Nieznacznie ubyło cudzoziemców zgłoszonych w ZUS na Pomorzu

Praca, pracownik
Tczew - Nieznacznie ubyło cudzoziemców zgłoszonych w ZUS na Pomorzu
Na koniec grudnia 2021 r. do ubezpieczeń społecznych w pomorskich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszonych było 54 tys. obcokrajowców. To oznacza, że w ciągu dwóch miesięcy z rejestrów ZUS ubyło ich ponad 600.

W ostatnim dniu starego roku w gdańskim oddziale ZUS zarejestrowanych było niemal 47,1 tys., a w słupskim prawie 6,9 tys. cudzoziemców.

Liczba obcokrajowców, którzy mają umowę o pracę, osiągnęła niemal 26,8 tys. i w porównaniu do końca października wzrosła o ponad 200. To blisko połowa wszystkich zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu przybyszy z zagranicy. Przybyło również cudzoziemców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Ich liczba na koniec października wynosiła z 1426, by wzrosnąć do 1448 na koniec grudnia. Pozostali obcokrajowcy na Pomorzu zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.

- Zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku cudzoziemcy pochodzą z ponad stu państw. Na koniec grudnia najwięcej było wśród nich obywateli Ukrainy - niemal 40 tys. Drugą grupę stanowiło blisko 4,5 tys. obywateli Białorusi. Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Gruzji (1220), Rosji (1189) i Mołdawii (1026). Województwo pomorskie wybierają także osoby z odleglejszych krajów. Ubezpieczonych w pomorskich oddziałach ZUS było m.in. po 4 obywateli Kambodży, Libii, Nowej Zelandii, Tajwanu, Ugandy czy Wybrzeża Kości Słoniowej. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.

Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie, zatrudnienie na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS.

Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony w Polsce przez polskiego pracodawcę obcokrajowiec podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • Koko_gość_gość_gość_gość_gość_gość

  21.02.2022, 09:34

  Dostali powolanie do wojska (Ukraina), i na czarno dzialaja,kto budowe sprawdzi.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx2 
 • +1

  _gość

  21.02.2022, 10:13

  Wyjeżdżają do Skandynawii

  Zarobki x4 wyższe niż w Polsce.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.