Remonty dróg w gminie Pelplin

(fot. pelplin.pl)
Tczew - Remonty dróg w gminie Pelplin
Dzięki pozyskanym środkom w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, Gmina Pelplin może zrealizować kolejne inwestycje drogowe. Obydwa wnioski o dofinansowanie zostały rozpatrzone pozytywnie i ocenione na tyle wysoko, że znalazły się na liście podstawowej, a tym samym będą realizowane w terminie 12 miesięcy od dnia podpisania umowy (te mają być podpisane jeszcze we wrześniu br.). Pozyskane środki w wysokości 50% wydatków kwalifikowanych pozwolą na realizację dwóch przygotowanych przez gminę inwestycji, na które posiadamy pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę: "Budowa drogi gminnej wewnętrznej w miejscowości Wielki Garc" oraz "Budowa ul. Kościelnej w miejscowości Rudno".

W ramach zadania przewidzianego do realizacji w Wielkim Garcu wybudowana zostanie nowa droga o nawierzchni bitumicznej o długości 378 m i szerokości 5 m. Przy kościele wykonana zostanie zatoka postojowa oraz parking. Wybudowana zostanie także kanalizacja deszczowa, a skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 229 (przy kościele) ulegnie częściowej przebudowie.

Budowa ul. Kościelnej w Rudnie obejmuje swym zakresem wykonanie nawierzchni bitumicznej na odcinku 396 m od drogi krajowej nr 91 do skrzyżowania z drogą powiatową w kierunku Rajków (droga powiatowa nr 2716G) o szerokości 5m. Wykonany zostanie także chodnik o zmiennej szerokości (2 - 1,5 m). Przy świetlicy wiejskiej i kościele zaplanowano wykonanie zatok postojowych do parkowania prostopadłego i równoległego. W ramach inwestycji wybudowana zostanie także kanalizacja deszczowa i przebudowany zostanie wodociąg.

Wartość obu zadań wynosi niemal 4 mln zł (wraz z wydatkami uznawanymi w regulaminie programu za niekwalifikowalne). Dofinansowanie, które otrzymaliśmy z Funduszu Dróg Samorządowych wynosi 1.762.500 zł.


Zdając sobie sprawę z ogromnych potrzeb w zakresie budowy, przebudowy i modernizacji dróg służących mieszkańcom Gminy Pelplin, przypomnieć należy, że nie są to jedyne zadania, które są realizowane lub też przygotowane do realizacji. Zacząć należy od prac projektowych dla dróg gminnych: w centrum Gręblina oraz ul. Bpa Okoniewskiego i Bielawska w Rożentalu (pod koniec sierpnia odbyły się konsultacje społeczne obu tych projektów). Trwają także prace projektowe dotyczące generalnej przebudowy drogi wojewódzkiej nr 230 od obwodnicy Pelplina do Rajków (zadanie realizowane jest przez Samorząd Województwa Pomorskiego przy wsparciu finansowym Gminy Pelplin w wysokości 100.000 zł). Zakończenie prac projektowych planowane jest w bieżącym roku. Rozpoczęły się już prace polegające na przebudowie drogi powiatowej ul. Kościuszki w Rożentalu. W finansowaniu tego zadania uznawanego za partnerski projekt Powiatu Tczewskiego i Gminy Pelplin także partycypujemy (1.500.000 zł). "Nowa" ul. Kościuszki ma zostać oddana do użytkowania jeszcze w tym roku.

Nowe oblicze zyskał także odcinek drogi wojewódzkiej nr 230 relacji Janiszewko - Pelplin, gdzie dzięki przychylności i dobrej współpracy Burmistrza Gminy Pelplin oraz Marszałka Województwa Pomorskiego wykonana została nowa nalewka asfaltowa wraz z urządzeniem poboczy. Prowadzone są rozmowy w kwestii realizacji dalszego odcinka drogi.

Niebawem rozpoczną się także prace związane z przebudową odcinka drogi w Starym Międzyłężu oraz mniejsze zadania modernizacyjne, jakże istotne dla mieszkańców naszej gminy (częściowo finansowane ze środków funduszu sołeckiego, które dodatkowymi środkami wsparł Burmistrz): Bielawki, Gręblin, Rożental, Rudno, Małe Walichnowy, Lignowy Szlacheckie, Kulice.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +1

  Andrzej_gość

  16.09.2019, 10:31

  PiS = kasa

  No tak PiS-owska gmina Pelplin to co roku idą miliony na drogi czy pałace biskupów... A reszta gmin ZERO zł na remonty dróg od Państwa... Może redakcja tcz.pl by się troszkę wysiliła i zbadała sprawę dokładniej jak to wygląda w powiecie tczewskim.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx8.xx4 
 • +1

  Hmmm_gość

  16.09.2019, 12:58

  Gdańsk taki WOLNOSCIOWY? RYDWAN za 130tys, plaża na ulicy za 250 tys, no ale tylko miasta pisowskie maja kasę na hulanie. Otwórz oczy socjopato i zobacz że każda władza dyma tak samo, co raz mocniej.

  Cytuj
  IP: 178.235.xx4.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA