Sadza płonie. Czad zabija. Żyj. - kampania Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy

Komin (fot. tcz.pl)
Tczew - Sadza płonie. Czad zabija. Żyj. - kampania Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy
Ruszyła kampania społeczna "Sadza płonie. Czad zabija. Żyj.", która jest kontynuacją kampanii społecznych "Czyszczone kominy to mniejszy smog" oraz "Zaproś kominiarza".

Celem kampanii społecznej jest, aby z roku na rok z powodzeniem zwiększała się liczba domów z zadbanymi i oczyszczonymi kominami bez zagrożeń, jakie wynikają z zapominania. dlaczego przewody kominowe zgodnie ze swoim przeznaczeniem powinny spełniać wymagania techniczne i eksploatacyjne określone w przepisach techniczno­budowlanych przywołanych w każdej kolejnej Ustawie Prawo Budowlane oraz w przedmiotowych normach budowlanych dotyczących przewodów kominowych i wentylacji.

Przewody kominowe: dymowe, spalinowe i wentylacyjne w budynku, aby mogły być bezpieczne w użytkowaniu powinny się cechować spełnieniem nw. wymagań dotyczących:

- ogniotrwałości, nośności, szczelności i izolacyjności ogniowej biorąc pod uwagę także przewody kominowe wentylacyjne, które w przypadku pożaru w lokalu posłużą do ujścia toksycznych produktów spalania o wysokiej temperaturze,

- drożności,
- prawidłowości przebiegu,
- wielkości przekroju przewodów kominowych względem ich przeznaczenia,
- grubości przegród,
- kształtu i wymiarów,
- stanu powierzchni przewodów kominowych,
- odporności na destrukcyjne oddziaływanie produktów spalania w przypadku przewodów dymowych i spalinowych,
- szczelności przewodów kominowych pod kątem ich przeznaczenia,
- wyposażenia otworów wycierowych i rewizyjnych,
- wlotów do przewodów kominowych i ich usytuowania w lokalach/domach,
- wylotów przewodów kominowych ponad dachem łącznie z ich usytuowaniem względem ewentualnych nadbudówek i spadzistych połaci dachowych,
- efektywnej wysokości,
- prawidłowości ciągu,
- usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych (przewody dymowe - co najmniej raz na 3 miesiące, przewody spalinowe - co najmniej raz na 6 miesięcy, przewody wentylacyjne - co najmniej raz w rok),
- warunków eksploatacyjnych, w tym realizacji dopływu powietrza zewnętrznego do lokali/domów, w celu zapewnienia w nich wymaganej wymiany powietrza ze względów bytowych oraz w celu zachowania prawidłowego ciągu kominowego z otworów wywiewnych wentylacji grawitacyjnej i ewentualnych palenisk urządzeń grzewczych pobierających powietrze do spalania z pomieszczenia, jeżeli znajdują się w lokalu/domu.

Utrzymanie przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych) w należytym stanie technicznym, aby bezpiecznie i skutecznie spełniały swoją funkcje wymaga dużego zaangażowania i ścisłej współpracy między Właścicielami budynków a kominiarzami wykonującymi na rzecz Właścicieli budynków usługi kominiarskie. Międzywojewódzki Cech Kominiarzy, jeżeli zajdzie taka potrzeba służy pomocą w nawiązaniu współpracy z wiarygodnymi firmami kominiarskimi, które zapewnią profesjonalną współpracę z Właścicielami budynków.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • dopinansowanie_gość

    15.09.2020, 22:16

    acha..to wiec kiedy dofinansowanie ??

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx1.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.