Kolejne szpitale w stanie gotowości, wojewoda pyta też o imprezy masowe

Szpital
Tczew - Kolejne szpitale w stanie gotowości, wojewoda pyta też o imprezy masowe
Wojewoda Pomorski wprowadza stan podwyższonej gotowości w kolejnych szpitalach. Pomorski Urząd Wojewódzki wystosował też do samorządów pisma, w których prosi o przedstawienie szczegółowych informacji dotyczących zaplanowanych do 30 kwietnia imprez masowych.

W środę (04.03) w Polsce zanotowano pierwszy przypadek koronawirusa. Chory przyjechał rejsowym autobusem z Niemiec. Tym samym autokarem podróżował mieszkaniec powiatu tczewskiego, który został już objęty działaniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tczewie (więcej na ten temat tutaj - Koronawirus. Mieszkaniec pow. tczewskiego w autobusie z pacjentem "zero" - "objęty działaniami Sanepidu" ). W sumie na Pomorze tym autokarem dotarło 11 osób.

- W związku z zagrożeniem pojawienia się na terenie woj. pomorskiego koronawirusa SARS-Cov-2, wywołującego chorobę COVID-19, wydał kolejne decyzje wprowadzające stan podwyższonej gotowości w szpitalach. - informuje Pomorski Urząd Wojewódzki na swojej stronie.

W wyniku decyzji wprowadzono stan podwyższonej gotowości w:

- 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku, ul. Polanki 117
- Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Człuchowie, ul. Szczecińska 16
- Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Gdańsku, ul. Kartuska 4/6
- Szpitalu Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku, ul. Polanki 119
- Szpitalu Specjalistycznym w Prabutach, ul. Kuracyjna 30
- Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku (dla podmiotu leczniczego: Szpital Specjalistyczny Ustka, ul. Adama Mickiewicza 12 w Ustce).

Stan podwyższonej gotowości w tych szpitalach oznacza m.in. poszerzenie bazy łóżkowej, wstrzymanie zaplanowanych wcześniej przyjęć i przyjmowanie wyłącznie pacjentów znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, zabezpieczenie personelu medycznego w stałej gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych, przygotowanie do przyjęcia i pozostawanie w stałej gotowości do przyjmowania z możliwością izolacji pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.


- Ponadto, stan podwyższonej gotowości w zakresie gotowości do oddelegowania personelu medycznego do Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku wprowadzono w COPERNICUS Podmiocie Leczniczym Sp. z o.o. w Gdańsku. - dodają urzędnicy.

Przypominamy, że decyzją Wojewody Pomorskiego z 28 lutego br., stan podwyższonej gotowości obowiązuje również w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy przy ul. Smoluchowskiego 18 w Gdańsku i Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej przy ul. Powstania Styczniowego 9B w Gdyni, a Copernicus Podmiot Leczniczy ,7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku , SPZPZ MSWiA w Gdańsku oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne przy ul. Dębinki 7 zostały zobowiązane do oddelegowania personelu medycznego do Szpitala Zakaźnego i Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej.

Możliwość wprowadzenia stanu podwyższonej gotowości w szpitalach daje art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r., poz. 256) oraz art. 30 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2019 r., poz. 993).

Jednocześnie wojewoda wystosował specjalne pismo do samorządów dotyczące organizacji imprez masowych. Urzędnik poprosił o przedstawienie znanego kalendarium planowanych na terenie powiatów i gmin imprez masowych i innych wydarzeń gromadzących dużą liczbę uczestników organizowanych do 30.04.2020 r. wraz z informacją o organizatorze, liczbą ich uczestników, opisem wydarzenia oraz czy jest to impreza o zasięgu międzynarodowym - biorą w niej udział obcokrajowcy i z jakich krajów.

Dodajmy, że z powodu koronawirusa niektóre polskie imprezy zostały już odwołane - chodzi m. in. o zaplanowany na 5 kwietnia półmaraton poznański.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +22

  on_gość_gość

  06.03.2020, 12:14

  dodajmy

  ze wszystkie imprezy masowe z ludzmi podwyzszonego ryzyko odbywaja sie w kosciolach, nie tylko rzymsko katolickich

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx3 
 • :0_gość

  06.03.2020, 12:41

  WAR

  Czerwone berety w gotowości :)

  Cytuj
  IP: 195.33.xx4.xx0 
 • +4

  gosc_gość

  06.03.2020, 12:39

  uwaga

  na chwile obecną dzieki doswiadczeniu słynnej pani Jadzi z sanepidu udało sie znalesc pacjenta zero i zapobiec epidemii .Oby takich pan było wiecej i w przypadku wątpliwosci posłuzyc sie jak skutecznie mozna typowac zrodla ewentualnych zakazen.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx5 
 • -2

  observeur_gość

  07.03.2020, 01:49

  W Polandii nie ma koronawirusa, szpitale przekwalifikowywane są prewencyjnie w ramach cwiczeń służb ;-) W takiej Ostrodzie CAŁY szpital przekwalifikowano na odział zakażny ... ale niw eim po co , przeciez nie ma zadnego zagrozenia ;-)

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx6.xx6 
 • +6

  Janek z teleranka _gość

  07.03.2020, 10:17

  A w Tczewie

  Haj lajf, szpitale t. Umywają ręce, nie ma oddziału zakaźnego i Gdańsk w razie czego wszystkich chorych przejmie. Swego czasu dziecko rękę złamało na w-f ie i też do Gdańska odesłali, bo w szpitalach t., chirurga dziecięcego nie było. Ot taki fajne jest miasto na T.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx2.xx3 
 • +2

  Fran_gość_gość_gość_gość

  07.03.2020, 15:41

  Dwieście na T. Chirurg dziecięcy buuuuhhha od lat nie ma tylko do Gdańska odsylaja

  Cytuj
  IP: 78.20.xx6.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.