"Fala" - jest decyzja KIO. Kiedy skorzystamy ze wspólnego biletu?

Fala - zintegrowany bilet dla Pomorza (fot. mat. prasowe)
Tczew - "Fala" - jest decyzja KIO. Kiedy skorzystamy ze wspólnego biletu?
Trwają prace nad wprowadzeniem na terenie Pomorza biletu "Fala". Wszystko wskazuje na to, że z karty, która pozwoli na opłacanie podróży we wszystkich środkach lokomocji na Pomorzu, skorzystamy w 2023 roku.

Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie w sprawie przetargu na wyłonienie głównego wykonawcy systemu FALA. Decyzja KIO oznacza, że niemal pewne staje się podpisanie w najbliższych tygodniach umowy z firmą, której oferta została wskazana w przetargu jako najkorzystniejsza (Asseco Data Systems z firmą AEP Ticketing Solutions).

- Przy założeniu, że umowa pomiędzy InnoBalticą a konsorcjum zostanie zawarta na przełomie kwietnia i maja 2021 r. ,pierwszy etap systemu FALA, czyli uruchomienie bazy centralnej nastąpi w pierwszym kwartale 2022 r., natomiast funkcjonalność aplikacyjna pod nazwą Podróż mobilna, ma być uruchomiona drugim kwartale 2022 roku i wtedy też rozpocznie się montaż urządzeń końcowych (walidatorów) w pojazdach komunikacji miejskiej oraz na przystankach kolejowych. Funkcjonalność Podróż z kartą powiązana z wydawaniem plastikowych kart komunikacyjnych wdrożona zostanie w I kwartale 2023 roku. - informuje na Facebooku prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

Przypomnijmy, Tczew jest udziałowcem spółki InnoBaltica. InnoBaltica jest podmiotem należącym do dziesięciu udziałowców. Oprócz Tczewa są nimi: Województwo Pomorskie, Gmina Miasta Gdańska, Gmina Miasta Gdyni, Miasto Słupsk, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański, Gmina Miasto Lębork, Gmina Miasta Puck.

Istotą projektu jest zintegrowanie wszystkich środków publicznego transportu zbiorowego z obszaru całego województwa pomorskiego. Ideą, która przyświecała projektantom FALI było hasło "wsiadam i jadę" - nie muszę znać cen biletów, a i tak poniosę najniższe z możliwych koszty (system uwzględnia moje ulgi, dobiera najlepszą taryfę i jeśli jest taka możliwość, łączy bilety w taki sposób, aby dać jak najniższą sumę).

Wykorzystanie nowych technologii pozwoli na zautomatyzowanie działań związanych z rozliczaniem podróży od strony pasażera, organizatora transportu i przewoźnika. Wykonawca systemu poza przygotowaniem informatycznej części, odpowiedzialny będzie także za montaż blisko 500 urządzeń walidujących (kasowników) na przystankach kolejowych, 4870 urządzeń w pojazdach, przygotowanie 300 tys. specjalnych kart (nośników identyfikacji NFC) i wyposażenie ok. 30 punktów obsługi klienta.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +5

  Bzdura _gość

  13.04.2021, 11:22

  Ile kosztuje uruchomienie tego? Same projekty i dokumentację pochlonely kupę kasy, a do stworzenia tego jeszcze daleko, za te pieniądze to by można było stworzyć taki system dla całego kraju, a nie na pół województwa, strata pieniedzy, ale ck tam, stać nas

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx5.xx2 
 • +1

  poszkodowany_gość

  13.04.2021, 16:53

  Będzie jak z Mevo też nasz się prężył na rowerku w Sopocie foty strzelał i co z tego wyszło co tknie to zepsuje. Może ten co podpisywał za nas te rowerki odda kasę którą mamy na kontach ,żadne pisanie nie skutkuje mają w d......Ale ważne że fotki były, lans teraz mają mieszkańców gdzieś teraz będzie tak samo ZAKŁAD?

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xx5 
 • +4

  Bubu_gość

  13.04.2021, 12:10

  Fala

  Coś czuję że będzie jak z Mevo kupa kasy w błoto

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx1.xx6 
 • +1

  on_gość_gość

  13.04.2021, 12:39

  23

  nie wiecie kiedy sa wybory to macie odp a Pani oseudo dziennikarzyna moze mnie minusowc

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx3 
 • +3

  Trump _gość

  13.04.2021, 14:28

  A mi się to nie podoba

  Zadajmy właściwe pytania. Ile kosztowały pracę wstępne? Ile jeszcze dołożymy? O ile wzrosną ceny biletów? Kolejna fanaberia jednego jegomościa, za którą my zapłacimy

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx8 
 • -1

  EWA_gość

  13.04.2021, 20:10

  Zadajmy pytanie po co to i komu? Skoro każdy kto dojeżdża do pracy w Gdańsku ma już bilet miesięczny. Faktycznie chcemy większych cen biletów na autobusy tylko dlatego że będzie jakaś Fala?

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.