Mieszkańcy wsi Gminy Tczew przeciwko biogazowni na styku Boroszewa, Małżewa i Damaszki


wydarzyło się
12
12.2024, 18:00
Czwartek
Mieszkańcy wsi Gminy Tczew przeciwko biogazowni na styku Boroszewa, Małżewa i Damaszki

zobacz galerię zdjęć: 1
Byłeś(aś) świadkiem jakiegoś zdarzenia? Coś Cię bulwersuje? Chcesz przekazać coś ciekawego? Zgłoś teraz zdarzenie, zapewniamy anonimowość.
W świetlicy w Boroszewie na zebraniu w sprawie potencjalnej budowy biogazowni w tej okolicy zebrało się wielu mieszkańców. Z relacji obecnych wynika, że zebrani byli jednoznacznie przeciwni budowie biogazowni, która mogłaby zakłócić ich styl życia i generować zapachy wyczuwalne nawet pod Tczewem.

W gminie Tczew trwają rozmowy dotyczące budowy nowoczesnej biogazowni, która miałaby przetwarzać odpady roślinne i zwierzęce w biogaz. Gaz ten miałby zasilać zakład w Wędkowach, a sama inwestycja planowana jest jako projekt wielomilionowy. Mimo korzyści ekonomicznych i środowiskowych, jakie mogą wyniknąć z tej inwestycji, lokalna społeczność wyraża szereg obaw związanych z jej realizacją.

Tak spotkanie relacjonował lokalny działacz polityczny, Rafał Buca: "Pełna sala na spotkaniu w Boroszewie. Mieszkańcy Gminy Tczew nie chcą biogazowni przy swoich domach
Biogazownie są nam potrzebne, ale nie mogą być one stawiane tuż przy zabudowie mieszkalnej. Nie można niszczyć życia małych, wiejskich społeczności, by zasilać ich kosztem wielkie, zagraniczne firmy.
Byłem dziś razem z mieszkańcami i wspólnie będziemy działać, by ochronić małą społeczność wiejskiej gminy Tczew."


Planowana biogazownia ma przetwarzać odpady rolnicze i zwierzęce w ekologiczny gaz, stanowiący alternatywne źródło energii. Surowce do biogazowni mają być transportowane z całego regionu, m.in. z Trójmiasta, Kociewia i Kaszub, co wskazuje na szeroki zasięg oddziaływania tego projektu. Mieszkańcy zaznaczają, że nie mają problemu z samymi biogazowniami, a z tym by znajdowała się ona tak blisko zabudowy mieszkalnej. W niektórych przypadkach ma to być nawet 200 metrów.

Pierwsza temat podjęła Anna Woźniak, która jest jedną z osób przestrzegających o potencjalnych, negatywnych skutkach inwestycji. Ogłosiła też wysłanie petycji: https:www.facebook.comanna.wozniak.100postspfbid02QUEXQxQqprHBbSsU5LgKndepmmpj9bKaXqXob7oNr9mbth5nZZY2iybKxUfpih31l

Mieszkańcy okolicy, w tym miejscowości Turze, Małżewo, Boroszewo i Damaszka, z niepokojem patrzą na potencjalne skutki budowy biogazowni. Przede wszystkim obawiają się uciążliwości zapachowych wynikających z transportu i przetwarzania odpadów. Wśród materiałów mających trafiać do zakładu wymienia się krew, kości, odpady mięsne oraz resztki z restauracji - substancje, które mogą wydzielać nieprzyjemne zapachy.

Transport surowców będzie odbywać się przy użyciu ciężkich samochodów ciężarowych (TIR-ów), przemierzających lokalne trasy biegnące przez Turze i Małżewo. Według mieszkańców, częsty ruch tych pojazdów nie tylko zwiększy natężenie ruchu, ale także może negatywnie wpłynąć na stan lokalnych dróg.

Ponadto, istnieje ryzyko, że odpady będą składowane w otwartych zbiornikach przed ich przetworzeniem, co dodatkowo spotęguje uciążliwości zapachowe w okolicy. Mieszkańcy obawiają się, że wiatry będą roznosić odory na duże odległości, wpływając na komfort życia w całej gminie. Osoby mieszkające w sąsiedztwie planowanej inwestycji apelują o rozwagę i dokładne rozważenie potencjalnych skutków ubocznych. Zdaniem mieszkańców, budowa biogazowni w wybranej lokalizacji może doprowadzić do obniżenia jakości życia oraz wartości nieruchomości w okolicy.


W najbliższych tygodniach dalsze rozmowy i analizy zdecydują o losach tej kontrowersyjnej inwestycji. Jedno jest pewne - sprawa budowy biogazowni w gminie Tczew będzie bacznie obserwowana zarówno przez mieszkańców, jak i inwestorów.

(Źródła zdjęć i tekstu to profile Pani Anny Woźniak, Rafała Bucy i relacje uczestników spotkania)

Tcz24 jest częścią serwisu Tcz.pl, którą współtworzą jego użytkownicy. Znajdujące się tutaj materiały nie zostały stworzone przez redakcję serwisu Tcz.pl, lecz przez użytkowników serwisu zgodnie z zasadami wymienionymi tutaj: Regulamin publikacji w Tcz24.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (14)
dodaj komentarz

  • +2

    gość _gość

    16.12.2024, 06:52

    nie zgadzajcie się!

    biogazownia to powinna stać gdzieś w szczerym polu, a nie przy domach! i nie wierzcie w hermetyczne procesy - nie ma takich. Tczew już cały zasmrodzony, to teraz przenosimy się dalej...

    Odpowiedz
    IP: 85.219.xx3.xx2 
  • -1

    Gość_gość

    29.01.2025, 18:00

    Biogazownia.

    Będzie kasa dla gminy, reszta się nie liczy.

    Cytuj
    IP: 83.23.xx5.xx2 
  • +2

    Cin_gość

    16.12.2024, 13:27

    Kibicuję

    Organizujcie się mieszkańcy! Smród będzie czuć aż w Tczewie! Ja jestem z Tczewa, ale kibicuję Paniom i Panom ze wsi, aby udało im się wywalczyć zmianę lokalizacji jak najdalej od nas!

    Odpowiedz
    IP: 188.47.xx7.xx3 
  • Mieszkaniec Damaszki_gość

    16.12.2024, 15:13

    Nie dla biogazowni

    Granice ziemi na której planowana jest biogazownia, stykają się bezpośrednio z działką pod zabudowę mieszkalną a z pozostałymi dzieli ją jedynie gruntowa droga gminna. Odór natomiast byłby odczuwalny stale w całej okolicy a samochody z odpadami z marketów, restauracji, z masarni, gorzelni zwozily by tony tego z wszystkich stron. Każdy z okolicznych miejscowości byłby ofiarą tego biznesu.

    Odpowiedz
    IP: 37.31.xx6.xx0 
  • +2

    Ben _gość

    16.12.2024, 19:06

    Pytanie

    Jakie stanowisko w tej sprawie ma Gmina? Prosimy o zabranie głosu włodarzy! Już drugi tydzień bez oficjalnego stanowiska!

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx1.xx0 
  • -1

    gość_gość

    17.12.2024, 07:11

    no właśnie

    co na to nasz wójt? ciągle jakieś pomysły szkodzące mieszkańcom - oczyszczalnia w Szpęgawie, biogazownia w Damaszce, i uwaga - w Dąbrówce Tczewskiej ma powstać zakład przetwarzający odpady budowlane - śmietnisko w środku wsi! czuwajcie mieszkańcy

    Cytuj
    IP: 85.219.xx3.xx2 
  • Ccc_gość

    16.12.2024, 20:21

    Biogazownia Tragamin

    tnij.tcz.pl/?u=680f21

    Odpowiedz
    IP: 81.190.xx2.xx4 
  • +1

    _gość

    17.12.2024, 14:52

    Proponuję bajkowe. Tam i tak już śmierdzi

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx7.xx4 
  • -2

    Kierowca_gość_gość_gość

    18.12.2024, 00:18

    Zły pomysł

    Wysypiska śmieci, biogazownie, budowane po zachodniej stronie miast i wsi, zawsze będą powodować zasmrodzenie tych terenów, bo mamy większość wiatrów zachodnich. Będzie śmierdziało gorzej niż na Szadółkach i Rokitkach. Stanowocze NIE dla takich inwestycji. Nie niszczcie nas i środowiska.

    Odpowiedz
    IP: 37.31.xx0.xx9 
  • +2

    Mieszkaniec wsi _gość

    21.12.2024, 15:04

    Biogazownia

    Ale prąd to by się chciało płacić tani. Wiatrak nie,Atom nie, Biogazownia nie. To jak ma być tanio ?

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx0.xx8 
  • -2

    Kierowca_gość_gość_gość

    24.12.2024, 08:27

    Wiatraki Tak. Fitowolaika Tak.

    Biogazownie i wysypiska śmieci - po prostu śmierdzą. Miała być farma wiatrowa na Bałtyku. Dlaczego jej nie ma? Wiatr wieje...

    Cytuj
    IP: 37.31.xx0.xx9 
  • Antek_gość

    27.01.2025, 12:21

    W biogazowni generalnie wszystko jest zamknięte, zapachy maks. do 100m. Mieszkańcy zero wiedzy same zabobony..

    Odpowiedz
    IP: 83.18.xx5.xx8 
  • +1

    Taki_gość

    27.01.2025, 14:05

    Jak taki jest Pan obeznany to proszę pojechać do Tragamina. Smród czuć nawet na przedmieściach Malborka.

    Cytuj
    IP: 83.20.xxx.xx3 

    fachman_gość

    28.01.2025, 09:36

    nie masz pojęcia

    panie Antku - nbie masz Pan pojęcia o czym Pan mówisz....zuos też jest hermetyczny, odgazowany....że cały Tczew zagazowany...

    Cytuj
    IP: 85.219.xx3.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA