Samorządy dopłacają do systemów śmieciowych

Śmieci, kosz na śmieci
Samorządy dopłacają do systemów śmieciowych
Opłaty za odbiór odpadów to jedna z poważniejszych pozycji domowego budżetu. Samorządy dopłacają do systemu śmieciowego - na razie jednak, ani miasto, ani gmina nie przewidują podwyżek dla mieszkańców.

Na terenie gminy Tczew 1 października 2022 wprowadzono nowe, wyższe (obowiązujące do teraz) stawki za odbiór opadów. Ile płacą mieszkańcy gminy? Dla nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, na których właściciele kompostują bioodpady - stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym (odpady zbierane w sposób selektywny) - cena wynosi 24,00 zł miesięcznie za jedną osobę zamieszkującą daną nieruchomość oraz 28 złotych w przypadku zbierania i odbierania śmieci bez kompostownika. W tym roku kolejnych podwyżek nie będzie.

O braku podwyżek za odbiór odpadów poinformował ostatnio wójt gminy Tczew, Krzysztof Augustyniak:

- W trakcie prac nad budżetem na rok, 2024 działając na podstawie przysługującego mi prawa podjąłem decyzje o zamrożeniu wysokości opłat za wywóz śmieci w roku 2024. Podejmując decyzje o zachowaniu cen na dotychczasowym poziomie, jako Wójt wziąłem pod uwagę warunki ekonomiczne mieszkańców gminy, zwłaszcza fakt, iż wskutek inflacji, która spowodowała podwyżki praktycznie wszystkich cen produktów oraz usług wielu mieszkańców naszej gminy ma ograniczone możliwości finansowe. Jako odpowiedzialny włodarz gminy muszę kierować się zasadami zrównoważonego rozwoju, co oznacza uwzględnianie równowagi pomiędzy aspektami ekonomicznymi, społecznymi i środowiskowymi. Podniesienie opłat mogłoby mieć negatywne skutki społeczne i ekologiczne. Brak podniesienia opłat za wywóz śmieci powinien pozytywnie wpłynąć na stabilność finansową mieszkańców. Mam również nadzieje, że brak podniesienia opłat przysłuży się do zwiększenia świadomości ekologicznej mieszkańców, skłaniając ich do inicjowania działań ekologicznych oraz bardziej zrównoważonego stylu życia. Zamiast automatycznie podnosić opłaty razem z moimi współpracownikami oraz wszystkimi radnymi będę szukać alternatywnych źródeł finansowania oraz przeanalizuję efektywność obecnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi w celu poszukania sposobów optymalizacji tych procesów.

Decyzja powinna cieszyć mieszkańców, bo uchwała została przegłosowana, a wcześniej, podczas prac komisji, pojawił się projekt z podwyżką stawek.

- Jest to oczywiście dobra wiadomość dla naszych mieszkańców. Jednak projekt uchwały przygotowany przez wójta w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, który otrzymali radni i procedowali na wspólnym posiedzeniu ostatniej komisji, zakładał proponowaną stawkę 41 zł od osoby. Oczywiście stawka wyższa od obecnej aż o 13 zł, wywołała wśród radnych dyskusję i w związku z powyższym padły dwie propozycje - przewodniczący Zenon Lica zaproponował 33 zł od osoby, natomiast radny Piotr Hinc 32 zł od osoby, co zostało przyjęte większością głosów. Natomiast na sesji 17 listopada br. radna Wioleta Nurnberg złożyła formalny wniosek o zdjęcie z porządku obrad w/w uchwały - proponując stawkę 32 zł od osoby i radni przychylili się do tego wniosku, zdejmując uchwałę i tym samym pozostawiając wysokość opłat na obecnym poziomie. - mówi radny Krystian Tafliński.

Gmina wiejska koszt utrzymania systemu śmieciowego w 2024 roku szacuje się na kwotę 6.429.000,00 zł. W deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ujęto 13.874 osoby, przy obecnej stawce tj., 28,00 zł/osoba/m-c oraz zwolnieniu w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym dochód wyniesie 4.563.456,00 zł przy 100% wpłatach. Biorąc pod uwagę powyższe, jeżeli stawka opłaty pozostanie na poziomie 28,00 zł/osoba/m-c między dochodami a wydatkami w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi powstaje różnica ok. 1.900.000,00 zł.

Podwyżek nie przewiduje także miasto Tczew - tu stawka wynosi 27 zł od osoby miesięcznie. Jeśli na nieruchomości nie wypełnia się obowiązku segregowania śmieci, opłata wzrasta do 81 zł od osoby miesięcznie. Okazuje się, że nie wszyscy poczuwają się do tego, by płacić za odbiór śmieci. W 2013 r., gdy miasto uruchamiało system selektywnej zbiórki odpadów, zgodnie z deklaracjami, opłaty uiszczało ponad 56,8 tys. mieszkańców, w 2020 ich liczba nieco przewyższała 48 tys. Dlatego do systemu trzeba dopłacać.

- W projekcie budżetu miasta na 2024 rok zaplanowano dopłatę w wysokości 1.249.757 zł. W tej chwili nie ma decyzji o podwyżce opłat. - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.


Roczny koszt utrzymania systemu śmieciowego w Tczewie to ok. 16 mln 650 tys. zł.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

 • 1 z 7 mld_gość

  05.12.2023, 08:36

  oj co za DOBRE PANY, nie będzie podwyżek...a z wysypiska jak waliło tak wali, nawet przy takich mrozach...przejeżdżałem wczoraj przez bajkowe i taki sztynks ze nie szło wytrzymać...ludzie (całe bajkowe) jakim cudem wy jeszcze nie wywieźliście całego zarządu Tczewa na taczkach?

  Odpowiedz
  IP: 46.205.xx0.xx8 
 • 1 z 7 mld_gość

  05.12.2023, 14:47

  KTO MNIE MINUSUJE I ZA CO? KURVA, TAK WAM PACHNIE TO GÓWNO TO WĄCHAJCIE I WSADZCIE SOBIE TE MINUSY W...KOSZ NA SMIECI, TEPE BUCE

  Cytuj
  IP: 46.205.xx0.xx8 
 • Lopez_gość

  05.12.2023, 08:55

  W Tczewie będzie duża podwyżka

  Prezydent Poblocki przygotowuje wam prezent na nowy rok. Co najmniej 25% podwyżki za śmieci.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx2.xx9 
 • xxxxx_gość

  05.12.2023, 17:25

  duża podwyżka

  Zwracam uwagę,że podwyżka ,absolutnie jest nie potrzebna tylko niech wydział Spraw Komunalnych i Inwestycji czy Wydział Gospodarki Mieniem komunalnym Urzędu Miasta Tczew zweryfikował na jakiej zasadzie płacą właściciele mieszkań wynajmujących czynsz + opłata śmieciowa bądz sami wynajmujące za opłatę ŚMIECIOWĄ . Warto zauważyć ,że wynajmujący płaci tylko za siebie ,a wynajmowanym mieszkaniu są cztery osoby . Drugi przypadek ,który był zgłaszany do Wydziału to w mieszkaniach Spółdzielczych zamieszkuje jedna osoba ,która tam ma meldunek ,a z nią bez meldunku na stałe zamieszkuje synalek ,który produkuje śmieci ,a kobieta ta płaci 23 zł tylko za siebie, ten przypadek był zgłaszany i administracji i do Wydziału weryfikacji nikt z urzędników się nie podejmuje ,a nie prawidłowości w rozliczaniu użytkowników jest sporo. Płacą uczciwi emeryci i uczciwi użytkownicy . GDYBY ZWERYFIKOWANI byli właściciele mieszkań wynajmujących to do budżetu miasta wpływała by kwota za śmieci by była możliwa by miasto mogło jeszcze obniżyć nie podwyższać . Nikt w ten problem wnikliwie nie wnika i nie zajmuje się na poziomie Wydziału Gospodarki. Przykre,że wykorzystuje się tych co płacą ,a omija się oszustów ,co drwią z urzędników,że to ciemnogród. Podwyżka śmieciowa dalej uderzy w uczciwie do tej pory tych co nie mają problemu z rozliczaniem się osobowym za śmieci.

  Cytuj
  IP: 83.8.xx0.xx6 

  u_gość

  06.12.2023, 07:03

  gadasz bzdury

  Jaka podwyżka?. Czytaj ze zrozumieniem: "Podwyżek nie przewiduje także miasto Tczew"

  Cytuj
  IP: 228.30.xx6.xx0 
 • ka_gość_gość

  05.12.2023, 09:07

  biznes

  Na całym świecie śmieci to super biznes. W Tczewie się dokłada do interesu.

  Odpowiedz
  IP: 80.52.xx3.xx6 
 • Nie dziwota_gość

  06.12.2023, 06:49

  Nie dziwota że super biznes skoro opłaty na całym świecie są wyższe. W Niemczech cotygodniowe opróżnianie 60-litrowego kosza, który musi zostać wystawiony przez członków rodziny na chodnik, kosztuje rocznie prawie 820 euro.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx8.xx4 
 • ..._gość

  05.12.2023, 09:43

  ...

  ...daję max pół roku, i jeżeli u "władzy" będą ci sami, to się zdziwicie...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • Koszykowa_gość

  05.12.2023, 17:49

  August podjął decyzję - kpina

  August przestraszył się podwyżki do poziomu 41 zł od mieszkańca ( 1,9 mln zł brakuje w systemie) przed wyborami, ale zaraz po wygranych wyborach zrobi mieszkańcom gminy Tczew swoistą niespodziankę i podniesie cenę za śmieci do tego poziomu. Podniesie również, Wam mieszkańcy cenę za wodę i ścieki. Gmina dopłaca w tej chwili do 1 m3 wody i ścieków 11 zł. W tych paragrafach również brakuje pieniędzy około 3 mln. Kasa się kończy. Inwestycji coraz mniej. Ambitny plan Augusta z początku 2023, którym się tak chwalił spalił na panewce. Zrobił może 25 % i brakuje kasy. Inwestycje w 2024 roku mają być realizowane tylko z zaciągniętych kredytów. Ten nieudacznik zadłuża gminę na potęgę. Wieloletnia prognoza finansowa na bazie której budowany jest budżet na następne lata zaplanowana jest na 15 lat do przodu do roku 2038. Tak August rozpirzył finanse gminy.

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx3.xx9 
 • Prawda Czasu _gość

  05.12.2023, 23:02

  Przewietrzenie i Audyt

  Na wiosnę należy przewietrzyć i dokonać audytu w tych jednostkach! Co się dzieje z tymi odpadami? Dlaczego nie zarabia się na recyklingu!!?

  Cytuj
  IP: 37.30.xx3.xx0 
 • ._gość

  05.12.2023, 22:52

  .

  Prezydent robi podwyżki żeby jego firma więcej zarobiła. Właścicielem zuosu jest prezydent miasta. Wystarczy chwilę poszperać w internecie i wszystko wiadomo. Zuos co roku ładne sumy przekazuję do miasta

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx4.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.