Instalacja i rysunki w kamienicy Fabryki Sztuk

(fot. mat .prasowe)

odbyło się
23
09.2020
Środa
Tczew - Instalacja i rysunki w kamienicy Fabryki Sztuk
Fabryka Sztuk zaprasza do kamienicy przy ul. Podmurnej 15 na wystawę Magdaleny Schmidt-Góry pt. ARBOR.

Magdalena Schmidt-Góra - studia na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku i ASP w Warszawie. Profesor ASP, od roku 2016 prowadzi Pracownię Rysunku Studyjnego i Kreacyjnego na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku. Realizuje rzeźby, rysunki, medale, plakiety, tablice pamiątkowe, statuetki, instalacje przestrzenne, projekty scenograficzne i graficzne. Ważniejsze wystawy indywidualne: Gdańsk, Sopot, Kraków, Lublin, Tallin i Tartu (Estonia). Od 1994 roku jest członkiem Scholi Węgajty, z którą współpracuje przy realizacji średniowiecznych misteriów i dramatów liturgicznych. Współorganizuje od 2016 roku Festiwal Pielgrzymi Północy w Tolkmicku.

Drzewo to świat
Idea drzewa kosmicznego jako osi świata (axis mundi - oś, stabilny element wszechświata) występowała w wierzeniach różnych ludów. Oś to miejsce najświętsze z najświętszych, gdzie zatrzymuje się czas, co umożliwia kontakt zarówno z przeszłością, jak i przyszłością. Idea ta stanowi w wielu kulturach podstawę kosmogonii - wierzono, że od axis mundi rozpoczęło się stwarzanie świata. Dla przykładu w mitologii nordyckiej świat przedstawiany jest w postaci drzewa Yggdrasil, czyli gigantycznego drzewa (jesionu), na którym znajdowały się różne światy: Asgard, Midgard, Utgard i Helheim.
Wystawa Arbor stanowi próbę ukazania różnych aspektów naszych relacji ze światem i naturą, którego symbolem jest właśnie Drzewo. Instalacja Arbor mundi to opowieść o sile i majestacie natury, o przemijaniu i śmierci, ale też niestety o ludzkiej małości, braku wyobraźni i bezmyślności, które prowadzą do katastrofy - do zachwiania, a w końcu upadku axis mundi... Na szczęście nasze relacje z naturą mogą mieć także inny aspekt. Próbując spojrzeć na nią przez pryzmat kultury, wchodzimy w głębszy dialog, którego konsekwencje mogą dać efekty w realnych działaniach.

Cykl rysunków Arbor poetica jest autorską interpretacją poezji Zbigniewa Herberta. To anty-kaligramy, których ideą nie jest ilustrowanie wiersza, ale budowanie znaków plastycznych materią tekstu. Litera ma tu podwójną rolę - semantyczną i formalną. Tworzone obrazy, pejzaże i formy przywołują wspomnienia, konkretne miejsca i sytuacje, które splatając się z poezją, tworzą nowe wartości.
Magdalena Schmidt-Góra

Wystawa jest czynna do 11 października 2020 r.
Wstęp bezpłatny!
Zasady zwiedzania: www.fabrykasztuk.tczew.pl

Drukuj
Prześlij dalej