Program "Uczciwa Polska" - propozycja dla młodych i starszych

Tomasz Kajzer i Bartosz Weroniecki zachęcają do składania podpisów (fot. mat. prasowe)
Program "Uczciwa Polska" - propozycja dla młodych i starszych

zobacz galerię zdjęć: 1
"Uczciwa Polska" to inicjatywa składająca się z ustaw dla trzech pokoleń Polaków i odpowiedź na problemy demograficzne, na sytuację emerytów oraz na sytuację na rynku pracy.

- Komitet Inicjatywy Ustawodawczej ustawy Uczciwa Polska oraz o zmianie niektórych innych ustaw na etapie rejestracji zebrał ponad 35 tys podpisów poparcia. Do prezentacji ustawy w Sejmie potrzebne będzie 100 tys podpisów, które w marcu będą zbierane także w Tczewie przez Przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej - poinformował radny Tomasz Kajzer.
- W skład komitetu wchodzą przedstawiciele związków zawodowych, emerytów, organizacji młodzieżowych, politycznych i społecznych z różnych stron - wskazał Bartosz Weroniecki przedstawiciel PSL powiatu tczewskiego.


"Uczciwa Polska" to pakiet trzech projektów ustaw, które mają być wniesione jako inicjatywa obywatelska, żeby nie podzielił on losu wielu projektów dzisiaj zamrożonych przez panią marszałek - z tego względu inicjatorzy wybrali tryb obywatelski jego zgłaszania.

Projekt ma na celu rozwiązanie najważniejszych problemów: problemu demografii, dostępu do mieszkania, problemu osób starszych i ich samotnego życia, problemu osób ciężko pracujących i wyzyskiwanych przez państwo.


1. Dziedziczenie emerytur

Sytuacja seniorów staje się coraz trudniejsza. Wielu z nich samotnie zmaga się ze swoimi problemami. Musimy ich wesprzeć. Stąd zawarta w projekcie propozycja dziedziczenia emerytur współmałżonka.

Obecnie dane świadczą o tym, że ponad półtora miliona emerytów dotyka skrajna bieda. W wielu wypadkach to są właśnie osoby, które są wdowcami, wdowami, które nagle z dnia na dzień znalazły się w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, postawione wobec dramatycznych wyborów: czy kupno lekarstw w aptece, czy opłacenie rachunków za mieszkanie?
Dziedziczenie emerytury to rozwiązanie, które jest szczególne ważne dla kobiet, które często mają znacznie niższą emeryturę niż mężczyźni, a jednocześnie często żyją dłużej i zostają same.

PSL postuluje, aby po śmierci współmałżonka, druga osoba otrzymywała 100 procent tej emerytury która była większa niezależnie od tego czy była emerytura żyjącego czy zmarłego współmałżonka oraz otrzymywała jednocześnie 50 procent drugiego świadczenia.2. Praca, która się opłaca

Drugi punkt w projekcie PSL to ustawa "Praca, która się opłaca" skierowana głównie do grona aktywnych 30, 40 i 50-latków. Uczciwa Polska docenia ludzi ciężkiej pracy. Wielu z nich w czasie szalejącej drożyzny PiS podjęło się drugiej pracy, wyrabia nadgodziny czy założyło biznes po godzinach. Te aktywności zostaną zwolnione z podatków i składek bo praca musi się opłacać.

Potrzebna jest właśnie pomoc dla osób, które często pracują na drugim etacie, często po godzinach zakładają swoją firmę, żeby dorobić, bo mają na przykład kredyt, który w ostatnim roku wzrósł z 2 tys. zł do 4,2 tys. zł. PSL proponuje, aby opodatkowane było tylko jedno miejsce pracy, a druga praca byłaby nieopodatkowana.
Państwo, nie powinno zabierać, jak ktoś ciężko pracuje, tylko zostawić mu więcej za tę ciężką pracę. Według projektu państwo nie pobierze podatków i składek od dodatkowej pracy czy nadgodzin.

3. Własny kąt


W trzeciej ustawie skierowanej do ludzi młodych inicjatorzy projektują niskooprocentowany (1,5 proc.) stały kredyt na mieszkanie lub dom w Banku Gospodarstwa Krajowego oraz wkładzie własnym od państwa w wysokości do 100 tys. zł. Takie rozwiązania w obszarze mieszkalnictwa są konieczne, bo bez nich czeka nas zapaść demograficzna -nie zmieni się demografia, dopóki nie zmienimy sytuacji mieszkaniowej.

W Polsce brakuje 2 mln mieszkań, a młodzi ludzie coraz później decydują się na założenie rodziny, bo nie stać ich na własne mieszkanie i wynajmują je przez długie lata w kilka osób.

Bez konkretnych rozwiązań nie zadbamy o dobry start dla młodych. Wymaga tego od nas sytuacja demograficzna i głos młodego pokolenia na, który odpowiedzią jest programem Własny Kąt.

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza (inicjatywa ludowa) to jeden z elementów demokracji bezpośredniej, umożliwiający obywatelom wystąpić z inicjatywą ustawodawczą do parlamentu. Stawia obywateli na równi z posłami, Senatem, Prezydentem i Radą Ministrów (art. 118 Konstytucji RP). Aby projekt obywatelski trafił do Sejmu musi się pod nim podpisać minimum 100 tysięcy osób w 3 miesiące.

W Tczewie podpisy można składać w siedzibie PSL przy ul. Kopernika 1C w każdy marcowy wtorek, środę i czwartek w godz. od 17.00 do 18.00


Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (0)

  • Uwaga! Funkcja komentowania została wyłączona przez Moderatora serwisu...