Wyższe stawki podatku od nieruchomości w Pelplinie

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Wyższe stawki podatku od nieruchomości w Pelplinie
W piątek, 18 października 2019 r. w Sali Posiedzeń przy Placu Grunwaldzkim 2 w Pelplinie miała miejsce kolejna sesja Rady Miejskiej. Po sfinalizowaniu części dotyczącej spraw regulaminowych 13 radnych obecnych w swojej siedzibie przystąpiło do dyskusji oraz podjęcia uchwał zaplanowanych w porządku obrad. Między częścią? formalna? i merytoryczną głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła, który przedstawił obecnym na sesji informację o pracy w okresie między sesjami, która obejmowała czas od ostatniej zaplanowanej na dzień 20 września bieżącego roku sesji do dnia 18 października.

W następnej części obrad, po przekazaniu przez organy gminy informacji o złożonych oświadczeniach majątkowych radnych oraz pracowników pelplińskiego magistratu za rok 2018 Burmistrz Mirosław Chyła przedstawił obecnym na sali sprawozdanie z realizacji zadań w ramach gminnej polityki mieszkaniowej. Jej głównym zadaniem - zgodnie z treścią sprawozdania - jest tworzenie warunków efektywnego wykorzystania istniejących zasobów mieszkaniowych i infrastruktury technicznej oraz takie modyfikowanie systemu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych aby otworzyć szansę zaspokajania tych problemów w możliwie najkrótszym czasie. "Pelkom" Sp. z o.o. będąc administratorem lokali mieszkaniowych należących do Gminy Pelplin realizuje szereg zadań wpisujących się w bieżącą politykę mieszkaniową gminy. Najistotniejszymi z punktu widzenia lokatorów jest m.in. dbałość o dostarczenie mediów, odpowiednie działania z zakresu wykonywania niezbędnych remontów. Szerzej na ten temat tutaj. Później kolejno miały miejsce informacja Burmistrza o finansowaniu zadań z zakresu gospodarowania zasobem mieszkaniowym, sporządzona w oparciu o sprawozdanie przekazane przez Pelkom wraz z materiałami planistycznymi do budżetu gminy na 2020 rok (więcej tutaj), sprawozdanie Zarządu Pelkom z realizacji zadań o charakterze użyteczności publicznej.

Kolejny, istotny punkt dzisiejszych obrad dotyczył spraw związanych z funkcjonowaniem publicznego transportu zbiorowego na terenie gminy oraz realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego oraz obrony cywilnej.

Rada Miejska na bieżącej sesji uchwaliła zmianę wysokości stawek podatku od nieruchomości obowiązujących na terenie Gminy Pelplin. Od przyszłego roku wysokości stawek podatku od nieruchomości wzrosną.


Sytuacja ta podyktowana jest obecnym kształtem polityki fiskalnej państwa, która znacząco wpłynęła na obniżenie dochodów własnych gminy przy równoczesnych zwiększeniu kosztów bieżących. Czynnikami, które wpływają na zmiany w polityce podatkowej samorządu są: zmiana podstawy opodatkowania elektrowni wiatrowych (około 3.000.000,00 zł), obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych (około 1.200.000,00 zł), planowany wzrost cen energii o 300.000,00 zł, wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli (500.000,00 zł) oraz planowany wzrost minimalnego wynagrodzenia (około 100.000,00 zł).

Dodatkowo, niezastosowanie przez Radę Miejską stawek maksymalnych podatków określonych przez Ministra Finansów spowoduje obniżenie subwencji państwowych.

Celem zapewnienia prawidłowej realizacji zadań własnych gminy na rzecz społeczności lokalnej Rada Miejska zdecydowała się na podwyższenie stawek podatku od nieruchomości, gwarantując tym samym środki na wykonanie trwających oraz nowych inwestycji, a także bieżące zadania.

Wzrost stawek podatkowych w porównaniu do roku poprzedniego spowoduje zwiększenie dochodów budżetu gminy w roku 2020 o kwotę 234.008,71 zł, które i tak w pełni nie pokryje planowanego wzrostu wydatków bieżących. Mimo wielu kontrowersji, które za każdym razem budzi podwyższenie podatków i opłat lokalnych obecna sytuacja związana z realizowaną polityką państwa nakłada na samorządy swego rodzaju obowiązek podejmowania takich działań.

Na krótko przed zakończeniem XIII sesji Rady Miejskiej w Pelplinie podjęto uchwałę w sprawie rozpatrzenia petycji mieszkańców gminy Pelplin z dnia 27 sierpnia 2019 roku "w sprawie planowanej przez firmę Michna budowy zakładu produkcji mączki mięsno-kostnej i tłuszczy zwących". Więcej na ten temat tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +5

  julka_gość_gość

  23.10.2019, 09:45

  tu obniżają, a tam podwyższają

  "... wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli" ,czyli jak zwykle wszyscy robimy zrzutkę dla nich.Płacimy także za ich kolejne wolne dni w tym m-cu :14-go (dzień nauczyciela) i już zapowiadają 31-go października dniem wolnym od zajęć i pracy, a co tam jak szaleć to szaleć.

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx2.xx0 
 • -6

  Yyy_gość

  23.10.2019, 11:31

  Jo

  To dorabiaj się z bachoram i ich najmadrzejszymi rodzicami!!! a wolne to im się poprostu należny ???? żeby odpoczac od tego kur.twa

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx4.xx7 
 • +9

  julka_gość

  23.10.2019, 12:31

  ... a w dzień kolejarza nie kursują pociągi? a w dniu pracownika administracji, to pewnie wszystkie biura są nieczynne tak?, no a w w dniu strażaka, nie gasimy ;) niech nauczyciele po tych kolejnych wolnych dniach, od razu idą na roczne płatne urlopy, z przemęczenia...

  Cytuj
  IP: 87.204.xx2.xx0 
 • -2

  Pelplinianin_gość

  23.10.2019, 13:40

  Już nie ma ulgi na kartę dużej rodziny za wywóz śmieci w każdym razie jak Pan Burmistrz Mirosław Chyła podniesie podatki od nieruchomości to już nikt nie będzie na niego głosował na mojej ulicy .Już Ja tego dopilnuję !!!Już więcej nie zagłosuję na dziada i tyle ....

  Odpowiedz
  IP: 155.133.xx9.xx2 
 • +1

  pelpel_gość_gość

  25.10.2019, 07:43

  burmistrz radni? Dobrze się bierze z nieswojego zabrać dzieciom i rodzicom zniżki a tak od siebie zacząć oszczędzać,dobrze ze poprzedni Burmistrz zostawił nieruchomości,które sprzedajecie za bezcen.Mija rok od obietnic wyborczych i co ani jednej obietnica nie spełniona a wręcz przeciwnie jak chodziliście i skomlaliście o głosy, to trzeba było być uczciwym i mówić wyborcom ze wszystkie zniżki zabierzecie i podniesiecie podatki.Najważniejszy był remont urzędu są ważniejsze rzeczy,które potrzebują natychmiastowego działania np.parkingi przy szkole 2,tam dzieci sobie nogi skręcają.Nauczycielom nie dać i już są oszczędności,oni dbają o szkołę to na pewno zrezygnują z podwyżek.Ale najleprze przed nami jeszcze 4 lata oszczędzania

  Odpowiedz
  IP: 85.237.xx0.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.