Rajd rowerowy po Żuławach Gdańskich

Rajd rowerowy (fot. nadesłane do redakcji)
Rajd rowerowy po Żuławach Gdańskich

zobacz galerię zdjęć: 3
Żuławy Gdańskie to piękny region o bogatej historii położony na terenie województwa pomorskie. Odkrywanie jego walorów połączone z aktywnością fizyczną legło u podstaw zorganizowania rajdu rowerowego. Miłośnicy jazdy na rowerze połączyli swoje zainteresowania z poznawaniem zabytków i przeszłości tej krainy.

Pierwszym etapem była wieś Koźliny, która 100 lat temu decyzją Traktatu Wersalskiego stała się punktem granicznym pomiędzy Polską i Wolnym Miastem Gdańskiem. W Steblewie rowerzyści poznali dzieje gotyckich ruin świątyni z XIV wieku. Masywna i potężna budowla do dzisiaj budzi podziw i szacunek dla jej budowniczych. W Grabinie - Zameczek uczestnicy wycieczki poznali przeszłość krzyżackiego zamku i jego gości. W grabińskiej fortyfikacji bywali wielcy mistrzowie Zakonu Krzyżackiego, król Polski Stefan Batory i władca Szwecji Gustaw Adolf. Warownia była świadkiem licznych wojen, konfliktów. Była niszczona, by ponownie ją odbudowano. Dzisiaj czeka ponownie na lepsze czasy i inwestora, który wskrzesi jej daną chwalebną przeszłość. We Wróblewie nad Motławą rowerzyści podziwiali malowniczy kościół i przystań kajakową, która zachęca do turystyki wodnej. Kolejne pokonane kilometry doprowadziły uczestników wyjazdu do Miłobądza i historii Michała Różanowskiego, który została zastrzelony 16 sierpnia 1939 roku. Wszyscy uczestnicy pomimo zmęczenia i padającego deszczu okazywali zadowolenie i chęć dalszego odkrywania Żuław Gdańskich - powiedziała Joanna Dobosz.

Rajd rowerowy po Żułach Gdańskich zorganizowały: Amatorska Grupa Rowerowa Tczew i Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie w Tczewie.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

  • Mario Tcz._gość_gość

    08.09.2020, 09:12

    Banda krawaciarzy postanowiła poprzeszkadzać normalnym ludziom w poruszaniu się po drogach!Rowery użytkowane w celach rekreacyjnych powinny się poruszać wyłącznie po ścieżkach do tego za ciężkie pieniądze zbudowanych.

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx0.xx9 
  • Nick_gość

    08.09.2020, 10:09

    Skup się lepiej na tym żeby twój tedeik z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przeszedł przegląd.... Bo to jest rak a nie rowerzyści.

    Cytuj
    IP: 188.146.xx2.xx2 

    Masz problem _gość

    08.09.2020, 11:28

    Zabieraj swojego wieś wagensa i do pirostalu z nim bo ledwo chodzi i zatruwa życie innym nalezesz do bandy trucicieli jak ci niewstyd

    Cytuj
    IP: 46.15.xx3.xx3 
  • Hahaha :-) :-) :-)_gość_gość

    08.09.2020, 12:14

    Już jedna grupa rowerzystow była co żonami się pozamieniali, meżów poodbijali... Czysty burdel tylko na dwóch kółkach... Dziś są rozwody, burdy, i dzieci :-) :-) :-) Hahahaha :-) :-) :-) :-)

    Odpowiedz
    IP: 37.109.xx3.xx4 
  • gosc_gość

    08.09.2020, 22:06

    pytanie

    czy na grobach swoich bliskich tez w takich pozach tyłem do pomników w przysiadach robią panstwo sobie fotki ? bardzo interesujące obyczaje .

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx9.xx5 
  • bolek i lolek_gość_gość

    10.09.2020, 13:15

    info

    witam, może warto dodać, że zdjęcie wykonano w Miłobądzu, przy pomniku Michała Różanowskiego. Został pochowany w 1939 roku na Starym CMENTARZU w Tczewie. Główna brama, pierwsza alejka w lewo. W ubiegłym roku w 80. rocznicę jego śmierci "Dawny Tczew" zebrał fundusze i wykonał nową płytę nagrobną. W Miłobądzu jest tylko płyta pamiątkowa o tym bohaterze. Zdjęcie jest także formą pamięci i informacji. pozdrawiam.

    Odpowiedz
    IP: 188.146.xx5.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.