"Polskość Pomorza" - album o dziejach wyjątkowego regionu

Polskość Pomorza (fot. mat. prasowe)
Tczew - "Polskość Pomorza" - album o dziejach wyjątkowego regionu

zobacz galerię zdjęć: 2
"Polskość Pomorza" to tytuł nowego albumu oraz wystawy prezentującej wydarzenia, które ukształtowały współczesne Pomorze, a które stanowią o wyjątkowości naszego regionu. Autorami są Krzysztof Korda - doktor historii i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, Przemysław Zieliński - wieloletni dziennikarz tczewskich mediów i pasjonat lokalnej historii, oraz Lech J. Zdrojewski - regionalista, prezes Fundacji "Oko-Lice Kultury" w Zblewie.

Pomorze zawsze było polskim oknem na świat. Tutaj zaczęła się II wojna światowa, konflikt, który dotknął pomorskie ziemie wyjątkowo boleśnie. Jakby na przekór tym tragicznym wydarzeniom, oraz mimo zastąpienia totalitaryzmu "brunatnego" totalitaryzmem "czerwonym", to stąd popłynęły w świat idee wolności, demokracji i solidarności, których emanacją stał się wyjątkowy ruch zapoczątkowany przez robotników trójmiejskich zakładów pracy, a który dzisiaj znamy właśnie pod nazwą "Solidarności".

O dziejach regionu oraz wydarzeniach, które ukształtowały jego współczesny wymiar, opowiada album pt. "Polskość Pomorza" oraz powstała w oparciu o tę pozycję wystawa. Autorzy postawili sobie za cel pokazać ostatnie 200 lat historii Pomorza w sposób przystępny wiedzowo i atrakcyjny wizualnie.

- Podkreślamy zasługi licznych Kaszubów, Kociewiaków, mieszkańców Borów Tucholskich i Powiśla, przez wieki zaangażowanych w dbanie o polskość tych ziem - wyjaśniają autorzy. - O polskość Pomorza jego mieszkańcy walczyli nie tylko bronią, ale przede wszystkim pomysłem i rozwagą, angażując się w liczne działania prospołeczne, zrzeszając się, a przy tym umiejętnie lawirując pomiędzy tym, co w prawie zaborcy było dozwolone i bezwzględnie zakazane.


W oparciu o książkę powstał również dołączony do niej film dokumentalny Michała Szymanowicza pt. "Jak skała na morzu. O polskości Pomorza". Całość muzyczną klamrą spina płyta z premierowymi piosenkami autorstwa Dariusza "Maleo" Malejonka z zespołem, śpiewanymi m.in. przez Renatę Przemyk, Anię Rusowicz czy Marikę. Wydawcą jest Fundacja Towarzystwo Projektów Edukacyjnych z Warszawy, a cały projekt sfinansowano ze środków budżetu Państwa w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości (Program "Niepodległa").

- Mamy nadzieję, że lektura książki zainspiruje Czytelników do szerszego zainteresowania się historią Pomorza. Regionu, w którego losach jak w soczewce skupiają się dzieje naszego kraju: tragiczne, skomplikowane, inspirujące i zdumiewające - dodają autorzy.

Wernisaże wystawy oraz koncerty promujące to wydarzenie odbyły się już w Lublinie i Warszawie. Ekspozycja ma także przyjechać na Pomorze, w tym również do Tczewa.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

 • +12

  Alexa robot... _gość_gość

  08.01.2022, 18:18

  Ojej ten największy wzrostem to nie pasuje Do tego grona slizgi brat ma nagrabione w tej bibli wybiela takie Ziele...

  Odpowiedz
  IP: 109.42.xx2.xx6 
 • -5

  Przemysław Zieliński _gość

  08.01.2022, 19:06

  ...

  Panie Henryku Demps, naprawdę nie mam pojęcia, czym zasłużyłem sobie na zainteresowanie tak znamienitej postaci jak Pan. Trzymam dla Pana egzemplarz albumu ze specjalną dedykacją. Serdecznie pozdrawiam!

  Cytuj
  IP: 94.254.xx0.xx5 
  +1

  Tomasz_gość

  10.01.2022, 08:36

  Wrzud

  O panu Kor zle mówią na mieście aż dziw że wygrywa jakieś wybory i stanowiska slizgi to fakt może dlatego

  Cytuj
  IP: 188.147.xx8.xx9 
 • +3

  . _gość_gość

  08.01.2022, 18:37

  Serdeczne gorące pozdrowienia wyłącznie dla Pana ZDROJEWSKIEGO I KORDY dla redakcji tnij.tcz.pl/?u=fd41b0

  Odpowiedz
  IP: 109.42.xx2.xx6 
 • +5

  . _gość_gość

  08.01.2022, 18:37

  Serdeczne gorące pozdrowienia wyłącznie dla Pana ZDROJEWSKIEGO I KORDY dla redakcji tnij.tcz.pl/?u=3c51c5

  Odpowiedz
  IP: 109.42.xx2.xx6 
 • +5

  . _gość_gość

  08.01.2022, 18:51

  tnij.tcz.pl/?u=5d08ae ????????rozumów

  Odpowiedz
  IP: 109.42.xx2.xx6 
 • +5

  . _gość_gość

  08.01.2022, 18:51

  tnij.tcz.pl/?u=bde993 ????????rozumów

  Odpowiedz
  IP: 109.42.xx2.xx6 
 • +5

  . _gość_gość

  08.01.2022, 18:51

  tnij.tcz.pl/?u=470090 ????????rozumów

  Odpowiedz
  IP: 109.42.xx2.xx6 
 • +2

  *_gość_gość_gość

  09.01.2022, 19:26

  "Panie Henryku Demps, naprawdę nie mam pojęcia, czym zasłużyłem sobie na zainteresowanie tak znamienitej postaci jak Pan. Trzymam dla Pana egzemplarz albumu ze specjalną dedykacją. Serdecznie pozdrawiam!"

  __________________-_______________________________________________________________________ ,, Dziwny wpis pomyłka lecz śmieci Makulatury wytworzonych przez PANA ZIELIŃSKIEGO się nie nie zbiera maganyzuuuje. Ironia, cynizm negatywną egoizm dt,, "

  Odpowiedz
  IP: 79.198.xx6.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.