Świadectwa szkolne znalezione na strychu. Nowe eksponaty w tczewskiej bibliotece

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Świadectwa szkolne znalezione na strychu. Nowe eksponaty w tczewskiej bibliotece

zobacz galerię zdjęć: 3
Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie od lat skrupulatnie gromadzi i przechowuje materiały historyczne dotyczące burzliwych dziejów grodu Sambora. W ostatnim czasie biblioteczna kolekcja powiększyła się o wartościowe eksponaty, przekazane przez panią Reginę Heise, zamieszkałą w miejscowości Markersdorf w Niemczech.

Są to oryginalne, datowane na lata 1912-1919, świadectwa ukończenia przez niejaką Elsę Ruh tczewskich: Neustadtschule (Szkoła Nowomiejska, współcześnie filia SSP nr 2 przy ul. Południowej 6) oraz Kaiserin Auguste Viktoria Schule (Szkoła im. Cesarzowej Augusty Wiktorii, dawny CED, współcześnie Urząd Miejski przy ulicy 30. Stycznia 1).

Obie placówki uwiecznione zostały na kartach pocztowych opublikowanych na stronie Skarbnicy - Tczewskiej Biblioteki Wirtualnej, do której odwiedzania serdecznie zapraszamy - tutaj .

- Zachęcamy Państwa także do dzielenia się z nami swoimi pamiątkami rodzinnymi: fotografiami, lokalnymi odznaczeniami, dyplomami, dokumentami, które w jakikolwiek sposób wiążą się z historią Tczewa bądź regionu kociewskiego. Mogłoby się wydawać, że materiały tego rodzaju mają wyłącznie wartość sentymentalną, służą jedynie pielęgnowaniu pamięci o przodkach. Nic bardziej mylnego! Ich rola w szerszej perspektywie jest zdecydowanie bardziej istotna. Stanowią one integralną część społeczno-kulturalnego dziedzictwa, uzupełniają i wzbogacają wiedzę historyków i archiwistów na temat dziejów miasta oraz jego mieszkańców, a także odgrywają istotną rolę
w kształtowaniu tak zwanej pamięci zbiorowej. - informuje MBP Tczew.


Materiały, fotografie, dokumenty przekazywać można bezpośrednio do Sekcji Historii Miasta Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie przy ul. Kościuszki 2, uprzednio kontaktując się pod nr tel. 572-779-199 lub mailowo na adres shm@biblioteka.tczew.pl

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +1

  gość _gość

  08.03.2022, 09:08

  szkoła

  Moja szkoła nr 3...

  Odpowiedz
  IP: 193.243.xx3.xx4 
 • -19

  Polak_gość

  08.03.2022, 12:00

  a poco?

  Poco zbierac jakies szwabskie dokumentalności w naszym mieście? Patriotyzmem to raczej nie jest i tylko daje w lapy Polako żercom materiały do fałszowania! Poseł Braun będzie zaproszony przez miejscowych patriotów do Tczewa i chyba będzie musiał porozmawiać z tymi od zbierania smieci! Bóg honor ojczyzna!

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx5 
 • +9

  Tczewianin _gość_gość_gość

  08.03.2022, 13:42

  Poco ,to się nogi nocą..

  tepaku.Nie wchodź w nie swoje kompetencje,a ten PAJAC BRAUN ,jak ulał pasuje do takich tępych pustaków.P.S. Chłopcze nie masz pojęcia ,czym jest patriotyzm,ale co ruski troll może wiedzieć o patriotyzmie?

  Cytuj
  IP: 95.51.xx9.xx3 
  +3

  102_gość

  09.03.2022, 10:23

  Polak_gość

  Polaku(?)_gościu Miło by było, gdybyś chociaż po polsku pisać potrafił !

  Cytuj
  IP: 109.197.xx6.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.