Po raz czwarty będziemy gościć Festiwal Tofifest w Tczewie

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
06
10.2018
Sobota
Tczew - Po raz czwarty będziemy gościć Festiwal Tofifest w Tczewie
Festiwal Filmowy TOFIFEST
6 października 2018 (sobota) godz. 16.00
Sala widowiskowa CKiS
Wstęp wolnyTo już tradycja, że od Tczewa rozpoczyna się objazd filmów festiwalowych po Polsce. O filmach, doborze repertuaru i tajemnicach Festiwalu będzie opowiadać jeden z twórców Tofifest - Jarosław Jaworski.

Filmy z Serca Polski #3 / PROGRAM

To już kolejny "tour" projektu Filmy z Serca Polski. Jak zwykle jego premiera ma miejsce w tczewskim CKiS. Pokaz przygotowany został przez programerów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, którego 16 edycja odbędzie się w tym roku. W programie cztery, nagradzane krótkie filmy fabularne, wciągające i różnorodne. "Charon" to historia upośledzonego umysłowo chłopaka, przed którym staje zadanie uratowania życia dziecka i duszy młodej dziewczyny. Znaczenie tego filmu dostrzegło jury festiwalu w Gdyni dając mu główną nagrodę w konkursie niezależnym. "Trzech znanych P." Przenosi nas w lata 70. XX wieku. Trzech dwudziestoletnich chłopaków cieszy się życiem. Niestety, brutalne realia komunistycznej rzeczywistości zmuszą ich do zweryfikowania łączącej ich przyjaźni. "Theatrum Magicum" to film wyjątkowy. Dzieło szalonej grupy filmowej Czarny Karzeł, jest barwną opowieścią o pewnym występie pewnego magika, do którego doszło naprawdę, w XVIII wieku w pałacu w Łańcucie. W tej animowano-aktorskiej historii pojawia się też twórca "Rękopisu znalezionego w Sargossie" oraz... pionier efektów specjalnych w kinie Georges Mellies.
Czwarty film to jedyny dokument w zestawie. "Smugi" są "testamentem filmowym" zmarłego w ubiegłym roku reżysera Marcina Gładycha. W swoim ostatnim filmie sportretował najbardziej "zakręconą artystycznie" rodzinę w Toruniu - Ród Smużnych. Tego nie da się opowiedzieć, sami musicie poznać ich na ekranie podczas pokazu.
Całość uzupełniają dwa videoklipy. "Czarna Madonna" grupy Organek to ostatni obraz filmowy w którym wystąpiła Kora Jackowska. Teledysk jest arcydziełem sztuki filmowej, ale nie powinno to dziwić, bo jego reżyserem jest laureat Złotych Lwów weneckich, Jerzy Skolimowski. Ostatni klip - "Poniedziałek", to z kolei debiut młodej, grającej punka dziewczyny z Kujaw The Pau. Na razie nieznanej szerszej widowni, ale tylko na razie...
Wszystkie produkcje będą prezentowane podczas 16. Edycji MFF Tofifest, która odbędzie się w dniach 20-28 października w Toruniu. Więcej informacji o festiwalu na stronie www.tofifest.pl
 
Projekcje filmów:

"Charon"
Paweł Hejbudzki, 2015, 30 min., fabularny, produkcja: Warszawska Szkoła Filmowa; Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej; obsada: Adam Bobik, Ewa Ziętek, Edyta Bełza, Mariusz Jakus, Bartłomiej Morawski
Nagrody: nagroda główna w konkursie Młodego Kina - festiwal filmowy w Gdyni 2015 / pokaz konkurs SHORTCUT Tofifest
Oparty na faktach film porusza trudne tematy - wartości człowieczeństwa i szacunku dla życia. Głównym bohaterem jest młody chłopak, który pracuje w szpitalnej kotłowni. Opóźniony w rozwoju, odnalazł tam swoje "miejsce na świecie". Dręczy go jednak wiele pytań, na które nie potrafi znaleźć odpowiedzi. Pytań, które rodzą się wraz z głębszym poznawaniem szpitalnych realiów.
W pewnym momencie poznaje młodą dziewczynę, czekającą na zabieg aborcji. Między nimi zawiązuję się przyjaźń, która może uratować dziewczynę i jej nienarodzone dziecko. Niczym Charon - znany z mitologii greckiej, przewoźnik do świata zmarłych - Hadesu, chłopak stanie się pośrednikiem między życiem, a śmiercią.
Paweł Hejbudzki: ur. 1980 w Toruniu. Reżyser, scenarzysta, montażysta oraz producent. Absolwent wydziału reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Zasłynął wielokrotnie nagradzanym filmem dokumentalnym "Stan umysłu" (2006). W 2013 zrealizował kontrowersyjny dokument "wcieleniowy" "Jestem Polakiem" (prezentowany na Krakowskim FF, Planete Doc Review, Nowych Horyzontach i Tofifest). W 2015 wygrał krótkometrażowym filmem "Charon" Konkurs Młodego Kina na festiwalu w Gdyni.
http://festiwaltofifest.blogspot.com/2015/09/charon-pawa-hejbudzkiego-wygrywa.html
 
"Theatrum Magicum"

Polska 2017, 23 min., fabularny, aktorsko-animowany, scenariusz i reżyseria: Marcin Giżycki; produkcja: Marta Filipiak, Grupa Czarny Karzeł, Fundacja Kultury Rozruch; Koprodukcja: Muzeum Zamek (Łańcut), Narodowy Instytut Audiowizualny; Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej; Obsada: Marcin Poloniewicz (Kasander), Diana Ronnberg (Zerzabella), Kordian Lewandowski (Gil), Grzegorz Pleszyński (Leander) i inni
Nagrody i nominacje: 2018: Black Maria Film Festival, Jersey City, USA - Jury's Choice Award; 2017: Short - Long World Festival, Corrientes, Argentyna - Wyróżnienie Honorowe Jury; 2017: Las Vegas, Action on Film Festival, USA - Silver Sava for Best Short; 2017: Las Vegas, Action on Film Festival, USA - Silver Sava for Best Cinematography (Zbigniew Kotecki); 2017: Festival Internacional de Cine de Santa Cruz, USA - Nagroda dla najlepszego eksperymentalnego filmu krótkometrażowego. Nominacje: 2017: Festiwal Filmowy w Gdyni, Konkurs "Inne spojrzenie"; 2017: Flickers' International Rhode Island Film Festival, USA; 2017: BUSHO, Budapest Short International Film Festival, Węgry; 2017: Blue Danube Film Festival, Węgry; 2017: Sacramento Underground Film & Arts Festival, USA; 2018: Cinalfama Lisbon International Film Awards, Portugalia; 2018: Findecoin - International Short Film Independent Festival, Wenezuela; 2018: Best Fiction Film Festival, USA; 2018: River Film Festival, Padwa, Włochy
 Akcja filmu jest ulokowana w XVIII-wiecznym Łańcucie, ale realia czasowe traktowane są tu bardzo umownie. W animowanych i aktorskich scenkach można bowiem rozpoznać trzy postaci z zupełnie innych czasów: Kasandra z "Parad" hrabiego Jana Potockiego, Georges'a Meliesa z jego własnych filmów oraz wielkiego osiemnastowiecznego blagiera barona Munchhausena jakiego znamy z filmu Karela Zemana i ilustracji Gustave'a Dore.
Ale "Theatrum Magicum" to nie traktat o historii kina teatru i nie trzeba mieć teoretycznego przygotowania naukowego, by je obejrzeć. To iluzjonistyczne, wciagające, zabawne i zadziwiaja?ce widowisko przeniesione na ekran. Przy kręceniu filmu wykorzystano oryginalną scenerię 18-wiecznego teatru dworskiego w łańcuckim zamku.
 
"Smugi"
reż. Marcin Gładych, Adam Fisz, 32 min. dokument, 2017; wsparcie produkcji Toruńska Agenda Kulturalna, Tomasz Butkiewicz Consulting, Moja Wina, Studio Trzy Kwadrat. Film sfinansowano z crowdfundingu polakpotrafi.pl
nagrody: pokaz specjalny na MFF Tofifest
Ojciec. Wiesław. Artysta, wykładowca, konceptualista. Fanatyk cyfr. Posiadacz najbardziej charakterystycznych wąsów miasta. Mówi o nich "Wąsy, wąsy dają tę przewagę mężczyznom, że kobiety nie mogą mieć wąsów". Maria - emerytowana aktorka teatru lalkowego Baj Pomorski. Jedna z najbardziej charakterystycznych postaci środowiska artystycznego Torunia. Dominik - performer, rzeźbiarz, artystyczny szaleniec, demon w teledyskach takich raperów jak Małpa i The Returners. Współtwórca międzynarodowego projektu artystycznego Instytut B61 - Ewolucja gwiazd. Posiadacz niezwykłych zdolności twórczych oraz wąsów takich jak Ojciec. Radosław - aktor, artysta, kosmita. Grał zarówno w filmach regionalnych, jak i w "Panu i władcy na końcu świata" z Russelem Crowe. Przez wiele lat filar niezależnego teatru alternatywnego Teatr Wiczy, obecnie jest aktorem teatru Muzycznego w Toruniu. Iza - żona Radka. Dobry duch i "stabilizator" jego dzikości. Ich córka ma na imię Zosia (już maluje), syn ma na imię Nil (tak, jak ta rzeka), na razie nic nie tworzy bo ma roczek. Ale czuje klimat!

Marcin Gładych. Zmarły w 2017 roku (ur. 1963) reżyser filmów niezależnych i fotografik, twórca prac graficznych i multimedialnych. Gładych właściwie "z niczego" stworzył toruńskie środowisko filmu niezależnego. Jak pozytywistyczny dr Judym finansował filmy i tworzył nowe światy. W latach 90. odnosił sukcesy jako fotografik dla kolorowych pism warszawskich. Potem zamieszkał w Toruniu. Jego opus magnum jest "Panoptikon", zwany "pierwszym, polskim filmem społecznościowym". Fabularyzowany dokument opowiada o stuleciu historii Torunia widzianym okiem więźniów aresztu śledczego na Starym Mieście zwanego "Okrąglakiem". Jego twórczość miała również duże znaczenie dla budowy tożsamości historycznej torunian. Marcin Gładych przeżył premierowy pokaz "Smug" na Tofifest zaledwie o kilka dni. Zmarł po ciężkiej chorobie 26 października 2017. Nieukończony pozostał jego ostatni film "Trzynasty miesiąc", który miał opowiadać o Brunonie Schulzu i jego sztuce.
 
"Trzech znanych P."
Polska 2018, 30 min., fabularny, scenariusz i reżyseria Karolina Ford; Produkcja
Non Stop Kolor; Współfinansowanie: Urząd Gminy Toruń, Województwo Kujawsko-Pomorskie; Obsada: Piotr Witkowski, Piotr Zajączkowski, Dźmitry Vinsent Papko
Nominacje: Kameralne Lato w Radomiu, Lubuskie Lato Filmowe, festiwalu krótkiego metrażu w Rzymie.

"Trzech znanych P." to historia dwudziestolatków żyjących pod koniec lat 70' ubiegłego wieku, którzy w 2017 roku byliby 60-latkami. Jak wyjaśnia Karolina Ford - "To opowieść o przerwanej przyjaźni, która wydała się idealna. To opowieść o zaufaniu i ludzkich wyborach"
Karolina Ford Młoda reżyserka z Torunia. Zaczynała swoje filmowe działania piękną plastycznie etiudą "Czemu nie tańczę na ulicach" ("Perché non ballo per le strade", 2013) zrealizowaną w Rzymie, pokazywaną na Tofifest w sekcji "Lokalizacje". Udaną produkcją były krótkometrażowe "Prześwity" z 2015 roku, utrzymane w konwencji realizmu magicznego, także startujące w konkursie "Lokalizacje". Film zdobył w Częstochowie na Festiwalu Filmów Optymistycznych "Multimedia Happy End" Nagrodę dla najlepszego niezależnego filmu fabularnego. "Trzech znanych P." jest jej trzecim filmem.
https://jarryjaworski.blogspot.com/2018/06/filmzone-trzech-znanych-p-smutna.html
 
"Czarna Madonna", ?rganek
Polska 2016, reż. Piotr Mikuć, 3 min. 20 sek.
Artystyczny i wstrząsający w swym wysmakowanym minimalizmie klip grupy ?rganek z Korą w roli głównej, wyreżyserowany przez samego Jerzego Skolimowskiego.
 
"Poniedziałek", The Pau
Polska 2018, 2 min.
Energetyczny, punkowy klip młodej artystki z Aleksandrowa Kujawskiego występującej pod pseudonimem The Pau

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA