Śluzy czynne krócej niż zwykle. To tragedia dla turystyki wodnej!

Wisła (fot. tcz.pl)
Tczew - Śluzy czynne krócej niż zwykle. To tragedia dla turystyki wodnej!
Byłeś(aś) świadkiem jakiegoś zdarzenia? Coś Cię bulwersuje? Chcesz przekazać coś ciekawego? Zgłoś teraz zdarzenie, zapewniamy anonimowość.
RZGW chce skrócić funkcjonowanie części śluz na terenie Pomorza. Powyższa decyzja będzie miała negatywne skutki dla żeglugi turystycznej po rzece Nogat i Pętli Żuławskiej. Malbork oraz Tczew i Gdańsk starają się rozwijać tego typu formę turystyki, a powyższa decyzja RZGW zdecydowanie utrudni i ograniczy możliwość rozwoju w tym zakresie. Wiele osób, tj. turystów oraz mieszkańców korzysta, zwłaszcza w sezonie z walorów rzeki Nogat, Szkarpawa, Wisła i drogi wodnej Pętla Żuławska.


Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny, Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, w swoim komunikacie poinformowało, że od dnia 1 maja 2020 r. otwiera się dla żeglugi śluzy: Biała Góra, Szonowo, Rakowiec, Michałowo:

? poniedziałek - piątek w godzinach 9:00 - 17:00 (do tej pory w sezonie działały do godziny 19.00);
? sobota, niedziela i święta - w godzinach 9:00 - 17:00 - śluzowanie możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym (min. 12 h wcześniej);

? możliwość śluzowania jednostek towarowych poza ww. godzinami po uzgodnieniu z kierownikiem obiektu (min. 12 h wcześniej)

JAK WIDAĆ POWYŻEJ W sezonie 2020 RZGW Gdańsk postanowiło skrócić godziny pracy śluz , m.in. na Nogacie do ośmiu godzin dziennie, od 09.00 do 17.00 oraz postanowiło ograniczyć pracę części śluz jeszcze bardziej - w weekendy.

Dotyczy to, m.in. śluz na wodach Pętli Żuławskiej, a więc trzy śluzy na Nogacie (Michałowo, Rakowiec, Szonowo), śluza łącząca Nogat z Wisłą (Biała Góra), śluza łącząca Szkarpawę z Wisłą (Gdańska Głowa) i śluza łącząca Martwą Wisłę z Wisłą (Przegalina).

Powyższa decyzja będzie miała negatywne skutki dla żeglugi turystycznej po rzece Nogat i Pętli Żuławskiej. Malbork oraz Tczew i Gdańsk starają się rozwijać tego typu formę turystyki, a powyższa decyzja RZGW zdecydowanie utrudni i ograniczy możliwość rozwoju w tym zakresie. Wiele osób, tj. turystów oraz mieszkańców korzysta, zwłaszcza w sezonie z walorów rzeki Nogat, Szkarpawa, Wisła i drogi wodnej Pętla Żuławska.

Żegluga turystyczna staje się coraz bardziej popularna. Tym bardziej wspomniane decyzje są niezrozumiałe. Owe ograniczenie turystyki wodnej na szlakach wodnych będzie odbywało się kosztem zbudowanych przystani wodnych, ostatnio przystani kajakowych i infrastruktury wodnej, która jest i będzie w rozbudowie w ramach projektu Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska czy Pomorskie Szlaki Kajakowe. Stracą na tym turyści, mieszkańcy i samorządy.


Musimy zdecydowanie zareagować w tej sprawie i zrobić wszystko co w naszej mocy, aby śluzy funkcjonowały w sezonie jak miało to miejsce do tej pory.

Tcz24 jest częścią serwisu Tcz.pl, którą współtworzą jego użytkownicy. Znajdujące się tutaj materiały nie zostały stworzone przez redakcję serwisu Tcz.pl, lecz przez użytkowników serwisu zgodnie z zasadami wymienionymi tutaj: Regulamin publikacji w Tcz24.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +2

  ..._gość

  04.05.2020, 18:09

  no i dobrze, ryb nie bedą płoszyli wieczorem

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx3.xx2 
 • +1

  Wedkarz_gość

  04.05.2020, 19:40

  Ze co ?

  Nie ma co ploszyc chyba ze te ukle

  Cytuj
  IP: 83.102.xx8.xx1 
 • +6

  Zegluga_gość

  05.05.2020, 10:10

  Gdzie w tczewie jakąś żegluga??

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.