ZUS: Tarcza 8.0 to szersze wsparcie dla przedsiębiorców

ZUS (fot. Tcz.pl)
Tczew - ZUS: Tarcza 8.0 to szersze wsparcie dla przedsiębiorców
Zwolnienie z opłacania składek za luty 2021 r. oraz maksymalnie trzykrotnie świadczenie postojowe - to kolejne formy wsparcia z ZUS, z których mogą skorzystać pomorscy przedsiębiorcy z kilkudziesięciu branż.

Najnowsze zmiany, które wynikają rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wsparcia przedsiębiorców poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 weszły w życie 28 lutego 2021 r.
Dzięki nim, przedsiębiorcy z niemal 50. różnych branż mogą wystąpić o zwolnienie ze składek za styczeń 2021 r., grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. lub za luty 2021 r. Tym samym, kolejny raz zostały poszerzone formy wsparcia dla branż najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa.

Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej określonej odpowiednim kodem PKD wymienionym w rozporządzeniu.  O umorzenie składek za luty oraz świadczenie postojowe (maksymalnie trzy razy) będą mogli wnioskować między innymi przedsiębiorcy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, obiekty noclegowe, uzdrowiska, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki i fizjoterapeuci. Ze zwolnienia ze składek za grudzień i styczeń skorzystają taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport.

- W myśl nowego rozporządzenia, przedsiębiorcy mogą otrzymać świadczenie postojowe jednokrotnie, dwukrotnie albo trzykrotnie. Należy jednak pamiętać, że uwzględnia się świadczenia już pobrane. Wniosek o postojowe przedsiębiorcy mogą złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy zniesienia stanu epidemii. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.


Zwolnienie ze składek i postojowe obejmuje płatników zgłoszonych przed 1 listopada 2020 r., którzy 30 listopada 2020 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną kodami PDK wymienionymi w rozporządzeniu. Decyduje wpis w rejestrze REGON na ten dzień. Wsparcie otrzymają przedsiębiorcy, których przychód z działalności spadł o co najmniej 40 proc. Należy porównać sytuację w jednym z dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku do ZUS z poprzednim miesiącem lub analogicznym miesiącem poprzedniego roku, albo też, co jest nowością, we wrześniu 2020 r.

Nowe rozporządzenie przesunęło termin złożenia wniosku o zwolnienie ze składek - RDZ-B7 o miesiąc, czyli do 30 kwietnia. Zmienił się również termin na przekazanie dokumentów rozliczeniowych (deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów) za objęty zwolnieniem okres. Przedsiębiorca musi to zrobić do 31 marca, chyba że jest zwolniony z takiego obowiązku.
Co ważne, wnioski o wsparcie z "Tarczy antykryzysowej 7.0" złożone do 27 lutego włącznie, ZUS będzie rozpatrywał na podstawie rozporządzenia z 19 stycznia 2021 r. Jednak przedsiębiorców, którzy występują o zwolnienie ze składek obowiązuje nowy, wydłużony termin przesyłania dokumentów rozliczeniowych - do 31 marca 2021 r.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +1

  qq_gość

  08.03.2021, 10:24

  na wakacje tarcza 100.0 - po kolejnym lokdałnie

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx2.xx2 
 • +3

  i chleb_gość

  08.03.2021, 15:27

  I chleb po 3.70 w sklepie... japie****e

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx1.xx2 
 • hydro_gość

  09.03.2021, 17:26

  Patologia Państwa!!! Może wszystkim się należy wsparcie!!

  Odpowiedz
  IP: 91.231.xx5.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.