Narodowe Czytanie - tym razem Mickiewicz!

Narodowe czytanie (fot. KH/MM)
Narodowe Czytanie - tym razem Mickiewicz!
Prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki oraz Dyrektor i Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców, miłośników literatury oraz sympatyków tczewskiej książnicy do udziału w kolejnej odsłonie projektu Narodowe Czytanie! Podczas tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza - czytanie reżyserowane w wykonaniu grupy warsztatowo - teatralnej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w reżyserii Bartłomieja Sudaka.

Sobota, 3 września 2022 roku, godzina 11:00.

Teren rekreacyjny przy ulicy Żwirki (osiedle Suchostrzygi).

Podczas jedenastej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania utwór Adama Mickiewicza "Ballady i Romanse". Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 


Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819-1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

  • bibliofil_gość

    02.09.2022, 10:07

    aktywny tczew czyta

    ludzie zbierzmy się i czytajmy razem

    Odpowiedz
    IP: 138.199.xx9.xx8 
  • absynt_gość

    02.09.2022, 10:42

    hmm

    Mickiewicza bez absyntu nie da rady ogarnac. Promocja cpunskich wizji chorego czlowieka. Tak jak muzyka francuza Chopina. Tego nie da sie sluchac. Jest wielu lepszych poetow i pianistow.

    Odpowiedz
    IP: 45.56.xx3.xx0 
  • Adam m_gość

    03.09.2022, 07:00

    Kto czyta nie blodzi

    O nie Pobłocki czyta ? Czy czytał wesele ... miałeś złoty róg został ci się jeno sznur....

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xxx.xx0 
  • Hegemon_gość_gość

    03.09.2022, 10:17

    Romantyzm to pomyłka!

    To najbardziej porąbana epoka w historii literatury! Chore, odklejone od rzeczywistości, samobójcze idee zapoczątkowane oczywiście przez Niemca (Goethe). Mickiewicz i reszta tej romantycznej zgrai powinna być odłożona na półki i studiowana ewentualnie na wyższych uczelniach. Te romantyczne rymowanki już absolutnie nie pasują do roku 2022!

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx5.xx2 
  • gość_gość

    03.09.2022, 13:29

    epeoka chorych enene

    Bo oni wtedy ćpali , wciągali i wstrzykiwali co się dało. Ruchali też co popadło. To okres Sodomy i Gomory. Tak jak teraz . Napisali kilka rymów i wielkie halo. Teraz każdy raper , lepiej pisze i rymuje...

    Cytuj
    IP: 109.207.xx4.xx2 

    Hh_gość

    04.09.2022, 12:02

    Tak właśnie młodzież zraża się do czytania. Serwuje się im starocie o niczym, potem górnolotnie omawia na lekcjach języka polskiego. Tymczasem nie płynie z tego żadna wartość poza poznaniem kilku nowych słow... Wystarczającym byłoby przekazanie informacji kto, w jakiej epoce tworzył, przestudiowanie wybranych fragmentów celem ukazania odrębności twórczości i tyle. Do czytania to na co uczniowie mają ochotę z odpowiednią weryfikacja, czy zrozumieli, czy potrafią ocenić, wyrazić swoje zdanie. Poszerzykiby zasib słownictwa tak samo jak przy starociach ale polubiliby czytanie

    Cytuj
    IP: 5.173.xx0.xx8 

    EkO_gość

    05.09.2022, 08:53

    Ile wart jest rozum kiedy nie masz serca

    Deprecjonowanie roli romantyzmu w kulturze jest delikatnie mówiąc niemądre. Romantyzm odegrał ważną rolę w kształtowaniu ducha pokoleń. Oczywiście, należy podchodzić do tego rozsądnie. Lektury epoki romantyzmu należy uzupełniać dziełami pozytywizmu i na odwrót!

    Cytuj
    IP: 82.160.xx7.xx5 

    w_gość

    05.09.2022, 10:23

    Pewnie, a obecnych twórców (noblistów) dajmy uczniom do czytania za 100 lat

    Cytuj
    IP: 109.197.xx8.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.