Pięć dni muzycznej uczty w Gniewie

Zakopower - główna gwiazda niedzielnego wieczoru (fot. tcz.pl)
Tczew - Pięć dni muzycznej uczty w Gniewie

zobacz galerię zdjęć: 9
Gniewianie po raz pierwszy u siebie przeżyli Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Gospel. Podczas XVI odsłony festiwalu - na Wzgórzu Zamkowym, gdzie odbywała się impreza - wystąpiły polskie oraz zagraniczne chóry gospel, Krzysztof Krawczyk, Mietek Scześniak i Zakopower. Nie zabrakło też jazzowych przyjemności i afrykańskich klimatów.

Festiwal Gospel rozpoczął się w środę, 15 sierpnia. Tego dnia do Gniewa przyjechały setki osób, biorących udział w warsztatach wokalnych prowadzonych przez instruktorów z całego świata. Pierwsza prezentacja chórów i zapoznanie się z muzyką gospel, w Gniewie niezbyt jak do tej pory popularną, miała miejsce już pierwszego dnia podczas wieczoru uwielbienia w kościele św. Mikołaja w Gniewie. O godz. 20.00 spotkali się tam nie tylko uczestnicy warsztatów, ale i mieszkańcy Gniewa, którzy z zaciekawieniem wsłuchiwali się w doświadczonych już wykonawców. Niektórzy nawet z chęcią włączali się do wspólnego śpiewania i chwalenia Boga.

Czwartek okazał się już dość pracowity dla warsztatowiczów, którzy już od samego rana brali udział w warsztatach prowadzonych przez światowej klasy ekspertów. Wśród nauczycieli znaleźli się Bruce David Stevens ze Stanów Zjednoczonych, Peter Steinvig z Danii, Ruth Waldron z Wielkiej Brytanii oraz Polacy - Gabriela Gąsior i Rafał Rudawski. Ciężka praca również i tego dnia zwieńczona została wieczorem uwielbienia, a koncert chórów odbył się pd nazwą "Nie wstydzę się Jezusa".

Piątek był pierwszym festiwalowym dniem podczas festiwalu. Pierwszym zespołem, jaki usłyszeliśmy był etniczny Ikenga Drummers, który przywitał publiczność iście afrykańskimi rytmami. Po nim na scenie zaśpiewał Mieczysław Szcześniak, zaś kolejnym wykonawcą był wybitny polski wokalista jazzowy Marek Bałata, którego koncert nosił tytuł "Niemen-Wspomnienie", w hołdzie Czesława Niemena. Na koniec zobaczyliśmy Krzysztofa Krawczyka z zespołem, który w swym repertuarze nie pominął jednych z największych swych hitów, takich jak: Parostatek, Chciałem być czy Trudno tak.


Kolejny dzień festiwalowego szaleństwa rozpoczął się od koncertu Grzegorza Wilka. Wokaliście towarzyszył gospelowy chór Harfa. Fani muzyki Grzegorza Wilka kojarzyć go mogą m. in. z programów "Jaka to Melodia" czy "Szymon Majewski Show". Jako solista oratoriów Piotra Rubika śpiewał również w największych salach USA i Kanady podczas czterech międzynarodowych tournee. Jako druga na scenie zaprezentowała się Ewa Uryga z zespołem. Po niej na scenie pojawił się Jazz Band Ball Orchestra (JBBO) i atmosfera się diametralnie zmieniła. W jazzowym klimacie panowie, obchodzący w tym roku 50-lecie swojej działalności, wprowadzili w niesamowity nastrój publiczność. Mniej więcej w połowie koncertu do JBBO dołączyła bardzo charyzmatyczna amerykańska wokalistka Joyce Lyle. Występ ten poruszył nie tylko słuchaczy, ale też i innych wykonawców. Pod koniec występu na scenę weszli członkowie New Life Gospel Choir ze Stanów Zjednoczonych i wszyscy razem wykonali ostatni utwór JBBO. Chór pozostał jeszcze na scenie, dając wspaniałe gospelowskie show. Jako ostatni utwór chórzyści wykonali doskonale wszystkim znany "What a wonderful word". Jako ostatni zaprezentował się w sobotę duński KEFAS Gospel Choir, doskonale oddając ducha gospel.

W niedzielę 19 sierpnia, ostatniego już dnia festiwalu jako pierwsi na scenie pojawili się uczestnicy warsztatów, jakie były prowadzone w ramach festiwalu. Precyzyjnie przygotowane chóry występowały pod bacznym okiem Bruca Davida Stevensa i Ruth Waldron. Gwiazdą wieczoru był jednak Zakopower, który przyciągnął do Gniewa prawdziwe tłumy. Każdy chciał usłyszeć najbardziej rozpoznawalną piosenkę zespołu "Pójdę boso", której oczywiście nie mogło zabraknąć podczas występu. Grupa wystąpiła z bardzo rockowym repertuarem, prezentując się z naprawdę dobrej strony. Ostatnią gwiazdą XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gospel "Camp Meeting" - Gniew 2012 był Sławek Łosowski z zespołu Kombi. Jego występ połączony był z pokazem laserowym, co wyglądało bardzo malowniczo na tle gniewskiej twierdzy.

Organizatorem XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gospel "Camp Meeting" - Gniew 2012 było Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej Gospel z Osieka, a współorganizatorem Urząd Miasta i Gminy Gniew.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -2

  WETERAN_gość

  22.08.2012, 18:42

  Max ludzi.

  Gdzie ci ludzie licznie czekający na Zakopower zdjęcie zrobione garstce ludzi i ot wszystko.po co te przekłamania.Byłem osobiście i widziałem jakie TŁUMY waliły na koncert.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx6.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.