Czy os. Kolejarz ma szansę ma miejsce rekreacji?

Czy w tym miejscu może powstać skwer? (fot. tcz.pl)
Tczew - Czy os. Kolejarz ma szansę ma miejsce rekreacji?
"Inne osiedla mają piękne place zabaw i siłownie pod chmurką - a u nas nic" - alarmuje mieszkanka osiedla Kolejarz. Czy na terenie po garażach przy ulicy Grunwaldzkiej uda się stworzyć przestrzeń wspólną dla mieszkańców?

Temat braku wspólnej przestrzeni na osiedlu Kolejarz - szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi - poruszyła ostatnio nasza czytelniczka. Jak podkreślała, to jedyne chyba osiedla w Tczewie, na którym nie ma praktycznie żadnej infrastruktury rekreacyjnej dla dzieci ani dorosłych.

- Na Suchostrzygach, Czyżykowie, Górkach czy Nowym Mieście na każdym kroku wyrastają piękne place zabaw i siłownie, a na osiedlu Kolejarz - totalne zero. Osiedle się rozrasta - od kilku lat systematycznie przybywa domów szeregowych przy ul. Grunwaldzkiej, a wraz z nimi rodzin z dziećmi, którym miasto nie oferuje żadnej możliwości aktywnego spędzenia czasu lub po prostu relaksu na świeżym powietrzu. Dzieci mają wybór między grą w piłkę na błotnistym skrawku ziemi lub na ulicy - pierwsze średnio przyjemne, drugie mało bezpieczne. - pisze mieszkanka osiedla w mailu do redakcji.


Jak dodaje internautka, niby formalnie istnieje muzyczny plac zabaw - głęboko ukryty za Szkołą Podstawową nr 9 (sfinansowany z budżetu obywatelskiego, więc z założenia ogólnie dostępny).

- Ale niestety niewielu mieszkańców o nim wie, a jeszcze mniej korzysta, ponieważ plac zabaw oraz boisko są ogrodzone i zamknięte - za każdym razem trzeba prosić o udostępnienie klucza w recepcji (klucz jest w jednym egzemplarzu i pilnie strzeżony przez pracowników CAON). Czyli dostępność infrastruktury miejskiej, na którą spora część mieszkańców osiedla głosowała w ramach budżetu obywatelskiego, jest czysto teoretyczna. Z drugiej strony nawet jeśli plac byłby ogólnodostępny, jego możliwości zostają wyczerpane po 10 minutach zabawy, ponieważ wyposażenie jest skromne, wręcz symboliczne i dedykowane raczej dla dzieci niepełnosprawnych, uczniów Szkoły i Ośrodka. - pisze.

Jak informuje Marcin Stolarski, rzecznik Starostwa Powiatowego, pod które podlega Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych, plac jest zamykane ze względu na możliwość aktów wandalizmu.

- Jest na uboczu, chodzi zatem o bezpieczeństwo. Jeśli jednak ktoś chce korzystać z urządzeń, klucz udostępniany jest bez problemu - mówi rzecznik.


Kontynuując temat, nasza czytelniczka dodaje, że w innej części osiedla mieszkańcy prywatnymi środkami postawili bramki do gry w piłkę i zjeżdżalnię dla dzieci na trawiastym terenie przeznaczonym pod budowę drogi - więc za chwilę miejsce to zostanie zapewne zlikwidowane.

- Pojawiła się idealna okazja do stworzenia rekreacyjnej przestrzeni miejskiej w miejscu likwidowanych blaszanych garaży przy ul. Grunwaldzkiej. Działka miejska, o wymiarach wystarczających na umieszczenie tam i placu zabaw, i nawet małego boiska do koszykówki czy siłowni pod chmurką. Niestety władze miasta postanowiły zabetonować każdy skrawek ziemi i planują przeznaczyć ten teren pod budowę kolejnego budynku mieszkalnego. Perspektywa łatwego zysku ze sprzedaży terenu oczywiście znowu przeważyła nad potrzebami mieszkańców. Proszę o zbadanie tematu i być może zadanie pytania władzom miasta - czy mieszkańcy osiedla Kolejarz długo jeszcze będą musieli czekać, aż ktoś weźmie pod uwagę ich komfort i zaplanuje przestrzeń miejską w rozsądny sposób. - czytamy w mailu.

Pytania i wątpliwości mieszkanki przekazaliśmy w tczewskim ratuszu.

- Osiedle Kolejarz rzeczywiście jest miejscem ubogim w infrastrukturę rekreacyjną, z uwagi na to, że niemal nie ma tam terenów należących do miasta. Większość osiedla jest zagospodarowana i są to nieruchomości prywatne. Tak jak mieszkańcy sugerują, w zasadzie jedynym obszarem, gdzie można by zorganizować teren rekreacyjny, jest obszar po likwidowanych garażach. Jest to działka, który w tej chwili nie ma funkcji przypisanej w miejscowym planie zagospodarowania. Do Urzędu Miejskiego wpłynął nawet wniosek podpisany przez 58 mieszkańców sąsiedniego Osiedla Dominiki, aby teren ten zagospodarować właśnie jako teren zielony, przeznaczony pod rekreację. Ten wniosek, tak jak i inne dotyczące miejscowego planu zagospodarowania, będzie poddany wstępnej analizie przez architektów i urbanistów. Jeśli nie będzie zastrzeżeń, to zostanie on wzięty pod uwagę przy przygotowywaniu najbliższej zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.
Jeśli chodzi o plac zabaw wykonany przy ul. Grunwaldzkiej, w ramach Budżetu Obywatelskiego Tczewa, potwierdzam, że wszyscy mieszkańcy mają prawo z niego korzystać. Jeśli jest inaczej, zwrócimy się o wyjaśnienia do kierownictwa CAON-u. - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miasta w Tczewie.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -1

  xxx_gość

  12.10.2017, 10:01

  tak ciężko przeczytać swój artykuł po raz 2 ??? Czy os. Kolejarz ma szansę ma miejsce rekreacji? że co !!

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx8.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.