Rozgrzane auto to śmiertelna pułapka!

(fot. pelplin.pl)
Tczew - Rozgrzane auto to śmiertelna pułapka!
Rozpoczyna się okres letni, a także czas upałów. Pamiętaj, że niebezpieczne dla zdrowia jest przebywanie w rozgrzanym samochodzie, a pozostawienie w nim dzieci oraz zwierząt prowadzi do pewnej tragedii. Widząc pozostawione w pojeździe dziecko, bądź zwierzę - reaguj i natychmiast skontaktuj się z numerem alarmowym 112. Rozejrzyj się, właściciel samochodu może być w pobliżu. Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj oraz wykonuj polecenia dyspozytora lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia zbić w samochodzie szybę. Jeżeli to możliwe, zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb.

Pomorscy policjanci apelują o rozsądek i rozwagę!

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Policjanci apelują, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach wewnątrz zamkniętego samochodu nie ma cyrkulacji powietrza, które umożliwiałoby swobodne oddychanie. Lekko uchylone szyby, czy miska z wodą pozostawiona dla psa sprawy nie załatwią. Temperatura może wzrosnąć o dodatkowe kilkadziesiąt stopni Celsjusza, a przez brak rozwagi może dojść do tragedii.

Prognozy pogody zapowiadają teraz w Polsce fale upałów. Będzie parno, duszno, słonecznie i bardzo gorąco. Temperatura sięgać może ponad 30 stopni C.


- Widząc pozostawione w pojeździe dziecko reaguj i natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112.
- Rozejrzyj się, właściciel samochodu może być w pobliżu.
- Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj oraz wykonuj polecenia dyspozytora numeru alarmowego lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia wybić w samochodzie szybę.
- Jeżeli to możliwe, zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb czy pojawiania się właściciela pojazdu.

Najważniejsze jest ludzkie życie, ale pamiętajmy także o zwierzętach!

Nie zabieraj ze sobą zwierząt w podróż samochodem, jeśli planujesz załatwianie różnych spraw i wiesz, że nie będziesz mógł ze sobą zabrać zwierzęcia. Często takie osoby tłumaczą się, że wyszły tylko na chwilę, aby zrobić zakupy lub coś załatwić, albo że zostawiły w samochodzie uchyloną szybę. Nawet w ten sposób naraża się pozostawione zwierzę na zagrożenie - uchylona szyba nie poprawi cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz pojazdu, a pozostawienie szczeliny zachęca psa do tego, by wkładał tam pysk, poszukując źródła "powiew''. Wcale też nie trzeba długiego czasu, aby zwierzę mogło ulec przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi czy nawet uduszeniu.
Pamiętaj, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków, umożliwiających wydostanie go z pojazdu - włącznie z wybiciem szyby.
Nieodpowiedzialnemu właścicielowi czworonoga grozi mandat karny, a w szczególnych przypadkach nawet zarzuty karne za znęcanie się nad zwierzęciem.
Nie bądź obojętny! Gdy zauważysz zwierzę znajdujące się w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu poinformuj policjantów, dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 112.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +1

  Gość_gość_gość

  28.06.2022, 10:03

  Jakim to trzeba być debilem żeby zostawić w samochodzie w upale zwierzę albo dzieci .

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx8.xx4 
 • +1

  Alicja_gość

  28.06.2022, 13:23

  Mi to by było szkoda 500+

  Cytuj
  IP: 185.80.xx1.xx7 
  +2

  Mirek_gość

  28.06.2022, 13:28

  Można też chcieć się pozbyć kłopotu. Ze zwierzętami prościej, a z dziećmi trzeba poudawać jaka to tragedia, jak mogłem zapomnieć etc. Wyrok w zawiasach i spokój. A uwierz mi Pan, wielu takich poje×bów istnieje. Jak ojciec w policji robił to i lepsze historie opowiadał w domu...

  Cytuj
  IP: 83.8.xx6.xx3 
 • tak_gość_gość_gość_gość_gość

  28.06.2022, 14:52

  a wiecie jakim zagrozeniem dla zdrowia tego dziecka ze zdjęcia jest ta grafenowo plastikowa maska którą ten dzieciak żuje na zdjęciu ? zdajecie sobie z tego sprawe ??????

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx6 
 • +1

  Bezsrejtu_gość_gość_gość

  28.06.2022, 17:13

  Wybijać szybę?

  I robić sobie problemy w tym państwie z dykty? Nie ma mowy!

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx4.xx8 
 • +1

  niedzielny_gość_gość_gość_gość_gość

  28.06.2022, 18:05

  ***** ***

  Ale tego małego kurdupla z pisu to bym zamknał w bagażniku.i zostawił w niedzielę pod hipermarkietem.

  Odpowiedz
  IP: 45.63.xx4.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.