Policja radzi: "Wypoczywaj bezpiecznie"

Policyjna motorówka na Wiśle (fot. Tcz.pl)
Tczew - Policja radzi: "Wypoczywaj bezpiecznie"
Wakacje - to czas odpoczynku i zabawy dla dzieci i młodzieży szkolnej, zarówno dla tej, która wyjedzie na kolonie czy obozy, jak i tej pozostającej w swoich domach. Policjanci wzorem lat ubiegłych podejmują działania, których głównym celem będzie ograniczenie i eliminowanie sytuacji skutkujących zagrożeniem bezpieczeństwa uczestników zorganizowanego i niezorganizowanego wypoczynku. Działania te, prowadzone są w ramach corocznej akcji informacyjno-edukacyjnej pod nazwą "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą".

Mając na uwadze bezpieczeństwo naszych pociech, policja przedstawia kilka rad, które mogą ochronić Państwa dziecko przed niebezpieczeństwem i warto je przekazać najmłodszym.
- kąp się w tylko w miejscach odpowiednio organizowanych, oznakowanych i pod opieką dorosłych,
- nie wchodź do wody wbrew zakazom ratownika, oraz w czasie kiedy wywieszona jest czerwona flaga,
- nie wchodź do wody bezpośrednio po obfitym posiłku czy też dłuższym opalaniu,
- w czasie kąpieli nie krzycz i dla zabawy nie wzywaj pomocy, jeśli faktycznie nie jest Ci potrzebna,

- przed wejściem do wody skorzystaj z natrysku, a jeśli go nie ma, to ochłodź całe ciało wodą,
- przed każdym pierwszym skokiem do wody sprawdź jej głębokość i w miarę możliwości dno,
- przy użytkowaniu sprzętu wodnego (kajak, rower wodny, skuter itp.) należy bezwzględnie zaopatrzyć się w kapok.

Mundurowi mają też kilka rad dla rodziców.
- Co pewien czas przeprowadzaj z dzieckiem rozmowy profilaktyczne na temat zagrożeń, z którymi może się spotkać (zaczepki nieznajomych, obietnica pokazania czegoś szczególnie atrakcyjnego w odległym od domu miejscu, propozycja przejażdżki samochodem).
- Naucz swoje dzieci, aby podczas Twojej nieobecności w domu nikomu obcemu nie otwierały drzwi i nie wpuszczały do mieszkania.
-Zwracaj uwagę na sposób przechowywania kluczy od mieszkania, którymi dysponuje dziecko (najlepiej jest, gdy są przechowywane w szczelnie zamkniętej kieszeni, a nie np. na sznurku na szyi).
- Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie instalacji gazowej i elektrycznej oraz urządzeń, które są do nich podłączone. Poproś sąsiadów, aby zwracali uwagę na obcych. Zadzwoń o różnych porach i porozmawiaj z dzieckiem. Schowaj przed nim wszystkie lekarstwa.
- Przypomnij dziecku numery alarmowe.


W okresie wakacji dużo dzieci korzysta z różnych kąpielisk. Policjanci przypominają, że woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem. Większość utonięć czy też innych tragedii związanych z nieodpowiednim zachowaniem nad wodą jest rezultatem lekkomyślności zarówno kąpiących się, jak i ich opiekunów.


Pamiętaj!!!
Korzystając ze sprzętu pływającego, mimo że umiesz pływać, nie przeceniaj swoich umiejętności!
Pamiętaj o tym, że na plaży i kąpieliskach wypoczywają inni, pozwól i im przyjemnie spędzić czas nad wodą.

Bezpiecznych wakacji!


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • pastor od zielonych ludzików_gość

  06.07.2022, 04:59

  wraca zaraza

  Strzeżcie się wiadomości z TV, znowu będą kłamać http://www.youtube.com/watch?v=0lFE7JLFrNg

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.