Ponad pół wieku posługi w Tczewie. Film o księdzu Piotrze Wysdze

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Ponad pół wieku posługi w Tczewie. Film o księdzu Piotrze Wysdze
"Długoletni proboszcz najstarszej parafii w Tczewie, gorliwy duszpasterz, Prałat honorowy Jego Świętobliwości, Kanonik senior Kapituły Katedralnej Pelplińskiej, egzorcysta, diecezjalny duszpasterz neokatechumenatu, wybitny znawca sztuki, Honorowy Obywatel Miasta Tczewa - ksiądz prałat Piotr Wysga" - tak głównego bohatera przedstawiają twórcy filmu - Frabryka Sztuk. 1 lipca przypada 55-lecie jego posługi duszpasterskiej w Tczewie.

Gdy jako kleryk w pelplińskim seminarium, przyjeżdżał do komisji poboru wojskowego w Tczewie i przy okazji odwiedzał Farę, mówił sobie w duchu: "Obym nigdy nie był wikariuszem w tym kościele". Zaznaczyć należy, że powyższa ocena była wynikiem odbioru wizualnego świątyni, która wymagała gruntownego remontu. Stało się inaczej niż życzył sobie młody kleryk Wysga. Został najpierw wikariuszem, a potem proboszczem tej świątyni. Przez ponad pół wieku związał się nie tylko z tczewską parafią, ale i miastem. Jego inicjatywy przyczyniły się do rozwoju życia duchowego i kulturalnego Tczewa.

Nie sposób wymienić wszystkich dokonań i zasług Prałata. M.in. w celu ich udokumentowania Józef Ziółkowski z Fabryki Sztuk postanowił zrealizować film "Ksiądz Prałat Piotr Wysga Prawda - Dobro - Piękno". To rozmowa przeplatana archiwalnymi fotografiami. Posłuchamy o ważnych wydarzeniach w historii staromiejskiej parafii i diecezji pelplińskiej: Festiwalach Twórczości Sakralnej, pożarze kościoła w 1982 roku, wizycie Ojca Świętego Jana Pawła II w Pelplinie, utworzeniu szkoły katolickiej. Wraz z Księdzem Prałatem zaglądamy też do Fary św. Krzyża - najstarszego zabytku w Tczewie. Bohater filmu z pasją po niej oprowadza, przedstawiając fakty i różne ciekawostki, których nie znajdziemy w przewodnikach.
Film dostępny jest na kanale YouTube Fabryki Sztuk:Rozmowę przeprowadził: Józef Ziółkowski
Zdjęcia do filmu: Jerzy Cyganowski, Natalia Kuśmierczuk
Montaż, grafika: Natalia Kuśmierczuk
Wykorzystano zdjęcia autorstwa: Józefa Ziółkowskiego, Natalii Kuśmierczuk, Rafała Grzenkowskiego, Stanisława Zaczyńskiego, Stanisława Pacewskiego, Henryka Szwedy oraz materiały archiwalne Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie, "Dziennika Bałtyckiego" i Fabryki Sztuk
Tczew 2021
premiera w 2022

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • -4

  Biblia oceni inaczej_gość

  01.07.2022, 06:38

  to tylko ocena ludzi

  Ciekawe czy takie dobre zdanie o nim ma sam Pan Jezus Chrystus . Ale w świetle Słowa Bożego sprawa wygląda inaczej.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • +3

  ....._gość

  01.07.2022, 07:32

  pytanie?

  ZATEM OBECNY Proboszcz wnosi dla PARAFII ŚW. KRZYŻA same negatywne opinie o nim samym.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx5.xx4 
 • -1

  trudno nazwac to wiara_gość

  01.07.2022, 09:29

  zadaj sobie pytanie co to jest wiara

  tak samo jak w politycznych partiach konkurecja istnieje

  Cytuj
  IP: 37.201.xx5.xx8 
 • +11

  Parafia_gość

  01.07.2022, 09:03

  Fara

  Ks. prałat był dobrym gospodarzem tej parafii... Cenił osoby wokół troszczące się o rozwój duchowy parafii. Nie mówię, że był idealny, ale był jakiś. Byli ludzie. Dzisiejszy pasterz parafii jest... inny. Brak wdzięczności, ciągłe problemy, zero dialogu z nami wiernymi i tych wiernych ubywa. Zdrowia i mocnej wiary dla prałata, który jest jedną z 'lokalnych ikon' naszego miasta. Wielu miało z nim choćby religię.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx3 
 • -3

  hipokryzja_gość_gość

  01.07.2022, 10:22

  sami swoi sobie plusuja i laurki sobie pisza

  Cytuj
  IP: 37.201.xx5.xx8 
 • -4

  hypokryzja_gość

  01.07.2022, 09:17

  wstyd i hanba

  watpie aby bramy niebios dla tego pana byly otwarte i poza tym dla kogo ma byc ta klamliwa reklama o grzesznym czlowieku , "ktos bez wazeliny w tylek wchodzi" to takie katolicko-pisowskie krysztaly -:))) katoliku, Bog kocha prawde a nie klamstwa

  Odpowiedz
  IP: 37.201.xx5.xx8 
 • -3

  Baba_gość

  01.07.2022, 19:36

  Egzorcysta

  Ludzie obudzcie sie. Czy ten kto to napisal w sredniowieczu zyje ???. Jak bym zaje........ w ten pusty a przedewszystkim glupi leb, to by sie obudzil.

  Odpowiedz
  IP: 217.252.xx6.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.