166 LAT MOSTU TCZEWSKIEGO! Co posłowie zrobili w ciągu mijającej kadencji? Sprawdzamy!

166 LAT MOSTU TCZEWSKIEGO! Co posłowie zrobili w ciągu mijającej kadencji? Sprawdzamy!
Byłeś(aś) świadkiem jakiegoś zdarzenia? Coś Cię bulwersuje? Chcesz przekazać coś ciekawego? Zgłoś teraz zdarzenie, zapewniamy anonimowość.
Dokładnie 12 października 1857 roku Most Tczewski został oficjalnie otwarty - po 6 latach budowy. Odbudowa mostu trwa już 11 lat, od 2012 roku. Przed każdymi wyborami politycy składają na tle mostu obietnice. Pora sprawdzić, czy słowa sprzed 4 lat dotrzymali i jakie konkretne działania wykonali. Poniżej lista lokalnych parlamentarzystów związanych z tematem Mostu Tczewskiego, a na samym końcu... spis nieprzychylnych działań wiceministra kultury Jarosława Sellina i pomorskiego konserwatora Igora Strzoka oraz ujawnienie kulis naszego spotkania w Ministerstwie Kultury. Żaden mieszkaniec Tczewa nie chciałby być potraktowany tak, jak potraktowała nas była Generalna Konserwator Zabytków Magdalena Gawin... Czy spodziewalibyście się od osoby o randze wiceministra stwierdzenia, że Tczew to prowincja, która nie zasługuje na filię muzeum narodowego?

----------------------

Dokonania parlamentarzystów mijającej kadencji w kwestii Mostu Tczewskiego:

Kazimierz Smoliński (PiS) - w 2019 roku, gdy poseł był twarzą specustawy na temat Westerplatte, był jednocześnie przeciwny naszej petycji #MostTczewskiJakWesterplatte, czyli pomysłowi, aby Skarb Państwa przejął most od starostwa i aby powstało na nim muzeum. Na przełomie lutego i marca 2020 roku poseł pomógł nam w zorganizowaniu czterech spotkań w Warszawie: w Kancelarii Premiera, Kancelarii Prezydenta, Ministerstwie Infrastruktury i Ministerstwie Kultury, gdzie złożyliśmy petycję wraz z ponad 4 tysiącami podpisów. W lipcu 2020 roku poseł, (jak i rząd) zmienił zdanie odnośnie muzeum - okazało się, że minister kultury dał zielone światło na utworzenie Muzeum Mostów Tczewskich. Kilka dni przed drugą turą wyborów prezydenckich poseł Smoliński zadeklarował w imieniu rządu, że odbudowa mostu będzie w 100 sfinansowana ze Skarbu Państwa i że wkład własny powiatu nie będzie wymagany. Jednocześnie poseł dodał, że nie będzie w tym celu potrzebna specustawa i że most zostanie odbudowany w latach 2021-23. Nie zostało to zrealizowane, w zamian rząd ponownie przeznaczył środki nie na całość odbudowy, a na jeden etap i ponownie z wymaganym wkładem własnym powiatu. W listopadzie 2021 roku poseł pomógł starostwu zdobyć w ramach rządowego programu Polski Ład niemal 700 tysięcy zł na aktualizację dokumentacji. Pod koniec maja 2022 roku z Polskiego Ładu przeznaczono ok. 62 milionów zł na kolejny podetap odbudowy. Kwota ta do dziś nie została wykorzystana ze względu na obstrukcję Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odnośnie dokumentacji. W lipcu 2023 roku poseł Smoliński pomógł uzyskać dodatkowe 920 tysięcy zł na kolejną aktualizację dokumentacji projektowej.


Małgorzata Chmiel (KO) - w czerwcu 2020 r. posłanka złożyła w Sejmie projekt specustawy, który przygotowała wraz z posłanką Agnieszką Pomaską. Projekt zakłada przekazanie Mostu Tczewskiego Skarbowi Państwa i stworzenie w przyczółku filii Muzeum II Wojny Światowej. Założenia tej specustawy powstały w oparciu o pomysł Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu. W lipcu 2022 roku minister kultury oficjalnie powołał Muzeum Mostów Tczewskich, jednak specustawa wciąż leży w zamrażarce sejmowej u marszałek Elżbiety Witek. Ponadto posłanka Chmiel co roku zgłaszała poprawkę do budżetu państwa uwzględniającą dodatkowe środki na odbudowę mostu. Za każdym razem rządząca większość ją odrzucała. Posłanka złożyła również interpelacje w sprawie mostu do Ministerstwa Infrastruktury.

Agnieszka Pomaska (KO)
- w czerwcu 2020 r. posłanka złożyła w Sejmie projekt specustawy, który przygotowała wraz z posłanką Małgorzatą Chmiel. Projekt zakłada przekazanie Mostu Tczewskiego Skarbowi Państwa i stworzenie w przyczółku filii Muzeum II Wojny Światowej. Założenia tej specustawy powstały w oparciu o pomysł Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu. W lipcu 2022 roku minister kultury oficjalnie powołał Muzeum Mostów Tczewskich, jednak specustawa wciąż leży w zamrażarce sejmowej u marszałek Elżbiety Witek. Posłanka złożyła również interpelacje w sprawie mostu do Ministerstwa Infrastruktury.

Ryszard Świlski (KO) - senator zgłaszał poprawki do budżetu państwa uwzględniające dodatkowe środki na odbudowę mostu. Rządząca większość te poprawki w Sejmie odrzucała. Senator poparł pomysł stworzenia specustawy, dzięki której Most Tczewski zostałby przekazany Skarbowi Państwa.

Beata Maciejewska (Lewica)
- posłanka złożyła interpelacje w sprawie mostu do Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Kultury, poparła pomysł stworzenia specustawy, dzięki której Most Tczewski zostałby przekazany Skarbowi Państwa.

Michał Urbaniak (Konfederacja) - poseł złożył interpelacje w sprawie mostu do Ministerstwa Infrastruktury, poparł pomysł stworzenia specustawy, dzięki której Most Tczewski zostałby przekazany Skarbowi Państwa.

Piotr Adamowicz (KO) - poseł złożył interpelację w sprawie mostu do Ministerstwa Infrastruktury, poparł pomysł stworzenia specustawy, dzięki której Most Tczewski zostałby przekazany Skarbowi Państwa.

----------------------

Poza powyższą siódemką jest jeszcze jeden poseł, który publicznie deklaruje wsparcie odbudowy Mostu Tczewskiego, podczas gdy jego czyny świadczą o czymś wręcz przeciwnym. Mowa o Jarosławie Sellinie, pomorskim pośle, wiceministrze kultury i jednocześnie Generalnym Konserwatorze Zabytków. Tutaj spis "dokonań" będzie najdłuższy.

Jarosław Sellin (PiS):


- 12 września 2019 roku, kilkanaście dni po rozpoczęciu naszej petycji #MostTczewskiJakWesterplatte, redakcja portalu Onet spytała wiceministra Jarosława Sellina o jego opinię na temat naszej petycji. Sellin był przeciwny specustawie oraz pomysłowi powołania muzeum narodowego na moście. Powiedział: "Jeżeli społecznicy chcą zrobić wystawę historyczną w przyczółku mostu, proszę bardzo. Ale nie uważam, że Most Tczewski ma stać się filią Muzeum II Wojny Światowej".


- tego samego dnia, 12 września 2019 roku, prezes gdańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Tomasz Korzeniowski wysłał alarmujący list do Ministerstwa Kultury, w którym zawiadomił rząd o rzekomym niszczeniu zabytkowego Mostu Tczewskiego. Chodziło o demontaż powojennych przęseł ESTB, na co były zgody poprzedniej Pomorskiej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków Agnieszki Kowalskiej. Ministerstwo przekierowało ten list do nowego wówczas PWKZ Igora Strzoka.

- 30 września 2019 roku Igor Strzok wstrzymał prowadzone prace na Moście Tczewskim, przychylając się do nieprawdziwych tez Korzeniowskiego o niszczeniu zabytku. Jako SKOM uznaliśmy wówczas tę decyzję jako próbę storpedowania naszej petycji #MostTczewskiJakWesterplatte.

- w październiku 2019 roku, krótko przed wyborami do Sejmu i Senatu, Jarosław Sellin udzielił telefonicznego wywiadu tczewskim dziennikarzom. Wiceminister kultury nie poparł pomysłu społeczników, polegającego na stworzeniu specustawy, która mogłaby regulować to, co w obowiązujących przepisach stanowi przeszkodę w szybkiej odbudowie Mostu Tczewskiego. Sellin poinformował, że jest za tym, aby na moście powstało muzeum, ale nie o randze narodowej. Według niego najlepiej, jakby muzeum założyli samorządowcy lub osoby prywatne.

- kilka dni przed wyborami w październiku 2019 roku Jarosław Sellin zorganizował w Tczewie spotkanie z wyborcami, podczas którego chwalił działania rządu PiS w kontekście ratowania zabytków i powoływania nowych muzeów. Była to doskonała okazja, aby spytać go osobiście, dlaczego w takim razie jest przeciwny specustawie oraz filii muzeum narodowego na moście. Po raz kolejny odpowiedział, że postulowane przez nas muzeum powinno mieć charakter lokalny, np. samorządowy. Dodajmy, że na spotkaniu wyborczym obecny był również PWKZ Igor Strzok, który pomagał Sellinowi, czyli swojemu szefowi, nosić materiały wyborcze. Korzystając z okazji spytaliśmy wówczas Sellina, co sądzi o decyzji Strzoka wstrzymującej odbudowę mostu. Sellin odpowiedział, że Strzok jest dla niego wielkim autorytetem, więc ufa jego decyzjom. Jednocześnie w trakcie rozmowy z PWKZ zauważyliśmy jego ogromne braki w podstawowej wiedzy na temat Mostów Tczewskich. W kolejnych dniach przekazaliśmy mu publikacje na temat tego zabytku, aby uzupełnił braki w swojej wiedzy.

- na przełomie lutego i marca 2020 roku dzięki pomocy posła Kazimierza Smolińskiego udało nam się uczestniczyć w 4 spotkaniach w Warszawie, podczas których przekazaliśmy petycję wraz z ponad 4 tysiącami podpisów: w Kancelarii Premiera, Kancelarii Prezydenta, Ministerstwie Infrastruktury i Ministerstwie Kultury. W tym ostatnim resorcie w spotkaniu wzięła udział ówczesna Generalna Konserwator Zabytków Magdalena Gawin oraz jej urzędniczki. W trzech pierwszych urzędach byliśmy przyjęci bardzo życzliwie, podczas gdy w tym ostatnim minister Gawin dała nam do zrozumienia, że jesteśmy z prowincji i nie mamy o czym z nią rozmawiać. Ówczesna GKZ używała argumentów, które wcześniej w mediach przedstawiał Jarosław Sellin, byliśmy więc przekonani, że jej postawa wobec nas mogła wynikać z niechęci Sellina wobec naszej petycji. Gawin kpiła z naszego pomysłu na muzeum na moście - nazwała go wprost "idiotycznym". Gdy podpowiedzieliśmy jej, że w Londynie na Tower Bridge funkcjonuje taka "idiotyczna" placówka muzealna, nastąpiła bardzo przykra wymiana zdań:
- Gawin: "A czy mogą państwo mi przypomnieć, gdzie znajduje się Tower Bridge?"
- SKOM: "W Londynie, pani minister."
- Gawin: "No właśnie, a wy jesteście z Tczewa".

Tym samym minister dała nam do zrozumienia, że mamy wybić sobie z głowy muzeum narodowe na moście, bo przecież nie jesteśmy z Londynu, Warszawy, tylko "z jakiegoś Tczewa". Powiedziała to osoba w randze wiceministra kultury, której resort co roku 1 września przypomina całej Polsce znaczenie Tczewa i Mostów Tczewskich w bohaterskiej obronie Ojczyzny w 1939 roku.

- 30 czerwca 2020 roku w Tczewie gościł kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Na spotkaniu z tczewianami poparł projekt specustawy złożony w Sejmie przez posłanki Chmiel i Pomaskę. Zapowiedział, że gdyby został prezydentem RP, to w przeciwieństwie do Andrzeja Dudy spełni obietnicę i sprawi, że Most Tczewski zostanie odbudowany, a wraz z nim zostanie powołane Muzeum Mostów Tczewskich. Dokładnie tego samego dnia TVP Info otrzymało polecenie stworzenia materiału newsowego o tym, że obietnica Trzaskowskiego związana z muzeum jest śmieszna, ponieważ prace nad taką filią już od dawna trwają w Muzeum II Wojny Światowej. W Polskę został wysłany przekaz o tym, że Trzaskowski obiecuje coś, co rząd PiS już realizuje.

- na początku lipca 2020 roku, kilka dni po wizycie Trzaskowskiego, tczewscy dziennikarze skontaktowali się z ówczesnym dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej Karolem Nawrockim. Nie dowierzali, że muzeum od dawna pracuje nad filią w Tczewie, bo przecież pamiętali krytyczny, kpiący stosunek Ministerstwa Kultury wobec pomysłu na muzeum sprzed zaledwie kilku miesięcy. W rozmowie z dziennikarzami Nawrocki twierdził, że muzeum pracuje nad przyszłą, tczewską filią właśnie od kilku miesięcy. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się wówczas, że tak naprawdę polecenie zajęcia się filią miało nadejść do dyrekcji muzeum bezpośrednio od rządu... w dniu wiecu wyborczego Trzaskowskiego. Wniosek taki, że w ramach walki o wyborców na hipokryzję i samozaprzeczanie można przymknąć oko. Przez wiele miesięcy nasłuchaliśmy się, że Ministerstwu Kultury nie podoba się nasz pomysł na muzeum na moście - jednak w momencie gdy zaproponował go Trzaskowski, ten sam resort natychmiast poinformował opinię publiczną, że nie tylko jest za tym rozwiązaniem, ale przecież od dawna go planuje...

- pod koniec maja 2022 roku z Polskiego Ładu przeznaczono ok. 62 milionów zł na kolejny podetap odbudowy Mostu Tczewskiego, z kolei w lipcu 2022 roku minister kultury oficjalnie powołał Muzeum Mostów Tczewskich. Wszystko wskazywało na to, że wreszcie sytuacja patowa została zakończona, a w Ministerstwie Kultury faktycznie zmieniono zdanie na temat naszego pomysłu na filię muzeum narodowego. Niestety w ciągu następnych miesięcy, gdy powstawała dokumentacja projektowa kolejnego etapu odbudowy, i gdy tczewskie starostwo godziło się na wiele kompromisów i zmian proponowanych przez PWKZ Igora Strzoka, ten wciąż i wciąż miał kolejne uwagi i wymagania odnośnie zmian w projektowanej dokumentacji. Wyglądało to następująco: Strzok oczekiwał danej zmiany, projektant za zgodą starostwa tę zmianę wprowadzał, po czym... Strzok wymagał kolejnej zmiany, oczywiście nie zwracając uwagi na to, że czas mija i jest ryzyko, że środki z Polskiego Ładu przepadną.

- 13 kwietnia 2023 roku, gdy starosta tczewski poczuł, że Igor Strzok po raz kolejny hamuje działania do tego stopnia, że zagrożone jest dotrzymanie terminu ogłoszenia przetargu i że środki z Polskiego Ładu mogą przepaść, wówczas poprosił o spotkanie na najwyższym szczeblu - u Generalnego Konserwatora Zabytków Jarosława Sellina. Tuż po spotkaniu wiceminister zakomunikował w social mediach oraz w mediach ogólnopolskich, że: "Razem rozmawialiśmy nad rozwiązaniem problemów proceduralnych, aby inwestycja ruszyła pełną parą. Wszystkie problemy zostały rozwiązane". Na spotkaniu ustalono również, że to Muzeum II Wojny Światowej poprzez Ministerstwo Kultury przekaże środki na wkład własny, ponieważ powiatu tczewskiego na tę inwestycję nie stać. Ustalono także, że Igor Strzok miał wydać wszelkie pozwolenia do końca maja, po to by w czerwcu starostwo mogło ogłosić przetarg.

- w lipcu 2023 roku wciąż nie było potrzebnych zgód Igora Strzoka, więc tczewscy dziennikarze spytali Ministerstwo Kultury o to, jak to możliwe, że resort nie odwołał PWKZ ze stanowiska, skoro nie wykonuje on kwietniowych poleceń swojego przełożonego, czyli Jarosława Sellina. Ministerstwo odpowiedziało, że PWKZ jest niezależny od GKZ i że podejmuje on decyzje samodzielnie. Gdy przypominamy sobie Igora Strzoka niosącego materiały wyborcze Jarosława Sellina, to powątpiewamy w tę niezależność.

- we wrześniu 2023 roku Jarosław Sellin i Igor Strzok zwołali w Gdańsku konferencję prasową, podczas której starali się zmanipulować trójmiejskich dziennikarzy w kwestii Mostu Tczewskiego. Usiłowali zrzucić z siebie odpowiedzialność i wmówić opinii publicznej, że to starosta tczewski miał zdobyć wkład własny, podczas gdy to Ministerstwo Kultury miało tę sprawę uregulować. W trakcie tej konferencji padło o wiele więcej nieprawdziwych informacji, które zdementowaliśmy na naszym fanpage'u tutaj . Dodajmy, że Sellin i Strzok zwołali spotkanie bez wiedzy posła Kazimierza Smolińskiego i starosty tczewskiego, czyli osób najbardziej tym tematem zainteresowanych.

----------------------

Z naszych wieloletnich obserwacji wynika, że mimo dobrych chęci posła z Tczewa Kazimierza Smolińskiego, w swojej własnej partii, a zwłaszcza w Ministerstwie Kultury, prawdopodobnie napotyka on na duży opór względem odbudowy Mostu Tczewskiego. Być może z tego powodu od lat obserwujemy niesłychany absurd - obecny rząd przekazuje kolejne miliony na odbudowę mostu, podczas gdy pomorski urzędnik powołany przez ten rząd, czyli PWKZ, wciąż i wciąż wpada na kolejne pomysły, jak by tę odbudowę odsunąć w czasie...

Właśnie z tego powodu wszelkie publiczne deklaracje wiceministra Sellina uznajemy za hipokryzję. Publicznie deklaruje on wspieranie sprawy i pomoc w rozwiązywaniu problemów na linii starostwo-PWKZ, podczas gdy tak naprawdę jego podwładny nadal blokuje kontynuowanie inwestycji. Igor Strzok w 2019 roku zawiadomił prokuraturę odnośnie rzekomego niszczenia zabytku, co było podstawą jego decyzji o wstrzymaniu prac, podczas gdy prokuratura nie dopatrzyła się tego niszczenia. Skoro zatem decyzja o wstrzymaniu prac okazała się bezzasadna, to czy PWKZ odpowie za gigantyczne straty w kwestii zarówno zmarnowanego czasu jak i (rządowych) pieniędzy? Dlaczego bezpośredni przełożony Igora Strzoka, czyli wiceminister Sellin, nadal nie wyciągnął wobec niego żadnych konsekwencji? Dlaczego Sellin pozwala Strzokowi na torpedowanie działań m.in. posła Kazimierza Smolińskiego? Dlaczego godzi się na to, aby w pierwszej kolejności miliony zł miały być wydane na tzw. pomnik Strzoka, czyli ekspozycję przęsła ESTB, zamiast na właściwą odbudowę mostu, na którą od lat czekają mieszkańcy? Dlaczego Sellin chroni Strzoka?

Chyba nie bez powodu w kuluarach i w social mediach określa się Jarosława Sellina i jego podwładnego Igora Strzoka "hamulcowymi" odbudowy Mostu Tczewskiego, prawda...?

Społeczny Komitet Odbudowy Mostu
www.facebook.com/SKOMTczew
www.mostytczewskie.pl

Tcz24 jest częścią serwisu Tcz.pl, którą współtworzą jego użytkownicy. Znajdujące się tutaj materiały nie zostały stworzone przez redakcję serwisu Tcz.pl, lecz przez użytkowników serwisu zgodnie z zasadami wymienionymi tutaj: Regulamin publikacji w Tcz24.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (40)
dodaj komentarz

 • +1

  qq_gość

  12.10.2023, 12:13

  dziwne że karzełka nie było do tej pory żeby lansować na tle najdłuższego molo rzecznego w europie :D

  Odpowiedz
  IP: 46.175.xx6.xx8 
 • +9

  Gość _gość_gość_gość_gość_gość

  12.10.2023, 18:27

  Karzełek ma w du Tczew jak i cały kraj stary pedal z kotem

  Cytuj
  IP: 87.66.xx2.xx2 
  +12

  Ewa_gość

  12.10.2023, 22:20

  Idź na wybory 15.10.2023

  16 milionów kobiet uprawnionych do wyborów i one są w stanie obalić rząd PiS i znikną wszelakie spory w Europie! 15.10.2023 NIE ŚPIJ I IDŹ NA WYBORY Partnerzy, Rodzice, Dziadkowie, Żołnierze liczymy na wsparcie!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx1.xx4 
  -5

  Jolka_gość

  12.10.2023, 22:38

  Kobiety w większości głosują na PIS. Lewaczki podwyższają wiek emerytalny i zajmują się tylko ideologicznymi bzdurami. Nie oferują kobietom nic.

  Cytuj
  IP: 31.0.xx4.xx5 
  -13

  yeti_gość

  13.10.2023, 07:21

  Pytanie do SKOM

  pytanie do SPOŁECZNEGO KOMITETU ODBUDOWY MOSTU - ile sami odbudowaliście mostu? ile sami daliście kasy na ten cel? No chwalić się Dziady.

  Cytuj
  IP: 37.47.xx2.xx6 
 • +5

  takitam_gość

  12.10.2023, 16:10

  ile jeszcze dowodów głupoty, indolencji, skrajnego debilizmu ten naród będzie potrzebował żeby przejrzeć na oczy? Żeby w końcu sobie uzmysłowił, że PIS do największy SHIT, który kiedykolwiek był przy władzy w naszym kraju. Jeśli PIS jest lustrem narodu, to źle świadczy o nas samych, o naszej głupocie. Połowa narodu porusza się w sobie tylko zrozumiałych standardach myślowych.

  Odpowiedz
  IP: 78.133.xx4.xx0 
 • +9

  N_gość

  12.10.2023, 19:12

  Więcej chamstwa i obelg. Tym zdobędziecie więcej wyborców. Matko ale ta opozycja jest durna.

  Cytuj
  IP: 31.0.xx8.xx1 
  -13

  Ewa _gość

  12.10.2023, 22:28

  Popieram 15.10.2023

  Poparcie dla mieszanek Tczewa Iwony Ochockiej z Nowej Lewicy i Sandry Polak Polska 2050!. Młode, inteligentne z przyszłością dziewczyny! Liczę na wsparcie młodych mieszkańców Powiatu tczewskiego i miasta Tczew, Gniewa, Pelplina,. Malborka!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx1.xx4 

  Y&_gość

  13.10.2023, 00:21

  Jolka!?

  Jaką ty masz płeć? Żeś brudna, zaniedbana, bez powodzenia u facetów to wiadomo! Umyj się to i Tczew ciebie polubi?! Iwona Ochocka i Sandra Polak to duma Tczewa który jest w stagnacji! Tam tylko menel i ćpun! Szczęściem tego miasta jest młode pokolenie i ich Dziadkowie oraz babcie! 15.10.2023 NIE ŚPIJ I IDŹ NA WYBORY

  Cytuj
  IP: 188.147.xx1.xx4 
 • +7

  ._gość

  12.10.2023, 17:22

  Dlaczego na liście nie ma Nowaka z PO

  Najwięcej zrobił Nowak !!! Ale niestety zabrali mu to co pochował w skrytkach w szafie i w nogach od stołu. Z tego co pamiętam tam było kilkanaście milionów z łapówek. Nawet skorumpowana Ukraina miała go dosyć bo był dla nich za mocny.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx8.xx7 
 • -4

  Alexis_gość

  12.10.2023, 17:54

  Umiesz czytać ze zrozumieniem? To jest podsumowanie ostatnich 4 lat, a Nowak nie był posłem ani ministrem w ciągu ostatniej kadencji. Czy tępi PiSowcy zawsze muszą odwracać kota ogonem? I przy tym zawsze się kompromitują, bo przekręcają fakty.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx6.xx6 
  -2

  Gość _gość_gość_gość_gość_gość

  12.10.2023, 18:34

  Musi być mocny bo obecni złodzieje przepraszam biznesmeni co wszystko na żony przepisują nic mu nie zrobili

  Cytuj
  IP: 87.66.xx2.xx2 
 • +11

  Aha_gość

  12.10.2023, 17:29

  hmm

  Paniczko Gawin rozumiem, że zamek Malbork również powinni skreślić z Unesco i zlikwidować Muzeum Zamkowe bo to przecież prowincja?

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx9.xx9 
 • +7

  . _gość

  12.10.2023, 18:25

  SKOM nic nie zrobił TYLKO MIESZA

  "Obrzydliwa formacja....

  Odpowiedz
  IP: 46.114.xx8.xx0 
 • -4

  Alex_gość

  12.10.2023, 19:11

  PiSowcy jak nie mają argumentów, to zarzucają brak działania tym co działają intensywnie! :D Dobre żarty :D

  Cytuj
  IP: 109.197.xx6.xx6 
  -5

  Olek Wojciechowski_gość

  12.10.2023, 19:13

  Przynajmniej SKOM nie jest organizacją przestępczą jak PiS :p

  Cytuj
  IP: 109.197.xx6.xx6 
 • +6

  polak_gość_gość_gość

  12.10.2023, 20:03

  Wybory

  W niedzielę Polacy pokażą gdzie jest miejsce DONOSICIELI , KONFIDENTÓW, ZDRAJCÓW ,którzy donoszą na własny KRAJ i nigdy od czasów NOCNEJ ZMIANY nie zostali ROZLICZENI za swoje nikczemne CZYNY. Dla nich tylko WŁADZA się liczy. Oni już pokazali jak się traktuje POLKI i POLAKÓW.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx4 
 • +4

  Brus_gość

  13.10.2023, 11:30

  Totalna blokada Sellina

  Na portalach typu Niezalezna pl i innych tub medialnych obecnej władzy takich komentarzy jest mnóstwo. Nietrudno zgadnąć, że ów donosiciele i zdrajcy to oczywiście "totalna opozycja". Trzeba było tylko napisać to wprost, a nie owijać w bawełnę. Jeszcze pytanie, co rozumiesz pod pojęciem Polska / Polacy? Bo niejedni wybrańcy narodu już oznajmili, że tylko oni są prawdziwymi Polakami, a atak na nich jest atakiem na Polskę. Nie pierwszy raz w historii takie coś się słyszy i pewnie nie ostatni... Co do mostu - głosowanie na K. Smolińskiego jest mniejszym złem niż na J. Sellina mimo wszystko po tym co ten ostatni nawyprawiał w ostatnim półroczu. Tak czy inaczej wygrana Zjednoczonej Prawicy oznaczać będzie prawdopodobnie pozostanie Jarosława Sellina i jego kumpla Igorka Strzoka na stanowiskach. A pod ich łaskawym nadzorem most prawdopodobnie długo nie pozostanie wyremontowany. Być może jedyną nadzieję na szybką jego odbudowę jest zmiana władzy centralnej i na szczeblu wojewódzkim.

  Cytuj
  IP: 188.47.xx4.xx8 
  +4

  nie moj glos na bande PiS/SP_gość

  13.10.2023, 15:34

  faktycznie poganimy tych pisowskich i ziobrystowskich zdrajcow i zlodzei !

  Cytuj
  IP: 95.223.xx0.xx9 
 • +2

  x_gość

  12.10.2023, 20:39

  koniec pisu juz w niedziele. i chwala AMEN

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx0.xx1 
 • +8

  Matylda_gość

  12.10.2023, 21:34

  ××

  Najgorszy psuj to jest Kazimierz S. Taka jego kariera......;)

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx0.xx3 
 • +4

  Y&_gość

  13.10.2023, 00:33

  Dług

  Dług Polski to 5 bilionów złotych na podstawie wyliczeń GUS na wniosek UE! A jaka będzie składka na ZUS to 1750 zł na składkę zdrowotną 360 zł, ceny paliw rosną, choć na rynkach światowych maleją! W Tczewie najwyższe stawki za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę w Pomorskim i co na to poseł Smoliński i trolle PiS? Rekonstrukcja mostu nad Wisłą czeka od kilku lat - czyt, klasyka Smolińskiego - Jak PiS dojdzie do władzy będzie wykonana rekonstrukcja mostu nad Wisłą!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx1.xx4 
 • +1

  QUERTY_gość

  12.10.2023, 21:47

  W wolne Polsce SKOM pójdzie siedzieć

  Ha ha

  Odpowiedz
  IP: 79.186.xx7.xx1 
 • +2

  Brus_gość

  13.10.2023, 11:32

  Paragraf

  A za co pójdzie siedzieć? Jakiś konkretny paragraf? Chyba że chodziło Ci o ławkę na bulwarze lub w parku miejskim. :-))))))))))) Tam można faktycznie sobie usiąść.

  Cytuj
  IP: 188.47.xx4.xx8 
 • -6

  Hoody77_gość

  12.10.2023, 22:54

  Wybory

  Opozycja kwiczy, ryczy a i tak przegracie z kretesem. Jestem spokojny i będę spał spokojnie.

  Odpowiedz
  IP: 46.205.xx9.xx0 
 • +3

  Ewa_gość

  13.10.2023, 00:37

  Hoody77

  Polecam tobie określonego specjalistę lub oddział szpitalny! CITO 15.10.2023 MY KOBIETY OBALIMY PIS! ŻOŁNIERZE, PARTNERZY, RODZICE, Dziadkowie przegnamy mafię PiS

  Cytuj
  IP: 188.147.xx1.xx4 
 • +5

  Mlody_gość

  13.10.2023, 01:39

  To podsumowanie ostatnich lat PiS potwierdziło to jak bardzo oszukują i zwodzą mieszkańców naszego miasta . Wychodzi na to, że kłamią cały czas i nie mają zamiaru wyremontować tego mostu. Udają że coś w tej sprawie robią. 15 października nasze miasto powinno PiS pokazać czerwoną kartkę przy urnach. Może się w końcu obudzą.

  Odpowiedz
  IP: 213.134.xx0.xx3 
 • -2

  Majka_gość

  13.10.2023, 07:24

  "Poparcie dla mieszanek Tczewa Iwony Ochockiej z Nowej Lewicy i Sandry Polak Polska 2050!. Młode, inteligentne z przyszłością dziewczyny! Liczę na wsparcie młodych mieszkańców Powiatu tczewskiego i miasta Tczew, Gniewa, Pelplina,. Malborka!"

  Ani młode ani inteligentne. Dwie polityczne ameby. Jedna spadkobierczyni Stalina druga wyznawczyni sekty kaznodziei z TVNu

  Odpowiedz
  IP: 77.111.xx7.xx1 
 • +3

  Olek_gość

  13.10.2023, 09:19

  "pytanie do SPOŁECZNEGO KOMITETU ODBUDOWY MOSTU - ile sami odbudowaliście mostu? ile sami daliście kasy na ten cel? No chwalić się Dziady."

  Kolejny PiSowski dzban. Społecznicy, mieszkancy maja z własnych pensji robic składkę na kilkaset mln zł? To jest zas*any obowiązek polskiego rządu aby to sfinansowac. Nie manipuluj, nie odwracaj kota ogonem. Odwróć ogon kota Kaczyńskiego, by Jarek zaczął r*chać swojego kota, a nie ludzi.

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xxx 
 • +5

  maro_gość_gość_gość

  13.10.2023, 10:22

  to co zrobił w sprawie mostu tczewskiego

  Nasz most wpadł niestety w szpony wielkiej polityki.A, tak naprawdę TO TYLKO MOST.Super byłoby go wyremontować w jak naj bardziej zbliżonej wersji z xlx wiecznej formie.Za chwilę minie 80 lat od zakończenia wojny,to już chyba czas żeby Tczew i cały kraj znów mógł cieszyć oko patrząc i korzystając z tego pięknego obiektu.

  Odpowiedz
  IP: 188.47.xx4.xx4 
 • -2

  . _gość

  13.10.2023, 11:08

  Zero, Nic TYLKO z negatywną energią..

  "pytanie do SPOŁECZNEGO KOMITETU ODBUDOWY MOSTU - ile sami odbudowaliście mostu? ile sami daliście kasy na ten cel? No chwalić się Dziady."

  Bardzo dobre pytanie, wiadomo Zero kasy Dali ba nic nie wywalczyli TYLKO to... I więcej...

  Odpowiedz
  IP: 46.35.xx2.xx7 
 • +7

  Alexis_gość

  13.10.2023, 14:48

  Gdybym miał do brakujących 200 mln zł odkładac 100 zł miesięcznie, to zebrałbym tę kwotę po 20 mln miesięcy, czyli po 166 666 latach. Walnij się w głowę tepy PiSowcu - to jest obowiązek rządu dać te miliony zł, a nie mieszkańców Tczewa.

  Cytuj
  IP: 195.191.xx0.xxx 
 • +4

  jan_gość

  13.10.2023, 11:56

  Koniec z PiSem. Oszukiwali nas cały czas i zwodzili. Na to wychodzi, że nie zrobili nic i jeszcze przeszkadzali.

  Odpowiedz
  IP: 145.237.xxx.xx4 
 • -2

  Mieszkam w Tczewie _gość

  16.10.2023, 11:55

  Most

  Ciągle ten most i most? Ja się pytam czy on jest taki potrzebny? Dla kogo, dla kilku mieszkańców Lisewa. Mieszkam w Tczewie i jest mi on tak potrzebny jak dziura w skarpetach. Lepiej te miliony zainwestować w coś innego w naszym mieście a nie w ten śmieszny most.

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx1.xx4 
 • +3

  Lux_gość

  17.10.2023, 10:17

  Potrzebny

  Most składa się z dwóch części: drogowej i kolejowej. Komu on służy - z pewnością jadącym pociągami. A drogą przez most można było tam dotrzeć szybciej nie tylko do Lisewa, ale jadąc na północ. Wolisz zataczać koło przez most knybawski? Trudno zresztą wyobrazić sobie, żeby kolejowa część była udostępniona a drogowa nie. Co należałoby zrobić Twoim zdaniem? Rozebrać zabytek UNESCO?

  Cytuj
  IP: 188.47.xx4.xx8 
  -1

  Mieszkam w Tczewie _gość_gość

  19.10.2023, 09:10

  Do lux

  Dokładnie tak, mogę jechać przez knybawe. Most kolejowy jest otwarty, także o czym mowa? Te wszystkie komentarze i artykuły to chyba piszą mieszkańcy Lisewa i okolicznych wiosek i tyle. To już lepiej wybudować obok nowy a nie ładować pieniądze w ten most. No tak zabytek... i co przyjadą turyści oglądać Ci ten most?

  Cytuj
  IP: 83.11.xx5.xx2 
  +1

  Lux_gość

  19.10.2023, 13:18

  @Mieszkam_w_Tczewie

  Oczywiście, że możesz jechać przez Knybawę i zataczać koło. Przyjemna jazda, zwłaszcza podczas remontu nawierzchni drogowej i ruchu wahadłowego. ;) Twój wybór. Ale jak był otwarty most tczewski, to można było jeździć na skróty. Tobie może ten drogowy most nie służy, a komuś innemu tak. I uważasz, że to źle, że ludzie mogliby bardziej dogodną drogą do Tczewa przyjeżdżać? Nie sądzę, że to byłoby kilka mieszkańców Lisewa. Pamiętam, że jak most drogowy był otwarty kiedyś, to ruch na nim zawsze był. Poza tym walory zabytkowe mostu i dziedzictwo UNESCO. Tego już nie można cofnąć, więc dywagowanie typu "lepiej go rozebrać" nie ma teraz sensu. Trzeba coś z tym zrobić i tyle. Ewentualnie zastanowić się nad lepszym wykorzystaniem możliwości, jakie da ten most. Raczej należy się spodziewać wzrostu liczy pojazdów w kolejnych dziesięcioleciach, więc każda dodatkowa trasa będzie cenna. A zresztą skoro można ładować miliony w pałace saskie albo w dotacje na bzdurne szkolenia, to czemu odbierać je zabytkowemu mostowi, który pełnić będzie funkcję bardziej praktyczną.

  Cytuj
  IP: 83.21.xx4.xx1 

  Mieszkam w Tczewie _gość

  19.10.2023, 21:11

  Do lux

  To gdzie mieszkasz?

  Cytuj
  IP: 79.163.xx0.xx9 
  +1

  Lux_gość

  20.10.2023, 11:52

  @Mieszkam_w_Tczewie

  Odpowiedź na pytanie jest dokładnie taka jak Twój nick: Mieszkam w Tczewie. Ale to nie ma znaczenia, bo ja traktuję temat całościowo, a nie z punktu widzenia jednego miasta, wsi czy osiedla. Trzeba myśleć perspektywicznie, długofalowo i szeroko - tego często brakowało i brakuje politykom. Nie wiemy, jakie będą dalsze inwestycje drogowe (i inne) w ciągu kolejnych dziesięcioleci po drugiej stronie Wisły, jak zmieni się zagospodarowanie i zabudowa tych terenów itd. Wiadomo na pewno, że z roku na rok pojazdów przybywa i potrzeba więcej dróg. Pomyśl od tym od tej strony, patrząc na most nie tylko przez pryzmat tego co jest teraz, ale tego, co potencjalnie może być w okolicy w przyszłości.

  Cytuj
  IP: 83.21.xx4.xx1 
 • +4

  Lux_gość

  17.10.2023, 10:13

  Out Strzok

  Cóż, wiele wskazuje na to, że urzędowanie Igora Strzoka najwyraźniej zmierza powoli ku końcowi. Szkoda tylko, że Cymańskiemu nie udało się wyprzedzić Sellina pod względem liczby głosów. Sellin-manipulator dostałby za swoje, nie wchodząc do sejmu.

  Odpowiedz
  IP: 188.47.xx4.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.