Pomorscy terytorialsi szkolili się z Brytyjczykami

Terytorialsi (fot. terytorialsi.wp.mil.pl)
Tczew - Pomorscy terytorialsi szkolili się z Brytyjczykami
Żołnierze brytyjscy przyjechali do Polski, żeby uczestniczyć w szkoleniu zintegrowanym 71. i 73. Batalionu Lekkiej Piechoty (blp) 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (7PBOT).

Przez dwa tygodnie lutego 2020 r. na terenie Strzepcza w powiecie wejherowskim, jedenastu instruktorów z 2nd Batalionu Duke of Regiment Lancaster's, brało udział w szkoleniu naszych żołnierzy z 71. blp z Malborka i 73. blp ze Słupska. Zaproszeni podoficerowie, pod dowództwem porucznika, wpierw uczestniczyli we wspólnych ćwiczeniach z Polakami aby później, jako instruktorzy, dzielić się z nimi swoją wiedzą i umiejętnościami.

Dzięki takiej formie współpracy można było maksymalnie wykorzystać czas przeznaczony na szkolenie terytorialsów. Nasi żołnierze, pod okiem brytyjskich instruktorów zdobyli nowe umiejętności oraz doświadczenie, które z powodzeniem będą wykorzystywać podczas swojej służby w myśl hasła: "Zawsze gotowi, zawsze blisko". Okazało się, że zarówno wyposażenie, jaki i metody szkolenia, nie różnią się zbytnio od tych, które mają zastosowanie w sojuszniczej armii. W dodatku, tego typu współpraca była doskonałą okazją do podszlifowania swojego angielskiego.

Brytyjski regiment to jednostka z ogromną tradycją, jej żołnierze służyli podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, a ostatnio wykonywali swoje zadania w trakcie misji w Afganistanie. Na stałe stacjonują w północno-zachodniej Anglii. W zeszłym roku terytorialsi z 7PBOT rozpoczęli współpracę z tą jednostką. W wyniku podjętych działań zorganizowano wspólne ćwiczenia. W planach są kolejne przedsięwzięcia z ich udziałem.


Dowódcą 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest kmdr Tomasz Laskowski, były zastępca dowódcy "morskich komandosów" - Formozy. W skład brygady wchodzą obecnie dwa bataliony - 71. Batalion Lekkiej Piechoty z Malborka i 73. Batalion Lekkiej Piechoty ze Słupska. W planach jest utworzenie trzeciego batalionu w Kościerzynie. Docelowo brygada ma liczyć około dwaipół tysiąca żołnierzy, dla których rejonem odpowiedzialności jest województwo pomorskie. Do zadań terytorialsów podczas pokoju należy pomoc miejscowej ludności w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, ochrona przed destabilizacją i dezinformacją. Współpraca z innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na terenie działania brygady. W trakcie konfliktu - prowadzenie działań we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • WC _gość

  05.03.2020, 06:32

  sraczka Polaków

  Zawsze gotowi , zawsze blisko -papiery toaletowe . Wiecie jak rozpowszechnia się wirus ? w zakładowych i publicznych WC. Powinny być jednorazówki jak do mycia rąk.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • Ó_gość

  05.03.2020, 08:41

  Byte lahen

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx3 
 • -1

  gość_gość_gość

  05.03.2020, 10:01

  w lesie i tak rządzi John Rambo....

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx3.xx9 
 • +1

  maniek_gość

  05.03.2020, 11:39

  Nie terytorialsi

  Nie terytorialnej, tylko zastępy zuchów, bo nawet harcerzami nazwać ich nie wypada. Kto służył w wojsku, ten wie.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx5.xx3 
 • Ja Wohl_gość_gość

  05.03.2020, 13:08

  Herr Komendant

  BYŁEM W BRANIEWIE I DOBRZE GADASZ TO CH....................................J NIE WOJSKO NA ZDJĘCIU DWÓCH SZCZUPŁYCH RESZTA TŁUSTYCH I W OKULARACH MUSZTARDÓWKACH SIEDZI W AUTOBUSIE WIDZIAŁEM TAKICH W GDAŃSKU PRZY MAC DONALDZIE I W MALBORKU NA STACJI STRACH SIĘ BAĆ TEGO PSEUDO WOJSKA POZDRAWIAM SZEREGOWY REZERWY.

  Cytuj
  IP: 5.173.xx7.xx2 
  +1

  trakin_gość_gość_gość_gość

  05.03.2020, 15:24

  prawdziwe

  to coś na pewno nie wojsko to stwierdza żołnierz ze wzgórz Golan i Priszciny .

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx7 

  Alex_gość

  05.03.2020, 18:35

  wojsko

  Ruskie onuce się odezwały. Gdzie wy byliście w wojsku, w jakim? W tym co chlało od rana do nocy, czy w tym od 7-mej do 15-tej? Trzymaliście kałacha z lat 50-tych z powykrzywianą lufa i wciąż pucowanie kibli o malowaniu trawy nie wspomnę, takie wojsko.

  Cytuj
  IP: 178.37.xx5.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA