Zatrudniasz w szczególnych warunkach lub charakterze? Pamiętaj o tym dokumencie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Tczewie (fot. tcz.pl)
Tczew - Zatrudniasz w szczególnych warunkach lub charakterze? Pamiętaj o tym dokumencie
Płatnicy składek, którzy w minionym roku zatrudniali pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, do końca marca muszą przekazać do ZUS formularz ZSWA. Można to zrobić bezpiecznie, bez wychodzenia z domu przez platformę PUE ZUS.

Druk ZUS ZSWA czyli "Zgłoszenie/korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze" muszą przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych płatnicy, którzy prowadzą ewidencję takich pracowników i opłacają za nich składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Za pracę w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze uznaje się zajęcia związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem pracownika mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować u niego trwałe uszkodzenie zdrowia. Wykonywane są w szczególnych warunkach środo­wiska pracy, uzależnionych od sił natury lub procesów technologicznych, które mimo zastosowania środków profilaktycznych stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające ich możliwo­ści ograniczone w wyniku procesu starzenia się organizmu jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, co utrudnia im pracę na dotychczasowym stanowisku. Praca o szczególnym charakterze wymaga natomiast szczególnej odpowiedzialności oraz odpowiedniej sprawności psychofizycznej. Wykaz prac znajduje się w załącznikach do rozporządzenia w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

- W zgłoszeniu ZUS ZSWA trzeba wskazać dane identyfikacyjne płatnika składek, osób wykonujących pracę w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, a także kod tej pracy i okresy, w których była wykonywana. Należy również podać kod tytułu ubezpieczenia pod którym pracownik został zgłoszony i wymiar czasu pracy. Zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za poprzedni rok kalendarzowy płatnik musi przekazać do ZUS do 31 marca. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracownik, za którego była opłacana składka na Fundusz Emerytur Pomostowych złoży wniosek o emeryturę pomostową. Wówczas, dane o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze należy przekazać w ciągu 7 dni od złożenia wniosku o emeryturę. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.


Szczegółowe informacje dotyczące zasad wypełnienia dokumentu ZUS ZSWA można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +2

  Tia _gość

  07.04.2021, 07:43

  O żadnych dokumentach nie muszę pamiętać pracujemy tylko na czarno

  Odpowiedz
  IP: 46.15.xx8.xx1 
 • uhik_gość

  07.04.2021, 16:02

  Jakis Janusz sie cieszy że znalazł takiego frajera hehe

  Cytuj
  IP: 83.23.xx6.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.