Tragedia w kasach samorządów! Wstrzymane inwestycja, wyłączanie oświetlenia...

Pieniądze
Tczew - Tragedia w kasach samorządów! Wstrzymane inwestycja, wyłączanie oświetlenia...
Byłeś(aś) świadkiem jakiegoś zdarzenia? Coś Cię bulwersuje? Chcesz przekazać coś ciekawego? Zgłoś teraz zdarzenie, zapewniamy anonimowość.
Zbliżający się rok nie będzie łatwy dla samorządów. Ostatnio władze Tczewa mówiły o trudnym budżecie na przyszły roku. Okazuje się, że polskie miasta będą się borykać z bardzo dużymi problemami w pustych kasach.

Sprawę opisuje "Dziennik Zachodni":

Tragiczne budżety samorządów na 2020 rok. Wstrzymane inwestycje, obcięte dopłaty do żłobków, likwidacja bibliotek, oszczędzanie na oświetleniu miast - samorządy, żeby przeżyć 2020 rok muszą oszczędzać. - Mieszkańcy muszą wiedzieć, że winny jest rząd, a nie my - mówili podczas Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów - pisze gazeta.


Powodem finansowego dramatu - jest drastyczne obniżenie dochodów pochodzących z podatków od osób fizycznych, a także konieczność znalezienie większych środków na podwyżki dla nauczycieli, za którymi nie poszła odpowiednio wysoka subwencja.

- Wielką niewiadomą dla samorządów jest wzrost cen prądu, którego skala w nadchodzącym roku nie jest jeszcze znana. Należy się jednak liczyć ze wzrostem wysokości kilkudziesięciu procent. (ma to m.in. znaczenie na koszty utrzymania oświetlenia ulicznego). - czytamy w gazecie.

Całość można znaleźć tutaj.

Czeka nas trudny rok?

Tcz24 jest częścią serwisu Tcz.pl, którą współtworzą jego użytkownicy. Znajdujące się tutaj materiały nie zostały stworzone przez redakcję serwisu Tcz.pl, lecz przez użytkowników serwisu zgodnie z zasadami wymienionymi tutaj: Regulamin publikacji w Tcz24.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (41)
dodaj komentarz

 • +39

  Raz Dwa Trzy_gość

  09.12.2019, 07:48

  Na pewno winny rząd?

  1. Dlaczego sprzedano bez przetargu po 60 zł za metr działki na osiedlu Bajkowym? 2. Dlaczego miasto poszło na ugodę ze Strabag i zrezygnowało z 3 mln kar umownych za opóźnienia przy przebudowie ulicy Gdańskiej i Jedności Narodu. 3. Dlaczego od połowy listopada palą się nowe ozdoby świąteczne, gdzie są stare?

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx2.xx8 
 • +27

  Mieszkaniec_gość

  09.12.2019, 13:19

  Bylejakość

  Niestety w Tczewie jest tak jak w przykładach przetoczonych. Niestety jesteśmy temu winni my mieszkańcy/wyborcy , ponieważ akceptujemy taką bylejakość zarządzania miastem poprzez nie uczestniczenie w wyborach. Mianowicie uważam że mechanizm pozwalający na trzymanie władzy przez prezydenta i jego obozu przez 20 lat polegana na oddawaniu głosów na to środowisko przez wszystkich beneficjentów trwającego układu w mieście tzn. urzędnicy i ich rodziny, pracownicy spółek i ich rodziny etc...To przy niskiej frekwencji daje możliwość ciągłej egzystencji tego układu "koleżeńskiego" pomimo ewidentnej bylejakości w zarządzaniu miastem. Wystarczy przestudiować ostatnie 2 dekady w innych miastach powiatowych i widać różnice.

  Cytuj
  IP: 37.76.xx1.xx9 
  +1

  observeur

  09.12.2019, 18:30

  Rząd niewątpliwie ma swoje za uszami, ale to nie rządowi brakuje kasy na uliczne oswietlenie a nieudolnym władzom lokalnym. Ta nieudolnosc to wynik długoletniego rozpieszczania lokalnych władz, że "rząd dopłaci w czarną godzinę". Kończą sie czays dopłat, trzeba zacząć samodzielnie ruchać kasę, tylko nie ma komu, bo nie zatrudniano magików od zdobywania kasy, tylko przejadaczy. Sytuacja na mała miare jak w Grecji przed kryzysem gospodarczym w 2010 roku, tam też przejadano wszystko co dostawali od rządu i UE, uratowały ich megadotacje od UE. A tutaj co taki Tczew zrobi, magików od zdobywania kasy nie mają, rząd ma na nich wywalone, wojewoda to samo, a i wyjsc nie ma jak, co najwyzej wyjsc z siebie mogą.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +9

  Blade_gość

  10.12.2019, 11:37

  Do tego powołanie Centrum Usług Wspólnych, gdzie powstały dodatkowe stanowiska kierownicze, opłaty za najem budynku, za ogrzewanie, za prąd, telefony, internet, śmieci itd. Większość miast nie powoływało dodatkowej jednostki, by nie generować dodatkowych kosztów, ale Tczew poszedł w ślepo za Gdańskiem, bo miało przynieść korzyści i oszczędności.

  Cytuj
  IP: 89.77.xx0.xx9 
  +17

  mieczyslaw

  10.12.2019, 11:55

  Trochę logiki,

  1. Kiedy rządziło PO, PiS krzyczał, że Polska jest w ruinie, ale samorządy nie narzekały na brak pieniędzy, 2. Teraz rządzi PiS i Polska wstała z kolan, mamy dodatkowo czas prosperity, którego wcześniej nie było, a samorządy nie mają pieniędzy, zresztą w kasie państwa jest podobna sytuacja. Zatem wniosek jest prosty.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -5

  RAZ DWA TRZY_gość

  10.12.2019, 16:18

  wzrost administracji

  Pamiętajcie, że o tym, jak żyły samorządy decydowały także środki z UE. Gdyby pis wzorem po w budżecie na 2020 miało kilkadziesiąt miliardów DEFICYTU, to była by kasa? Nawet antypisowskie agencje wskazują, że w Pl jest lepiej niż dookoła.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx3 
  +12

  mieczyslaw

  11.12.2019, 09:36

  Pieniądze z UE

  Nie można też zapominać, że przez ostatnie lata realizując wiele inwestycji, samorządy musiały się zadłużyć (wziąć kredyty). Teraz przyszedł czas na ich spłatę. Do tego mamy rząd, który ewidentnie gra na osłabienie samorządów i ograniczenie im środków finansowych przy rosnącej ilości zadań. Na koniec należy dodać politykę zagraniczną naszego rządu, który idzie z wszystkimi na zderzenie, w efekcie czego Polska ma coraz mniejszy wpływ na politykę europejską, coraz gorzej jest postrzegana, a w efekcie coraz częściej mówi się o sankcjach finansowych wobec Polski. A to wszystko dlatego, że PiS łamie obowiązujące prawo i przejmuje władzę metodami PZPR.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +34

  Tragedia_gość_gość

  09.12.2019, 08:33

  Tragedia to jest zarządzanie finansami, sprawdź ilu jest urzędników, dyrektorów miejskich spółek, vice dyrektorów którzy praktycznie nic nie robią bo za nich pracują sekretarki. Uwierzcie mi slzo by spiąć te budżety, no ale rodzinka i znajomi muszą zarobić :) minister tczewskich rowerów, specjalista mevo, pan od mostów i pełno innych dziwnych stanowisk

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx6 
 • +5

  gvy_gość

  09.12.2019, 08:53

  To dobrze nie beda wydawac na głupoty

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx0.xx8 
 • +18

  ściema _gość

  09.12.2019, 10:21

  samorządowców

  tragedią jest budowanie ścieżki rowerowej jako bubla, marnowanie kasy na byle co w tym mieście i co winien Rząd , nie bądźcie śmieszni. Prezydent nie potrafi dobrze gospodarować. Ciekawe czy tak też w domu jest u niego źle , czy wyłącza na święta prąd, czy jest taki ekonomiczny i oszczędny ? Brzuch wskazuje co innego,...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • +10

  Konrad_gość

  09.12.2019, 10:29

  koniec z rządzeniem na kredyt

  I bardzo dobrze, skończą się fanaberie prezydenta. Samorządowcy kwiczą, bo widzą zagrożenie na reelekcje. Nie będzie fajerwerków przed nowymi wyborami i parę stołków się przewietrzy.

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx2.xx0 
 • +15

  dfs_gość

  09.12.2019, 12:16

  "Powodem finansowego dramatu - jest drastyczne obniżenie dochodów pochodzących z podatków od osób fizycznych". Tylko że zmiejszenie dotyczy osób do 26r.ż. których relatywnie jest niewiele i zarabiają najmniej. W skali miasta to niewielkie pieniądze. Problemem może być wzrost płacy minimalnej i większe wydatki na to. Natomiast nic nie zmieni faktu że większość miast jest fatalnie zarządzana. Leśne dziadki siedzą na stołkach i blokują rozwój miast.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx7.xx9 
 • +6

  Poldek_gość_gość

  10.12.2019, 11:20

  Nie tylko to.

  Wczesniejsze zmiany w systemach podatkowych byly samorzadom kompensowane zmianami w partycypacjach. Obecnie obnizono stawke PIT z 18% na 17%, nie zmieniajac partycypacji, zwolniono osoby do 26 r.z. oraz wprowadzono kilka podatkow z odliczeniami w CIT, jak np. podatek katastralny (centralny) od obiektow komercyjnych. I tak np. taka galeria Kociewska, ktora ma duzy wplyw na ruch samochodowy w okolicach wezla, miasto musialo podjac inwestycje, placi teraz 400 tys zl rocznie podatku od powierzchni komercyjnej, odlicza te 400 tys od CIT. W ten sposob miasto stracilo okolo 200 tys zl, budzet panstwa zyskal okolo 200 tys zl. Podobnie dziala podatek bankowy (choc siedziby bankow tylko w duzych miastach, Tczewa to nie dotyczy) Proponowany podatek handlowy ma dzialac tak samo.

  Cytuj
  IP: 178.235.xx4.xx9 
  +1

  Eric_gość

  10.12.2019, 11:48

  Rowniez podatek dochodowy od osob fizycznych zostal zmniejszony z 18% na 17%.

  Cytuj
  IP: 31.0.xx5.xx6 
 • +15

  Jak to_gość

  09.12.2019, 12:38

  Możliwe

  Że miasto mając od kilkudziesięciu lat strefę ekonomiczną kilkadziesiąt zakładów jest biednym miastem .

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx8.xx6 
 • +5

  observeur

  09.12.2019, 20:40

  A mozliwe, bo strefy ekonomiczne są zarzadzane z Warszawy z ministerstwa poprzez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, a nie lokalnie. Lokalnie samorzady udzielają gruntu na blizej nieznanych zasadach, mają z tego TYLKO podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych. Czyli wielkie GIE (tyle samo mają od Iksińskiego prowadzacego sprzedaz kafelek na 30stycznia i do tego nie potrzebna im zadna strefa gospodarcza) . Reszta podatków gdzies radosnie sobie płynie w swiat. Włodarze gmin na terenie których są tzw. Strefy ekonomiczne praktycznie oprocz kłopotu i watpliwego splendoru nic z tego nie mają. Teraz juz jest jasniej rozwinięta teza w jaki sposob drenuje się gminy ze strefami?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +3

  Kysel _gość_gość_gość

  10.12.2019, 23:51

  do observeur. Jak się nie znasz na strefach ekonomicznych to się nie wypowiadaj. Strefa jest spółką zarządzającą. Jej zadaniem jest udostępnianie terenów pod inwestycje i pilnowanie by każdy z zakładów wywiązywał się z deklarowanych ilości zatrudnionych pracowników na umowę i czy prowadzi ustalony w umowie profil produkcji. Faktem jest zakłady w strefach ekonomicznych są zwolnione z podatku dochodowego na określony czas. Ale pozostałe podatki musi płacić jak każda inna firma. Po co są strefy?? Chodzi o stworzenie obszarów z atrakcyjniejszymi warunkami prowadzenia działalności gospodarczej. Po to, żeby ściągnąć do nich jak najwięcej firm i inwestycji, a także wygrywać konkurencję o inwestorów z innymi państwami. Starsi pamiętają jakie było bezrobocie w Tczewie zanim powstała strefa. A tak na marginesie specjalne strefy są w wielu państwach m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Włoszech, Danii, Finlandii w sumie na cały świecie jest ich ok. 3 tys.

  Cytuj
  IP: 185.167.xx5.xx3 
 • +7

  Macio _gość

  09.12.2019, 18:28

  Dobra Zmiana

  No to macie żądy PISU ,500+ się dobrze bierze i 13 emeryturę ale na to trzeba nazbierać ....Czekajcie jeszcze chwilę na podwyższenie najniższej krajowej to wtedy ceny podskoczą.A były radny Pan Urb.. zwala wszystko na radnych i prezydenta (nie żebym kogoś bronił) ale to jest to co Pis daje czyli daje 500 ,a zabiera 1000.I wszystko w temacie, a ciemna masa idzie i głosuje na PiS bo dają...

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx9.xx4 
 • -2

  lewactwo_gość

  09.12.2019, 19:41

  i

  postkomuniści rządzili i rządzą tym miastem i tego są efekty.Gdzie jest podatek hipermarketów od wzbogacenia i zakładów pracy .To miasto jest zle zarządzane od 1989r. Wszystko co przynosilo dochody zostało sprzedane i to nie tylko dotyczy tego miasta .Takich jak Tczew jest setki w Polsce.Ale są miasta które dają rade i o dziwo nie rządzi tam lewactwo i postkomuniści a ty nie masz żadnych argumentów.Bo ciemną masą to ty jesteś bo socjal jest prawie w calej Europie i nikt tam nie narzeka tylko tacy złodzieje i kombinatorzy jak rodzina Adamowiczów Karnowskich i setki takich zlodzieji.

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xx0 
  +16

  observeur

  09.12.2019, 20:43

  Czepiłes się Urbana. Przespałeś w lodzie ostatnie kilka lat, nie zauwazyłes kto stoi przy sterach w Tczewie? Jak ostatnio byłem w ratuszu to nie był to p. Urban, ale jakis zarosnięty jegomosc z usmiechem w ksztalcie prostej kreski.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +1

  ja _gość

  31.12.2019, 21:37

  Observus nie pisz tak o tym z urzędu bo będziesz kolejnym którego zaprosi do sądu w Malborku .To on potrafi najlepiej.Ale nie damy sobie zamknąć buzi niech wie co ludzie o nim myślą

  Cytuj
  IP: 89.15.xx9.xx2 
 • +3

  Łupaszko_gość_gość

  09.12.2019, 20:35

  '' a'la long"

  W innych miastach zamykają biblioteki, a w Tczewie wybudowali 3 prawie w jednym czasie a 4 przeszła gruntowny remont buhaha :)

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx0.xx8 
 • -2

  Łupaszko_gość_gość

  09.12.2019, 20:38

  '' a'la long"

  Bo Tczew to wielka metropolia w której buduje sie biblioteki, sądy, i ścieżki rowerowe za gigantyczne kwoty.... Buhaha Miasto p*****w!!!!

  Cytuj
  IP: 37.47.xx0.xx8 
  +3

  Łupaszko_gość_gość

  09.12.2019, 20:44

  '' a'la long"

  No i parking + dla nowego sądu za ogromne pieniądze - Precz z Pobłockim!!!!!!

  Cytuj
  IP: 37.47.xx0.xx8 
  +1

  Łupaszko_gość_gość

  10.12.2019, 00:03

  '' a'la long"

  Ciekawe w ogóle, co kombinują z tym sądem budując tak wielki parking? Pewnie bedą tu zwozić na sprawy z całego pomorza - wtedy zacznie sie dopiero cyrk :)

  Cytuj
  IP: 37.47.xx0.xx8 

  kosa_gość

  23.12.2019, 10:43

  biblioteki w Tczewie

  Wybudowali 3..? Bardzo dobrze. Trzeba jeszcze czytać nauczyć.... Bibliotek nigdy za dużo.

  Cytuj
  IP: 95.40.xx9.xx8 
 • -2

  Polna_gość_gość

  10.12.2019, 01:29

  Komentarze to stek bzdur ludzi, którym się zdaje, że na wszystkim się znają. Opinie populistyczne, oderwane od realiów i zwyczajnie durne. Plus wylewane zadawnione i nieprzetrawione frustracje ludzi mających wielkie o sobie mniemanie, wielkie aspiracje, ale... żadnego poparcia wśród Tczewian. Tacy, którzy w swoim szczuciu i podżeganiu osiągnęli dno dna.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx9 
 • +4

  mieczyslaw

  10.12.2019, 10:05

  Nie narzekajcie na samorządowców

  Chyba już zapomnieliście, jak całkiem niedawno to urząd centralny decydował o wszystkich wydatkach. Jak w każdym mieście w Polsce były dziurawe drogi, ciągły deficyt inwestycji, dziurawe chodniki, a światło na ulicach nie działało czasem po kilka godzin w nocy lub w ogóle nie było włączane. Szpitale miały odpadające tynki ze ścian i sufitu, a o wszystkich pozwoleniach decydował wojewoda z nadania partyjnego. Już Wam z głów wyleciało?! Jak Samorządy upadną, to będziemy mieli z powrotem ten sam scenariusz, bo do tego dąży PiS! Nie twierdzę, że jest cudownie, że Samorządy nie są winne, ale prawda jest taka, że dużo lepsze są te nawet częściowo nieudolne władze samorządowe, niż sterowane centralnie urzędy, które nas wszystkich doprowadzą w krótkim czasie do ogromnego kryzysu. Krajem nie da się rządzić centralnie, już to przerabialiśmy i wszyscy powinniśmy wiedzieć, czym to się skończy! To, że Samorządy mają dziś kłopoty finansowe w całym kraju, to nie jest wina samorządów, to planowa polityka rządu, które je wykańcza. Zrozumcie to wreszcie. Zrozumcie też, że reforma samorządowa była jedną z lepszych reform w tym kraju i zamiast ją teraz psuć, należałoby dać samorządom większe kompetencje, żeby rząd miał mniejszy wpływ na nas lokalnie!

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -2

  Łupaszko_gość_gość

  10.12.2019, 10:30

  '' a'la long"

  A Ty zrozum, że samorządy potrafią tylko wydawać pieniądze i wysprzedawać majątek państwowy. Zarabiać poprostu nie potrafią im szybciej to zrozumiesz tym szybciej bedziesz świadomym obywatelem.

  Cytuj
  IP: 37.47.xx2.xx3 
  +7

  mieczyslaw

  10.12.2019, 11:53

  Panie o imieniu przestępcy,

  Zasadniczo samorządy od tego są, by pieniądze wydawać. Czy zamiast tego miałyby wpłacać je na konta oszczędnościowe? A może kupować rządowe papiery wartościowe? Popełniono wiele błędów wyprzedając majątek, czy miejskie przedsiębiorstwa. Czasem wynikało to z rachunku ekonomicznego, a czasem trudno nam zrozumieć logikę postępowania. Jednak jeśli uważasz, że gdzieś postąpiono niezgodnie z planem, to należy poinformować odpowiednie instytucje. Jeśli nie, wniosek jest prosty, samorządu działają w oparciu o obowiązujące prawo (które rząd łamie i nagina jak, i kiedy tylko chce), więc w pewien sposób, tak jak czasem sądy, mogą wykonywać ruchy, które nam na dole mogą wydawać się mało logiczne. Ale zrozum, że to często wynika z ułomności prawa, zawiłości przepisów, itp.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -11

  Łupaszko_gość_gość

  10.12.2019, 18:14

  '' a'la long"

  Ale ty żałosny jesteś Mieciu, pewnie glosowałeś na Po, czytasz Gazete Wyborczą i ogladasz TVN - bo tylko tam potrafia tak mózgi sprać

  Cytuj
  IP: 37.47.xx8.xx9 
  +9

  mieczyslaw

  11.12.2019, 09:39

  Panie o imieniu przestępcy,

  Pod kołdrę też chciałbyś mi zajrzeć?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • december_gość

  10.12.2019, 16:22

  planowane wpływy z podatków

  Widzę, że się orientujesz. Znajdziesz czas, zeby porównać dochody i wydatki z projektów budżetu miasta na 2019 i na 2020 dostępnych na bip.tczew.pl bo ja niestety teraz nie mogę. "Wczesniejsze zmiany w systemach podatkowych byly samorzadom kompensowane zmianami w partycypacjach. Obecnie obnizono stawke PIT z 18% na 17%, nie zmieniajac partycypacji, zwolniono osoby do 26 r.z. oraz wprowadzono kilka podatkow z odliczeniami w CIT, jak np. podatek katastralny (centralny) od obiektow komercyjnych. I tak np. taka galeria Kociewska, ktora ma duzy wplyw na ruch samochodowy w okolicach wezla, miasto musialo podjac inwestycje, placi teraz 400 tys zl rocznie podatku od powierzchni komercyjnej, odlicza te 400 tys od CIT. W ten sposob miasto stracilo okolo 200 tys zl, budzet panstwa zyskal okolo 200 tys zl. Podobnie dziala podatek bankowy (choc siedziby bankow tylko w duzych miastach, Tczewa to nie dotyczy) Proponowany podatek handlowy ma dzialac tak samo."

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx3 
 • -2

  Wladza jest jak ...a_gość

  10.12.2019, 19:22

  Kukuryku

  Tego typu uklad trwac będzie zawsze. Tak już jest. Zeby to "rozwalić" potrzebny jest ktos, kto o tym nie wie, przyjdzie i to zrobi. Skąd ten cytat?

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx1.xx5 
 • +1

  Kukuryku_gość

  10.12.2019, 19:28

  Kukuryku

  Samorzad zarabiac nie może , on musi skutecznie pozyskiwac i sxybko, również skutecznie, rozporządzać . Tylko to się opłaca . To jest fundament. Gdzieś na świecie mają gorzej, napewno, tsk myślę , znaczy... yyyy.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx1.xx5 
 • 123_gość_gość_gość

  07.01.2020, 22:52

  Ale tego nie potrafi. Należy wywalić urzędników. Po co tak małemu miasteczku UM i Starostwo? Przerost formy nad treścią. Powinien być tylko UM, a w nim połowa tych pasożytów. Starostwo do likwidacji. TO JEST SZARAŃCZA, KTÓRA ZJADA PODATKI NIE PRZYNOSZĄC ŻADNEGO ZYSKU MIASTU.

  Cytuj
  IP: 83.23.xx1.xx8 
 • +6

  SUCHE MAJDY NA DNIE MORZA_gość

  10.12.2019, 21:49

  Pierdoła Łopaszko, o wszystkim i niczym

  Łopaszko !! Znawco od wszystkiego!!! Teraz już wiem z całą pewnością, że przeciągnięto cię pod czołgiem, bo huczy ci we łbie do dnia dzisiejszego ! No i w końcu zdejmij z bani ten głupawy czepek, który w dzieciństwie założyła ci mamusia :)

  Odpowiedz
  IP: 178.37.xx4.xx0 
 • +8

  Mieszkaniec_gość

  10.12.2019, 22:09

  Rozrastanie się administracji samorządowej jes niestety faktem. Starostwo mieściło się kiedyś w skromnej kamienicy teraz blok jak urząd wojewódzki. Urząd miejski zaanektował budynek po CED i trzeba było zapełnic pokoje. Samo utrzymanie urzędników kosztuje krocie.

  Odpowiedz
  IP: 79.163.xx2.xx3 
 • RAS_gość

  22.12.2019, 23:31

  Masz coś chyba z pamięcią nie tak i piszesz po prostu bzdury. Starostwo kiedyś zajmowało budynek na Jarosława Dąbrowskiego i drugi na Łaziennej. UM miał oprócz głównego budynku duży parterowy pawilon który został rozebrany a oprócz tego na ul Żwirki przy targowisku posiadał dworek który został sprzedany / był tam między innymi Urząd Stanu Cywilnego i nie tylko/ .

  Cytuj
  IP: 109.197.xx6.xxx 
 • +1

  sf_gość

  23.12.2019, 14:10

  winny jest zarzad miasta

  wsadzic do wiezienia za niegospodarnosc , zlicytowac i powolac nowy zarzad , w koncu dosyc glaskania sie po jajkach , nawet najglupsza gospodyni domowa wie ze jak wyda cala kase w tydzien to reszte miesiaca bedzie glodowac , nasi wlodarze czytaj samowladcy tego nie wiedza , rzad powinien wprowadzic taki przepis ze gminy zadluzone ktore nie maja kasy powinny byc dokladnie skontrolowane i w razie rozrzutnosci i defraudacji osoby odpowiedzialne do pudla a majatek ich zlicytowac , skonczylo by sie pchanie do zloba cwaniakow

  Odpowiedz
  IP: 82.28.xx8.xx2 
 • -2

  Sławek EU07_gość_gość

  24.12.2019, 11:17

  Szkoły

  W Polsce obecnie jest zbyt dużo nauczycieli w porównaniu do uczniów, a oni nie chcą zmieniać pracy na inną.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA