Dodatki solidarnościowe na Pomorzu to ponad 6 mln zł

Pieniądze (fot. tysol.pl)
Tczew - Dodatki solidarnościowe na Pomorzu to ponad 6 mln zł
Gdański i słupski oddział Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaciły już ponad 6 mln zł w ramach dodatku solidarnościowego. Pracownicy ZUS starają się, aby świadczenie było wypłacane jak najszybciej.

Do tej pory do pomorskich oddziałów ZUS wpłynęło prawie 5 tys. wniosków w tej sprawie. Zrealizowano już ponad 4,6 tys. z nich.  Oddział ZUS w Gdańsku wypłacił do tej pory ponad 4,5 mln zł, a oddział w Słupsku ponad 1,4 mln zł. Z danych ZUS wynika, że częściej o środki wnioskują kobiety - 59 proc. Jeśli chodzi o podział wiekowy to ponad 1/3 wniosków pochodzi od osób w przedziale wiekowym 26-35 lat.

Wnioski o dodatek mogą składać osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę zawarta na czas określony uległa rozwiązaniu. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r.

- Dodatek, który wynosi 1400 zł, można pobierać go maksymalnie przez 3 miesiące, a wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym został złożony wniosek. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.


Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego powoduje zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy ZUS opłaca składkę emerytalną i rentową, a także zdrowotną. Składki nie pomniejszają jednak wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa. Kwota dodatku jest więc  wypłacana w całości. O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS.l

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • -5

  Mecenas_gość

  17.07.2020, 08:37

  Karmią tych nierobów.

  500+ i reszta prostaków bez matury co to głosowali na PIS. Te wybory były oszukane. Oby skargi do KE przyniosły skutek i wstrzymali jakiekolwiek środki finansowe. Oni muszą poczuć głód za to, że oszukali Rafała Trzaskowskiego.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • +4

  la kukaracza_gość_gość

  17.07.2020, 21:08

  Z sadystyczną przyjemnością czytam te komentarze sfrustrowanych januszy. Ich opcja przegrała demokratyczne wybory z kretesem i teraz będą bawić się w jakieś skargi. Unio, pomóż, bo przegralim! Andrzej Duda prezydentem i tak będzie przez 5 lat chłopcze.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx7.xx1 
 • +6

  Trump _gość

  19.07.2020, 09:00

  To był dobry krok

  Znam osoby, które w wyniku pandemii nie mogły liczyć na przedłużenie umów. W ciągu tygodnia od złożenia wniosków, które nie były tak strasznie skomplikowane jak mówiono w TVN, otrzymały pieniądze, które pomagają przetrwać najtrudniejszy czas. Mam nadzieję, że rząd sobie poradzi i niedługo sytuacja gospodarcza wróci do normy!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx8 
 • +3

  la kukaracza_gość_gość

  19.07.2020, 12:49

  Jesteś w porządku :) Prosto i konkretnie. Mam identyczną opinię. A oglądanie TVN szkodzi zdrowiu.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx7.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.