W wakacje spory ruch nie tylko na drogach, ale i w internecie

(fot. mat .prasowe)
Tczew - W wakacje spory ruch nie tylko na drogach, ale i w internecie
Czy wiecie, co Polacy robili w lipcu dokładnie 27 111 032 razy? Sprawdzali w internecie historię pojazdu. To jedna z naszych najpopularniejszych e-usług, choć niejedyna, którą przygotowaliśmy z myślą o kierowcach (i pasażerach).

W wakacje mamy spory ruch nie tylko na drogach, ale i w internecie.

Kliknij przed zakupem

Historia pojazdu, sprawdź swoje punkty karne, czy możliwość zgłoszenia przez internet zbycia lub nabycia pojazdu - to e-usługi, które stworzyliśmy specjalnie dla kierowców. Mamy też coś dla pasażerów - e-usługę "Bezpieczny autobus". Żadna z nich nie ma odpoczynku w te wakacje. I bardzo dobrze!


Zacznijmy od tej najpopularniejszej - Historii Pojazdu.

- Dzięki niej - za darmo i szybko - możemy sprawdzić, czy auto które zamierzamy kupić nie było kradzione, złomowane, czy nie ma przekręconego licznika. Aby to zrobić potrzebujemy jedynie numeru rejestracyjnego, numeru VIN, datę pierwszej rejestracji - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Co ważne możemy sprawdzić zarówno auta zarejestrowane w Polsce, ale i te zarejestrowane za granicą - dodaje szef MC.

Chcąc sprawdzić niezarejestrowane w Polsce auto poza numerami rejestracyjnymi i VIN oraz daty pierwszej rejestracji potrzebować będziecie jeszcze profilu zaufanego. Można go założyć przez internet i za darmo.

Z jakich krajów pochodzą auta, które możecie sprawdzić dzięki naszej e-usłudze? Z Niemiec, Francji, Słowenii, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji, Litwy, Łotwy, Estonii, ale i z m.in. USA i Kanady.

Tyle teorii, a jak korzystanie z naszej e-usługi wygląda w praktyce? Po pierwsze - trzeba wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl. Będąc na stronie wpisujecie wspominane dane. Jeśli auto jest niezarejestrowane w Polsce, system poprosi Was o zalogowanie się profilem zaufanym. Kilka chwil i gotowe. Wszystkie interesujące Was dane znajdziecie w zakładce "Dane zagraniczne".

- Tylko w lipcu Polacy z e-usługi Historia Pojazdu skorzystali ponad 27 milionów razy. W sumie od początku tego roku zrobili to ponad 117 milionów razy - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Oto jak to wyglądało w poszczególnych miesiącach: styczeń - 13 116 292, luty - 13 244 929, marzec - 12 040 113, kwiecień - 11 489 513, maj - 18 206 327, czerwiec - 21 990 077, lipiec - 27 111 032.

Kliknij po zakupach

A jeśli już kupiliście lub sprzedaliście auto - dla Was też coś mamy! Pewnie wiecie, że w takiej sytuacji musicie zgłosić w urzędzie zbycie lub nabycie pojazdu. Być może jednak nie wiecie, że możecie to zrobić przez internet! Wystarczy, że zajrzycie na portal GOV.pl i wybierzecie tam e-usługę Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę.

Żeby droga przez dopełnienie tego obowiązku była płynna wcześniej przygotujcie:


- dane pojazdu, którego nabycie lub zbycie chcecie zgłosić (markę, typ - jeśli jest, model, numer VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny). Znajdziecie je np. w dowodzie rejestracyjnym, umowie kupna-sprzedaży lub na fakturze VAT,

- dane zbywcy lub nabywcy pojazdu,

- skan lub zdjęcie dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu, np. umowy kupna-sprzedaży pojazdu lub umowę darowizny pojazdu.

Będziecie także potrzebowali profilu zaufanego. Aby go zdobyć też - w większości przypadków - nie musicie nigdzie się ruszać. Możecie go założyć przez internet. Po zalogowaniu system prowadzi Was niemal za rękę.

Ostatnie miesiące to stale rosnące zainteresowanie e-usługą Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu.

- Od początku roku polscy kierowcy skorzystali z niej ponad 340 tysięcy razy, z czego tylko w lipcu 60 331 razy - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Tak to wyglądało w poszczególnych miesiącach: styczeń - 13 692, luty - 36 522, marzec - 52 841, kwiecień - 39 840, maj - 51 026, czerwiec - 54 025, lipiec - 60 331.

Kliknij przed startem

Formalności związane z kupnem auta wypełnione, czas ruszyć w trasę. Stop! Jest jeszcze jedna sprawa do zrobienia. Przed startem sprawdźcie swoje punkty karne - oczywiście, zróbcie to przez internet. Wystarczy, że macie profil zaufany. Później jest już z górki.

Krok 1: wejdźcie na www.GOV.pl

Krok 2: w sekcji Usługi dla obywatela (menu po lewej stronie) wybierzcie Kierowcy i pojazdy, a tam e-usługę Sprawdź swoje punkty karne.

Krok 3: kliknijcie przycisk Sprawdź swoje punkty karne. Zalogujcie się profilem zaufanym.

Krok 4: dotarliście do celu! Informacja o Waszych punktach karnych wyświetli się od razu.

Z tej możliwości, od początku roku, Polacy skorzystali 285 628 razy. W styczniu - 64 532, lutym - 62 799, marcu - 48 793, kwietniu - 48 258, maju - 47 461, czerwcu - 57 889, a w lipcu - 55 896 razy.

Sprawdź online swoje punkty karne. e-Polak potrafi! - obejrzyj spot.

Jeśli na ostatni wakacyjny turnus nie ruszacie autem, a autobusem lub autokarem - dla Was też coś mamy. To e-usługa Bezpieczny Autobus. Dzięki niej dowiecie się, czy pojazd, do którego wsiadacie powinien ruszać w trasę.

- To jedna z najprostszych i najszybszych e-usług. Aby z niej skorzystać potrzebujemy tylko numeru rejestracyjnego autobusu lub autokaru, którym ruszamy w trasę - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Od początku roku Polacy skorzystali z niej 644 230 razy - dodaje szef MC.

Oto, jak z niej skorzystać:

Krok 1: wejdźcie na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl

Krok 2: wpiszcie tam numer rejestracyjny autobusu i kliknijcie Sprawdź autobus.

Moment po tym, kiedy to zrobicie - na ekranie Waszego smartfona lub komputera wyświetlą się najważniejsze informacje, z których dowiecie się m.in.:

- czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,

- czy autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

- czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony,

Poznacie także dane techniczne, np. liczbę miejsc oraz stany licznika z badań technicznych (informacje o stanie licznika są gromadzone w bazie od 2014 r.).

Kiedy w tym roku Polacy najczęściej sprawdzali bezpieczeństwo autobusów? Co ciekawe - w kwietniu. Wtedy skorzystali z naszej e-usługi 161 092 razy. A tak wyglądało to w pozostałych miesiącach: styczeń - 90 614, luty - 87 327, marzec - 85 760, maj - 71 590, czerwiec - 78 299, lipiec - 69 548.

Drukuj
Prześlij dalej