Centrum Konserwacji Wraków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie

Centrum Konserwacji Wraków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie
Tczew - Centrum Konserwacji Wraków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie

zobacz galerię zdjęć: 12
Najnowszą inwestycją Narodowego Muzeum Morskiego jest budowa "Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie". Realizacja rozpocznie się latem 2014 roku, a zakończenie projektu planowane jest na koniec kwietnia 2016 r.Inwestycja

Zbiory Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku są niezwykle zróżnicowane. Wśród ważnych eksponatów znajdują się obiekty wielkogabarytowe: zabytkowe jachty oraz części konstrukcyjne m.in. średniowiecznych wraków łodzi i statków. Do tej pory Muzeum (jak inne placówki muzealne na świecie) borykało się z problemami przechowywania tego typu eksponatów. Brakowało przestrzeni z odpowiednim wyposażeniem, w których można by było nie tylko magazynować i prezentować zabytki, ale też przeprowadzać prace konserwatorskie i badawcze. Nowa inwestycja w Tczewie ma wypełnić tę lukę.


Badania, nauka, zwiedzanie

Badania archeologiczne, konserwatorskie oraz prace nad wydobytymi z wody obiektami wypromowały Muzeum wśród europejskich instytucji - Budowa Centrum Konserwacji Wraków w Tczewie jest naturalną i konieczną linią rozwoju Narodowego Muzeum Morskiego - podkreśla Maria Dyrka, główny konserwator, zastępca dyrektora NMM ds. merytorycznych. Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym ma być nie tylko zapleczem infrastruktury dla Muzeum, ale też przyciągać mieszkańców Tczewa oraz turystów, odwiedzających województwo pomorskie.

Dotacja

Tczewskie Centrum Konserwacji Wraków to nowatorska i rzadko spotykana w Europie inwestycja. Jej całkowity koszt wynosi 22 mln złotych i jest finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tczewska filia Narodowego Muzeum Morskiego jest już drugą, po Ośrodku Kultury Morskiej, inwestycją dofinansowaną z tego typu funduszy. Projekt jest realizowany w partnerstwie polsko - norweskim z Narodowym Muzeum Morskim w Oslo oraz z Muzeum Historii Kultury w Oslo.Budynek

Budynek Centrum Konserwacji Wraków Statków zaprojektowany został w centrum Tczewa, w strefie Południowych Obrzeży Starego Miasta. Nieruchomość została przekazana Muzeum na przełomie lat 70 i 80 - tych XX wieku przez Gminę Miasta Tczew. Wcześniej w budynkach mieściła się Fabryka Gazomierzy (dawny Zespół Fabryk Wyrobów Metalowych).

Projekt Centrum stanowią dwie przenikające się bryły, które wyznaczają wewnętrzny podział na dwie podstawowe części - Pracownię Konserwacji i Magazyn Studyjny wraz z Salą Ekspozycyjną. W Sali Ekspozycyjnej, o powierzchni ok. 313 m2, będą przechowywane i udostępniane zwiedzającym zabytki wielkogabarytowe. W tym też miejscu prezentowane mają być m.in. trzy historyczne jachty: "Dal", "Opty" i "Kumka IV" oraz części konstrukcyjne zabytkowych statków. Druga przestrzeń Magazynu Studyjnego - Antresola - o powierzchni ok. 169 m2, wyposażona będzie w przeszklone regały przesuwne, w których eksponowane będą muzealia o małych rozmiarach. Pozostałą część powierzchni użytkowej tczewskiej filii NMM zajmować będą przestrzenie Pracowni Konserwacji, gdzie oprócz prac badawczo- konserwatorskich, planowane są działania związane z digitalizacją zabytków ruchomych.

Digitalizacja

W ramach projektu Centrum Konserwacji Wraków w Tczewie planowane są działania, związane z rozwojem zasobów cyfrowych. Jednym z nich jest wykorzystanie technologii rozszerzonej rzeczywistości (ang. augmented reality) do prezentacji informacji o zbiorach muzealnych. - Rozszerzona rzeczywistość to system charakteryzujący się trzema cechami: łączy świat realny z rzeczywistością wirtualną, interakcję w czasie rzeczywistym oraz umożliwia swobodę ruchów w trzech wymiarach - tłumaczy Szymon Kulas, koordynator tczewskiego projektu i zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych NMM


Zabytek w kontekście

W budynku Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zdecydowano się wykorzystać rozszerzoną rzeczywistość w możliwie szerokim spektrum. Goście będą z niej korzystali przy użyciu własnych urządzeń mobilnych, za pomocą specjalnie przygotowanej darmowej aplikacji. - Wykorzystanie tej rozwijającej się technologii umożliwi m.in. przedstawienie kontekstu zabytku w niezwykle atrakcyjnej i przystępnej dla odbiorcy formie, bez konieczności tworzenia dodatkowej aranżacji scenograficznej. To z kolei pozwoli ograniczyć strefę ekspozycji tylko do przestrzeni niezbędnej dla umiejscowienia zabytku - zaznacza Marcin Kłos, kierownik Działu Informatyzacji i osoba odpowiedzialna za działania związane z zasobami cyfrowymi w ramach Projektu.

Lokalizacja i obszar oddziaływania

Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym ma być nie tylko zapleczem infrastruktury dla Muzeum, ale też przyciągać mieszkańców Tczewa oraz turystów, odwiedzających województwo pomorskie.

Projekt pn.: "Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie - budowa infrastruktury kultury Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku" realizowany w ramach Programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego". Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych.


Archiwum wiadomości

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • +11

  he_gość

  07.08.2015, 18:09

  he

  Dotacje,dofinansowania miliony złotych na budowę i eksploatację obiektu ble ble ble!!!!!-napiszcie lepiej ilu ludzi znajdzie tam prace ! CZy będą to sami znajomi znajomych lub urzedników -to są informacje ważne dla mieszkańców Tczewa !!! A to że  miliony złotych są wydawane w POLSCE , to MY już wiemy !!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx2 
 • +3

  _gość

  07.08.2015, 23:20

  lepiej by te pieniądze przeznaczyli na rozbudowę szpitala, ludziom by służyło .

  Cytuj
  IP: 78.31.xx7.xx0 
  +6

  rtbr_gość

  08.08.2015, 10:50

  trbtrb

  Ale czego ty oczekujesz po tym biednym socjaliztycznym kraju o nazwie Polska ? Takie sa rozkazy ze stolicy - Brukseli i trzeba je wykonywać , ciesz sie że Unia jeszcze nie ograniczyła miejsc pracy w Polsce .... np. Polska dostała kare 660 mln za nadprodukcje mleka wiec i miejsc pracy nie może być zbyt wiele !

  Cytuj
  IP: 83.25.xx5.xx8 
 • +13

  Gość_gość

  08.08.2015, 12:51

  To prawda!

  To prawda, tak samo jak w ZUOSie . Tyle osób tam jest zatrudnionych a ile było ogłoszeń o pracę??? Znajomi znajomych i rodzina elit tczewskich tam pracuje... Masakra... Zresztą taki nepotyzm i kolesiostwo nie tylko w tej instytucji , w Polsce jest to nagminne...Na układy nie ma rady:)

  Odpowiedz
  IP: 79.186.xx8.xx4 
 • +7

  he_gość

  08.08.2015, 14:27

  he

  Bo Polacy to głupie społeczeństwo i bardzo łatwo można nim manipulować,zastraszyć itd.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx1.xx2 
  +10

  he_gość

  08.08.2015, 14:31

  he

  ...no i te śmieszne "elity" ,które elitami nie są a uważają się za elity -to jest dopiero MARAZM !!! ELITY to w POLSCE przed wojną były -a teraz to są ale oszuści i złodzieje.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx1.xx2 
 • +1

  kierowca_gość

  09.08.2015, 14:01

  bez glowy

  moim zdaniem ta inwestycja powinna byc realizowana w innym miejscu niz centrum miasta. moim zdaniem transport eksponatow do tego miejsca moze byc utrudniony poprzez ciasnote jaka panuje na pobliskich drogach. moim zdaniem lepszym pomyslem bylo by stworzenie w tym miejscu parkingu dla np interesantow urzedu miejskiego, gdyz tamtejszy parking peka w szwach (wystarczy, ze urzednicy przyjada do pracy i juz praktycznie nie ma miejsca). no ale to tylko moje zdanie

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx3.xx2 
 • +1

  _gość

  09.08.2015, 16:19

  zabierz sie gosciu za aktywny tryb zycia to nowe szpitale nie beda wam potrzebne tylko darmozjady narzekaja - siedzenie godzinami przed kopa i wozenie swoie 4- litery w aucie wstyd wam nie jest, ja codziennie pokonuje okolo 17 km tam i z powrotem na rowerze

  Odpowiedz
  IP: 109.91.xx7.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.