Pociągi przyśpieszą na trasie z Malborka do Grudziądza

Tory (fot. Tcz.pl)
Tczew - Pociągi przyśpieszą na trasie z Malborka do Grudziądza
Byłeś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Coś Cię bulwersuje? Chcesz przekazać coś ciekawego? Zgłoś teraz zdarzenie, zapewniamy anonimowość.
Rozpoczęły się prace, które zapewnią atrakcyjny czas przejazdu i komfortową obsługę na 9 stacjach i przystankach na trasie z Malborka do Grudziądza. Realizacja projektu za 212 mln zł zakończy się jesienią 2019 r. Z dobrych podróży skorzystają m.in. mieszkańcy woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

W Kwidzynie i na szlaku Kwidzyn - Ryjewo ruszyła rewitalizacja linii od granicy województwa do Malborka (nr 207). Wykonawca wykorzystuje zamkniecie linii i demontuje tory na stacji w Kwidzynie. Trwa także wymiana rozjazdów na szlaku Kwidzyn - Grudziądz. Podobne prace zaplanowano na szlaku Kwidzyn - Ryjewo. Kończy się gromadzenie materiałów m.in. tłucznia i podkładów, niezbędnych do sprawnej realizacji inwestycji. W pierwszym etapie realizacji - od 5 października przez dziesięć dni - podróżni korzystają z autobusowej komunikacji zastępczej na odcinku od Kwidzyna do Grudziądza. Od 15 października przez kolejne dziesięć dni zaplanowano komunikację zastępczą na odcinku Ryjewo - Grudziądz. Później na trasę wrócą pociągi.

Pasażerowie wygodniej wsiądą do pociągów


Realizacja prac skróci czas podróży między Malborkiem a Grudziądzem o około 13 minut (obecnie 1h 25 min). Pasażerowie skorzystają z 5 odnowionych stacji: Gardeja, Sadlinki, Kwidzyn, Ryjewo, Sztum oraz 4 przystanków: Dziwno, Brachlewo, Sztumska Wieś, Gościszewo. Nowe wiaty z siedzeniami, funkcjonalne oświetlenie, informacja dla pasażerów oraz czytelne oznakowanie peronów ułatwią podróż. Istotne zmiany przejdzie stacja Kwidzyn. Poza przebudową peronów i przejścia pod torami, zamontowane będą windy na perony. Wszystkie objęte pracami przystanki i stacje zapewnią dobrą obsługę osób niepełnosprawnych.

- Ze zrewitalizowanego połączenia kolejowego skorzystają mieszkańcy regionu, ale także wszyscy pasażerowie podróżujący koleją po Pomorzu. Szybsza podróż między Malborkiem a Grudziądzem nawet o kilkanaście minut i zwiększenie prędkości pociągów, to większa wygoda i komfort podróży - mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Szybciej i sprawniej

Rewitalizacja linii przewiduje przebudowę 36 przejazdów kolejowo-drogowych na odcinku 56 km. Dodatkowo kierowców ostrzegać będą czerwone światła sygnalizacji oraz rogatki. Nowe jezdnie zapewnią sprawniejszy przejazd przez tory. Z kolei wyposażenie linii kolejowej w nowoczesne urządzenia sterowania ruchem oraz nowa nastawnia w Kwidzynie i lokalne centrum sterowania w większym stopniu zagwarantują bezpieczną i płynną jazdę pociągów.


W ramach inwestycji wyremontowanych będzie łącznie 70 km torów pomiędzy stacjami Gardeja i Malbork. Pociągi przyśpieszą do 120 km/h również dzięki przebudowie 120 obiektów inżynieryjnych w tym 3 mostów i 13 wiaduktów.

Projekt "Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 odcinek granica województwa - Malbork". Realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Na zadania w województwie pomorskim przewidziano w Krajowym Programie Kolejowym około 6 mld zł. Natomiast cały KPK to inwestycje o wartości ponad 66 mld zł, które znacząco przyczynią się do poprawy stanu polskiej infrastruktury kolejowej.

Sonda - odpowiedz na pytanie

Czy jesteś za likwidacją przedmiotu religii w szkołach publicznych?

Tcz24 jest częścią serwisu Tcz.pl, którą współtworzą jego użytkownicy. Znajdujące się tutaj materiały nie zostały stworzone przez redakcję serwisu Tcz.pl, lecz przez użytkowników serwisu zgodnie z zasadami wymienionymi tutaj: Regulamin publikacji w Tcz24.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • ocalony_gość_gość

  12.10.2017, 19:36

  piękna trasa

  nareszcie do remontu - ten szlak a zwłaszcza perony i chodniki wykonane w latach 50/60 rozsypują się. Taka gomułkowska oszczędnościowa technologia materiałów betonowych nie daje rady konkurować z zabudową wykonaną przed II WW.

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx7.xx8 
 • -1

  Maxx

  14.10.2017, 22:32

  Technologia z XXI wieku

  Biorąc pod uwagę przykład Malborka, Gdańska Głównego czy kolejne plany remontu Tczewa to będzie cud jak zapowiadany remont wystarczy na 15 lat :/.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • -1

  stan47.emeryt_gość

  14.10.2017, 21:19

  A co mnie to obchodzi, mieszkam w Tczewie.

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx8.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.