca z ogniem grupy "FireSzał" do muzyki z filmu "Wiedźmin" autorstwa Grzegorza Ciechowskiego. Po
ogłoszeniu wyników planowany jest pokaz materiałów archiwalnych z poprzednich edycji IN MEMORIAM. Imprezę poprowadzi, redaktor tczewskiego Radia Fabryka, Wojciech Stobba.

Sobotnie wydarzenie rozpocznie się już o 18:00 na ulicy Kołłątaja. Od tej godziny pracownicy i wolontariusze Fundacji Pokolenia będą wykonywać instalację street-artową upamiętniającą Grzegorza Ciechowskiego. Oprócz tego planujemy przemalowanie fragmentu ulicy w, kojarzone z Republiką, biało-czarne pasy. Pierwsze dźwięki Konkursu rozlegną się w amfiteatrze już o 19:00. Imprezę poprowadzi Wojciech Stobba. Gwiazdą tego dnia festiwalu będzie Monika Brodka.

BRODKA

Jeszcze na długo przed fonograficznym debiutem Brodki podejrzewano, że będzie ona kimś wyjątkowym na polskim rynku muzycznym. Pomimo młodego wieku jest postacią na tyle wyrazistą, że trudno jest ją wtłoczyć w którykolwiek ze stereotypów: „artystki z gór”, „Idola” czy „młodej debiutantki w świecie showbiznesu”.

Po wydaniu trzech długogrających albumów i dłuższym odpoczynku od pracy w studiu Brodka powróciła 20 września z płytą „Granda”. To radykalny zwrot w jej dotychczasowej karierze. Bogatsza o życiowe doświadczenia, pewna siebie i gotowa na artystyczne eksperymenty, artystka wraca z bezkompromisowym materiałem, z którym utożsamia się od początku do końca.

Po niekwestionowanym sukcesie, obsypanej nagrodami, „Grandy” Brodka udała się do Los Angeles, by tam odpocząć i szukać nowych inspiracji. Przywiozła stamtąd dwa utwory, które znalazły się na jej najnowszym wydawnictwie - epce „LAX”. Jedna z nowych kompozycji -„Varsovie”, odniosła już sukces zarówno w Polsce jak i za granicą.

BRODKA koncertuje ze świetnym 5-osobowym zespołem (gitara, bas, mandolina, klawisze, perkusja, omnichord).

Finaliści VII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego

BlackJack

Zespół BlackJack powstał w listopadzie 2010 roku w Krakowie. Muzyka zespołu to przede wszystkim szeroko pojęty hard rock. BlackJack to mocny męski wokal połączony z ostrymi gitarowymi riff’ami i energiczną sekcją rytmiczną. W lutym 2011 roku zespół nagrał swój pierwszy materiał, który znalazł się na singlu “Hangover Rhapsody”, a w sierpniu 2011 wydał debiutancki longplay “Ride On”, który powstał w Rapid Fire Studio w Krakowie.

(Skład: Paweł Kluczewski - wokal, gitara, Łukasz Mackoś - gitara solowa, Rafał Berkowicz - gitara basowa, Krzysztof Nowakowski - perkusja)

Erase

Zespół pochodzi z Tczewa, który wspólnie grać zaczął dwa lata temu. Kwartet aktualnie pracuje nad materiałem, który znajdzie się na ich demo. Pierwsze nagrania możecie znaleźć na ich stronie na facebooku i na myspace. Po kilku koncertach i supportowaniem grupy Chemia przyszedł czas na ich występ na festiwalu Grzegorza Ciechowskiego. Specjalnie na potrzeby tego występu do współpracy sesyjnego klawiszowca i saksofonistę.

(Skład: Mateusz Szmalc, Paweł Fierka, Paweł Olszewski, Szymon Andrzejewski-wokal)

Fortepain

Każdy gatunek filmowy ma jakiś zamysł, koncept, każdy film tworzony jest w jakimś celu, tak samo jak i każdy zespół ma swoją własną poetykę. Muzycy szczecińskiej grupy chcieliby żeby Fortepain był Quentinem Tarantino szczecińskiej i polskiej sceny muzycznej. Fortepain to poezja wybitnych polskich poetów, odziana w rockowe, odrobinę wytarte jeansy i prog-rockową koszulkę Pink Floyd.

(Skład: Paweł Mroczyński - wokal, Krzysztof Radke - gitara, Krzysztof Rogalski - gitara, Filip Grządzielewski - bas, Przemysław Falenciak - perkusja, Maciej Domagałło - instrumenty klawiszowe, syntezatory)

Gentleman!

Gentleman! pochodzi z Trójmiasta, miejsca będącego główną inspiracją członków tego zespołu. Zagrali na wszystkich większych polskich festiwalach, włączając w to Heineken Open’er, Węgorzewo oraz Jarocin. Wystąpili też w trójkowym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. W kwietniu 2010 r. zespół wydał płytę pt. „Opowiem ci kilka historii”. W maju 2011 roku zespół rozpoczął nagrywanie materiału na drugą płytę, która powinna ukazać się pod koniec tego roku.

(Skład: Michał Toś - wokal, Piotr Malach - gitara, wokal, Łukasz Tylenda - gitara, Jacek Tracz - perkusja, Adam Osik - bas)


Już Nie Żyjesz

W skład Już Nie Żyjesz wchodzą osoby od lat współtworzące alternatywną scenę muzyczną ,znane z działalności w rozmaitych zespołach i projektach (takich jak: Bruno Schulz,
19 wiosen, Pornohagen). Ich debiut, płyta pod tytułem „Eskapizm”, to 10 kompozycji oscylujących między electro a zimną falą. W muzyce zespołu pobrzmiewają echa lat 80-tych; od Joy Division czy The Cure po wczesną Republikę i Maanam. Różnorodne doświadczenia sceniczne członków zespołu zaowocowały ciekawą, oryginalną, klimatyczną muzyką, którą dopełniają ascetyczne, refleksyjne teksty.

(Skład: Maciej Andrzejewski, Wojciech Czyszczoń, Grzegorz Fajngold, Mariusz Wątroba, Paweł Strzelec)

Karolina Żychowska

Mówi o sobie, że lubi śpiewać, lubi tańczyć, lubi zapach pomarańczy. To młoda, wrażliwa artystka, dla której muzyka jest pasją i sposobem wyrazu siebie. Uczy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie oraz studiuje kulturoznawstwo. Bierze udział w warsztatach wokalnych i teatralnych prowadzonych m.in. przez Elżbietę Zapendowską, Hannę Banaszak i Andrzeja Głowackiego. Gra w spektaklu „Nowe szaty króla” w reżyserii Jerzego Łazewskiego w Teatrze Staromiejskim w Warszawie. Karolinie Żychowskiej towarzyszyć będzie Paweł Lipski – piano.

Michał Sarnowski i Popsysze

Michał Sarnowski - urodzony w Tczewie 19.06 1978 . Swoją przygodę z muzykowaniem rozpoczął w wieku 18 lat w zespole Bandy z Tczewa. Po przerwie muzycznej dołączył do trójmiejskiej formacji Deer Head On The Wall. Po roku wspólnego koncertowania zespół zawiesił działalność. Kolejnym projektem, w którym udzielał się wokalista był zespół Piżmack i Nornice. Obecnie Michał Sarnowski jest wokalistą tczewskiego zespołu Black Flowers.

Popsysze - trójmiejskie rock&rollowe trio. Grają razem od 2008 roku, właśnie wydali swoją pierwszą płytę Popstory, nakładem Nasiono Records. Stylistycznie zespołowi najbliżej do klasycznego, surowego grania na gitarę, bębny, bas i wokal. Trójmiejskie trio czerpie czystą radość z grania, tworząc przy tym proste melodie. Ale bywa i tak, że ma ochotę wszystko zepsuć.

(Skład: Jarek Marciszewski - gitara, wokal, Kuba Świątek - perkusja, Sławek Draczyński - bas)

Tadeusz Seibert

Wokalista z Malborka, śpiewa od dziecka. Laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali. Związany od młodzieńczych lat ze Studiem Wokalnym "Balbiny" z Malborka, przy którym się kształcił oraz śpiewał w zespole. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na kierunku wokalistyki jazzowej i muzyki rozrywkowej. Od ponad roku jest wokalistą i frontmanem łódzkiego zespołu "TRABANDA", z którym obecnie przygotowuje materiały na swoją pierwszą płytę. Tadeusz Seibert wystąpi wraz z muzykami specjalnie dobranymi na potrzeby tczewskiego konkursu.


Zobacz jak było na festiwalu w ubiegłym roku tutaj

O festiwalu słów kilka

IN MEMORIAM Festiwal Grzegorza Ciechowskiego odbywa się w Tczewie od 2002 roku. Po nagłej, niespodziewanej śmierci Grzegorza Ciechowskiego (w grudniu 2001 roku) postanowiono upamiętnić tą wybitną postać polskiej pop kultury, jednocześnie popularyzując jego twórczość i promując młodych wokalistów oraz muzyków. W rodzinnym mieście artysty zaczęły pojawiać się imprezy, które upamiętniały Grzegorza Ciechowskiego. Od 2006 roku w ramach Festiwalu odbywa się Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, w którym artyści proponują własne interpretacje, aranżacje utworów z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego. Z imprezą od początku związane jest środowisko muzyczne Tczewa i Torunia, a od kilku lat także ogólnopolski fanklub „Republika Marzeń”, skupiający miłośników talentu Grzegorza Ciechowskiego z terenu całej Polski. Pomimo skromnego budżetu Festiwal ma rosnące grono zwolenników i zyskuje coraz większy rozgłos. Oprócz przyjaciół, kolegów artysty i mieszkańców Tczewa w imprezie uczestniczą fani twórczości Grzegorza Ciechowskiego z Polski, a nawet z zagranicy. Utwory Grzegorza opracowują, przygotowują, interpretują i potem wykonują twórcy, artyści z Warszawy, Łodzi, Poznania, Trójmiasta, Lublina, Wrocławia, Torunia, Zielonej Góry, Krakowa, Szczecina i wielu mniejszych miast. Te piosenki potem na stale wchodzą do repertuaru uczestników Festiwalu. Dzięki naszym działaniom z muzyką i poezją Grzegorza Ciechowskiego zmierzyło się wiele znanych zespołów i wokalistów: Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Maciej Maleńczuk, Jorgos Skolias, Ryszard „Tymon” Tymański, Krzysztof Kiljański, Paulina Przybysz, Tomek Makowiecki, Monika Brodka, Cool Kids of Death, Muchy, Von Zeit, Bisquit, Freak of Nature, Manchester, Saluminesia, Adam Wendt, Depresjoniści i Harmidersi (zespoły mające w swych składach byłych członków „Republiki”), a także aktorzy scen trójmiejskich, krakowskich i warszawskich, młodzi jazzmani. W Festiwalu dotychczas wzięło udział kilkuset muzyków, dziesiątki zespołów i wokalistów. Nieodmiennie imprezę wspiera tczewskie środowisko muzyczne i inni twórcy kultury. Jurorami Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego są muzycy związani z Grzegorzem Ciechowskim: Sławomir Ciesielski („Republika”), Adam Wendt i Adam Przybyłowski (współpracownicy Grzegorza w okresie tczewskim i tczewsko-toruńskim). Imprezę od początku wspiera Samorząd Miasta Tczewa. Festiwalowi patronują oraz sponsorują nagrody: Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Tczewa, Prezydent Gdańska, Starosta Tczewski i fanklub „Republika Marzeń”.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (16)
dodaj komentarz

 • +3

  tczewianka_gość

  20.08.2012, 12:19

  Proszę, niech ktoś mnie oświeci ;) Czy Brodka wystąpi z własnym repertuarem, czy też zaśpiewa wyłącznie kawałki Ciechowskiego? Z góry dzięki za odpowiedź ;) Pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx3.xx5 
 • +7

  _gość

  20.08.2012, 14:16

  z własnym repertuarem, ale będzie co najmniej jeden kawałek Ciechowskiego

  Cytuj
  IP: 89.200.xx2.xx4 
  -6

  _gość

  20.08.2012, 15:09

  własny, czy cudzy ?

  przeca sam sobie gościu przeczysz !

  Cytuj
  IP: 195.191.xx0.xx6 
 • -22

  LX_gość

  20.08.2012, 12:59

  Ok, było disco polo i cała wieś się bawiła, teraz będzie metal a kiedy coś normalnego ?

  Odpowiedz
  IP: 91.223.xx8.xx9 
 • +14

  mx_gość

  20.08.2012, 15:20

  ...metal... gratuluję rozeznania w gatunkach muzycznych...

  Cytuj
  IP: 109.207.xx0.xx4 
  +7

  davo_gość

  21.08.2012, 08:30

  normalnego czyli co? Hity z satelity rodem radio eska czy inny badziew?

  Cytuj
  IP: 83.11.xx1.xx9 
 • HEJTER AKA GIMBUS_gość

  20.08.2012, 14:09

  Jest coś normalnego ;> dzisiaj metal o 19 kolego XD

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx6 
 • +4

  lolo_gość

  20.08.2012, 15:08

  jaki metal ? to się uśmiałem

  Odpowiedz
  IP: 213.238.xx2.xx7 
 • +4

  zxc_gość

  20.08.2012, 16:21

  ....

  gdzie jaki metal , pójde sprzedać

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx3.xx4 
 • -4

  gienio_gość

  20.08.2012, 21:34

  DISCO POLO JESZCZE RAZ DLA NASZEGO GRODU a i winko sie znajdziwe

  Odpowiedz
  IP: 46.113.xx6.xx4 
 • -5

  kasia_gość

  20.08.2012, 21:36

  szukam Rafala z ul KOZIEJ peldo KILER zadzwon Rafalku twoja Myszka

  Odpowiedz
  IP: 46.113.xx6.xx4 
 • +1

  gość_gość

  20.08.2012, 22:38

  :)

  Chyba pęknięty jeż :) a nie myszka

  Cytuj
  IP: 83.144.xx5.xx8 

  Rafał_gość

  24.08.2012, 10:20

  nie mam numeru

  zgubilem telefon nie mam Twojego numeru, :(((((((((((((((((((((((((((((((((((((

  Cytuj
  IP: 109.197.xx6.xx9 
 • +9

  _gość

  21.08.2012, 08:22

  twórczość Ciechowskiego zakrawa o disco polo

  szał spoconych pał

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • _gość

  24.08.2012, 08:49

  Właśnie w radio słyszałam reklamę, że konkurs odbywa się w niedzielę. Zakręciło mnie. To kiedy Brodka gra? I o której?

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx9.xx9 
 • adam p._gość

  24.08.2012, 20:32

  rg

  Słyszałem dwie reklamy, w pierwszej, że w sobotę a w drugiej, że w niedzielę. Wiem, że w sobotę. 100%

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.