Zwiedzaj Gniew z królewską rodziną - rusza konkurs plastyczny

(fot. mat. prasowe)
Zwiedzaj Gniew z królewską rodziną - rusza konkurs plastyczny
Pewnego wiosennego dnia, dokładnie 340 lat temu, król Jan Sobieski wraz z żoną i synem przybija do brzegów Gniewu… Dalsze losy królewskiej podróży można poznać za sprawą nowego konkursu Zakładu Produkcji Kruszyw - „Odwiedziny Królewskiej Rodziny”. Warto sięgnąć po kartki, kredki oraz uruchomić wyobraźnię, bo na zwycięzców czekają prawdziwie królewskie nagrody - 10 aparatów fotograficznych Nikon.

Motyw lokalnej historii i tradycji powraca w konkursach Zakładu Produkcji Kruszyw w różnych odsłonach. W konkursie „Kronika Gniewskiej Rodziny” młodzi artyści inspirowali się bliską historią miasta i rodzin sprzed 40 lat, natomiast w ramach konkursu „Gniew w Baśni Zaklęty” uczestnicy sięgali do dawnych gniewskich legend i podań. „Odwiedziny królewskiej rodziny” nawiązują do historycznego wydarzenia sprzed 340 lat - wizyty króla Jana III Sobieskiego w Gniewie. Konkurs przypomina postać polskiego króla oraz wpisuje się w miejskie obchody 2017 jako „Roku Jana Sobieskiego - Starosty Gniewskiego”. Organizatorzy podkreślają też „wodny” charakter podróży Jana Sobieskiego, nawiązując do Ogólnopolskiego Roku Rzeki Wisły.

Dla kogo i kiedy?

Adresatami konkursu są uczniowie szkół podstawowych (klasy I-VI) z miasta i gminy Gniew. Uczestnicy mają za zadanie przedstawić, jak wyobrażają sobie podróż króla Jana Sobieskiego po Wiśle. Prace można wykonać w dowolnej technice plastycznej (mapa, rysunek, wyklejanka), a jedynym ograniczeniem dla twórców jest ich wyobraźnia. Autorzy mogą więc urozmaicić strukturę swojego dzieła, dekorując je na przykład kuleczkami keramzytu. Wymagany format rysunków to A3. Prace można składać w terminie od 1 marca do 15 kwietnia br. Więcej szczegółów na temat konkursu znajduje się na stronie www.kruszywagniew.pl


- Konkurs „Odwiedziny królewskiej rodziny” odkrywa przed uczniami inny, mniej „podręcznikowy” wymiar królewskiej podróży do Gniewu. Sięgając do kronik, dzieci poznają szczegóły tego wydarzenia i starają się nadać mu aktualny charakter. Konkurs „Odwiedziny królewskiej rodziny” to wspaniały trening kreatywności, a zarazem atrakcyjna lekcja historii. Odkrywając przeszłość Gniewu, uczniowie utożsamiają się z historią miasta i mogą czuć się dumni z jego „królewskich korzeni" - podsumowuje Joanna Wachowska, koordynator ds. komunikacji Zakładu.


Organizatorzy mają nadzieję, że dzieci jak zwykle twórczo podejdą do tematu i zaskoczą nietypowymi rozwiązaniami, a także…doskonałą znajomością historii. Autorzy wyróżnionych prac otrzymają cenne nagrody - aparaty fotograficzne marki Nikon, dlatego przystępując do konkursowego zadania warto dać z siebie wszystko!

Drukuj
Prześlij dalej