Prawie 27 tys. pomorskich przedsiębiorców w małym ZUS

ZUS (fot. mat. prasowe)
Tczew - Prawie 27 tys. pomorskich przedsiębiorców w małym ZUS
W ubiegłym roku do małego ZUS zgłosiło się ponad 13,2 tys. pomorskich przedsiębiorców. W tym roku do ulgi, która od lutego przekształciła się Mały ZUS plus dołączyło ich ponad 13,6 tys. Mogą oni zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięczne.

W 2019 roku weszły w życie przepisy zmniejszające składki na ubezpieczenia społeczne dla prowadzących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Mały ZUS ułatwia prowadzenie biznesu małym firmom. Od 1 lutego 2020 r. obowiązuje Mały ZUS Plus. Przed zmianami z ulgi mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Obecnie kwota ta wzrosła do 120 tys. Zmienił się też sposób obliczania składek. Teraz kwota składek zależy od dochodu, a nie jak wcześniej od przychodu. Podstawą wymiaru składek jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Podstawa ta nadal musi się mieścić pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. W rezultacie składki są niższe nawet o kilkaset złotych w porównaniu do ulgi na starych zasadach. Wszystko zależy od konkretnego przypadku, jednak średnio zmniejszenie składek w porównaniu do zasad ogólnych wynosi ok. 500 zł.

- Termin na zgłoszenie do Małego ZUS plus dla większości przedsiębiorców minął 2 marca. Jednak nadal do ulgi mogą zgłosić się osoby, które odwieszają działalność w trakcie roku, albo te którym w trakcie roku skończyła się inna ulga, np. możliwość opłacania składek od podstawy wynoszącej co najmniej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Mogą oni zgłosić się do Małego ZUS plus w terminie 7 dni od zaistnienia zmiany. Kod zgłoszenia podawany na formularzu zgłoszeniowym to 05 90, albo 05 92, jeśli przedsiębiorca jest rencistą. - mówi Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego, Krzysztof Cieszyński

Trzeba pamiętać, że niższe składki to niższe świadczenia teraz i w przyszłości. Dlatego przedsiębiorcy powinni z tego rozwiązania korzystać ostrożnie.


Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA