"Lex deweloper". Rada będzie głosować na specjalną uchwałą

Bloki na osiedlu Bajkowym (fot. tcz.pl)
Tczew - "Lex deweloper". Rada będzie głosować na specjalną uchwałą
Samorządy usiłują walczyć ze skutkami tzw. "Lex deweloper" - czyli ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Urzędnicy boją się, że przepisy, które miały przyspieszyć budowę nowych mieszkań, mogą w praktyce obniżyć jakość życia mieszkańców z powodu niekontrolowanego rozwoju osiedli mieszkaniowych. Stąd pomysły na uchwalanie prawa miejscowego, które miałoby być wyznacznikiem dla lokalnych deweloperów. Taka uchwała będzie głosowana w Tczewie na najbliższej sesji Rady Miasta.

"Lex deweloper" to rządowy pomysł na poprawę dostępności do nowych mieszkań dla Polaków. Chodziło, by ułatwić procedury, z jakimi zmaga się sektor budowlany. Zgodnie z przepisami bloki mogą powstawać w szybkim trybie, nawet sprzecznie z planami zagospodarowania przestrzennego, przyjętymi przez gminy. Całość ma być zgodna ze studium zagospodarowania uchwalanym przez gminę dla całego jej obszaru, ale to ma jednak nie odnosić się do terenów pokolejowych, powojskowych i poprzemysłowych. Pojawia się coraz więcej obaw, że całość zakończy się bałaganem w miejskiej przestrzeni, bo deweloperzy mogą patrzeć głównie na swój interes, a nie kwestie jakości życia mieszkańców. Gminy mają jednak narzędzie w postaci możliwości uchwalania lokalnych standardów urbanistycznych. Skorzystały z tego m. in. Gdańsk, czy Warszawa. Teraz stosowną uchwałę przygotował także Tczew.

- Projekt uchwały określa lokalne standardy urbanistyczne dla inwestycji mieszkaniowych i inwestycji towarzyszących, o których mowa w ustawie z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Projekt uchwały określa m.in. odległość nowych inwestycji mieszkaniowych od przystanku komunikacyjnego ( nie więcej niż 500 m), szkoły i przedszkola (nie więcej niż 1500 m). Inwestycję mieszkaniową wielorodzinną lokalizuje się na terenie zapewniającym dostęp do urządzonych terenów wypoczynku oraz rekreacji lub sportu w odległości nie większej niż 1500 m. Dokument określa też dopuszczalną liczbę kondygnacji w budynkach, w zależności od lokalizacji budynku. Podane są także wymogi dotyczące miejsc parkingowych, także dla rowerów. - wylicza Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miasta w Tczewie.


Uchwała będzie głosowana jeszcze podczas styczniowej sesji:


- Tzw. "lex deweloper" daje duże pole do popisu deweloperom - to z jednej strony przejaw polityki wspierania budowy mieszkań, ale z drugiej strony może skutkować niekontrolowanym rozwojem przestrzeni, zagęszczeniem osiedli - mówi Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa. - Czy to narzędzie wystarczy, aby zabezpieczyć interes mieszkańców i miasta, czas pokaże.

Jeśli uchwała weszłaby w życie, deweloperzy musieliby stosować się do przyjętych standardów urbanistycznych, bo w przeciwnym wypadku skutkowałby to np. nieuzyskaniem pozwolenia na budowę.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

 • +11

  rozrabiaka _gość

  29.01.2019, 11:23

  parkingi

  Niestety nie zadbano w wystarczający sposób o miejsca parkingowe i tereny zielone. Betonowa pustynia.

  Odpowiedz
  IP: 79.186.xx8.xx7 
 • Hh_gość

  29.01.2019, 12:06

  No to koniec rozwoju miasta. 1,5 km do przedszkola to niewiele.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx8.xx4 
 • +3

  EkO_gość

  29.01.2019, 13:08

  Hehe, i kto to mówi?

  Obawy przed blokami w miejscach, w których włodarze sobie coś innego wymyślili? A co z kolosem nad Wisłą? Tam pasowało? P.S. mieszkań jest za mało. Trzeba więc budować...

  Odpowiedz
  IP: 94.40.xx2.xx0 
 • +2

  wtf_gość_gość

  29.01.2019, 13:12

  Lex deweloper uchwalono dla spółki Srebrna.

  Odpowiedz
  IP: 78.11.xx6.xx8 
 • -2

  EkO_gość

  29.01.2019, 14:40

  co to za "afera"

  Gościu, partie w Polsce dzięki subwencjom wynoszącym grube miliony stać na takie rzeczy, że ci się w główce nie śniło! To, że Kaczyński z kimś sobie gadał to nic złego. Paradoksalnie, sprawa pokazuje, że jest niezwykle uczciwy! Tak, wczytaj się dobrze... Jest ponadto dobrym negocjatorem. Nie widzę w tych taśmach nic strasznego. Wybiórcza próbuje na siłę "uwalić" PiS, ale niezbyt im to wyszło. Przy aferze taśmowej, to co opublikowali to jakiś żart i to w dodatku głupi.

  Cytuj
  IP: 94.40.xx2.xx0 
  +1

  On...._gość

  29.01.2019, 15:04

  ...i slusznie...

  Stolica kraju nad Wisłą potrzebowała nowego symbolu w formie właśnie zaplanowanego "Cold Lech Tower"! Syrenka już się "zgrała" i należy stworzyć coś nowego ... :)

  Cytuj
  IP: 37.47.xx6.xx2 
 • +6

  adrian_gość

  29.01.2019, 15:04

  Uczciwy za pieniądze z banku który znacjonalizował zbuduje sobie budynek za 1,3 miliarda na ziemi na której się uwłaszczył za komuny. Nie mówię już nawet że prawo zakazuje partiom działalności gospodarczej. Posłom też.

  Odpowiedz
  IP: 78.11.xx6.xx8 
 • -3

  Fresh_gość

  29.01.2019, 16:19

  Co za typy

  Chłopie! Znacjonalizował??? Wiesz ,co to znaczy? Chyba nie. Niestety intenret przyjmie każdą bzdurę. Nie ma w naszym kraju odpowiedzialności za słowa i dlatego można kłamać i pomawiać. Masz jakieś dowody? Na jakiej podstawie piszesz to co piszesz? Szkoda, że takiego zainteresowania nie było jak Nowoczesna dostała kredyt na kampanię, który teraz z resztą społeczeństwo będzie musiało spłacać, a durni ludzie znów dadzą "zielone światło". Przeszkadza wam, że politycy mają was za głupich? Jak ma być inaczej skoro sami dajecie im ku temu powody?

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx8 
 • +3

  kik_gość

  29.01.2019, 18:33

  Czyli do tej pory rozwóoj osiedli mieszkaniowych był kontrolowany? Serio? Pod kontrolą Urzędnikó powstało osiedle bez miejsc parginkowych? O to bardzo ciekawe

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • franek_gość

  30.01.2019, 13:43

  "Chłopie! Znacjonalizował??? Wiesz ,co to znaczy? Chyba nie. Niestety intenret przyjmie każdą bzdurę. Nie ma w naszym kraju odpowiedzialności za słowa i dlatego można kłamać i pomawiać. Masz jakieś dowody? Na jakiej podstawie piszesz to co piszesz? Szkoda, że takiego zainteresowania nie było jak Nowoczesna dostała kredyt na kampanię, który teraz z resztą społeczeństwo będzie musiało spłacać, a durni ludzie znów dadzą "zielone światło". Przeszkadza wam, że politycy mają was za głupich? Jak ma być inaczej skoro sami dajecie im ku temu powody?"

  tnij.tcz.pl/?u=6f2272

  Odpowiedz
  IP: 78.11.xx6.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.