Policyjne rady dla kierowców. O czym pamiętać jesienią?

(fot. KPP Tczew)
Tczew - Policyjne rady dla kierowców. O czym pamiętać jesienią?
Okres jesienny to niebezpieczny czas dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. O tej porze roku bardzo często szybko zmienia się pogoda, która powoduje, że warunki na drogach są coraz trudniejsze. W tym okresie na wypadki szczególnie narażeni są piesi i rowerzyści, dlatego używajmy elementów odblaskowych. To dopiero początek trudnych warunków jazdy, dlatego policjanci radzą jak bezpiecznie zachowywać się jesienią na drodze.

Jesień to pora roku, która swoją zmiennością może zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych kierowców. Jesienna aura sprawia, że warunki na drodze szybko się zmieniają, co stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Dlatego policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagę.

Zmieniające się szybko warunki pogodowe powodują, że na wypadki narażeni są szczególnie piesi, rowerzyści oraz motorowerzyści. Najważniejsze jest to, aby każdy z pieszych uczestników ruchu drogowego był dobrze widoczny. Dlatego pamiętajmy o używaniu odblasków zawsze, gdy poruszamy się po drogach. Jakikolwiek element odblaskowy, czy nawet zwykła latarka sprawią, że taki pieszy będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

W związku ze zmienną aurą w okresie jesiennym funkcjonariusze przypominają wszystkim użytkownikom ruchu drogowego o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.


Bezpieczna prędkość i odległość

Kierowca, poruszając się po mokrej nawierzchni, czy jadąc podczas opadów deszczu, musi pamiętać o bezpiecznej prędkości. Niestety wielu kierowców utożsamia ją z prędkością dozwoloną, z jaką mogą poruszać się pojazdy na określonym odcinku drogi. Pamiętajmy o tym, że znak mówiący o ograniczeniu nie przewiduje śliskości nawierzchni, dlatego decyzję, z jaką prędkością mamy jechać musi podjąć indywidualnie kierowca. Karygodne jest utrzymywanie takiej samej prędkości w momencie, gdy nagle z nawierzchni suchej, jezdnia robi się mokra. W takiej sytuacji zdecydowanie zmniejsza się przyczepność opon do nawierzchni drogi, a razem z nią nasze bezpieczeństwo. Niezmiernie istotną rzeczą jest utrzymanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu. Uchroni to nas przed najechaniem na inne auto. Pamiętajmy o tym, że utrzymując bezpieczną odległość od jadącego przed nami pojazdu, zwiększamy swoje bezpieczeństwo na drodze.

Zadbajmy o widoczność

Pamiętajmy, że szyby pokryte kroplami wody lub zaparowane od wewnątrz, to bardzo duży spadek widoczności. Dlatego wskazane jest sprawdzenie układu ogrzewania i ewentualna wymiana filtrów, które latem mogły zostać zatkane pyłem i kurzem. Podobnie należy sprawdzić, a w razie potrzeby wymienić pióra wycieraczek. Pamiętajmy, że widoczność to kwestia decydująca o bezpieczeństwie naszym oraz innych uczestników ruchu. Dlatego piesi, aby byli widoczni na drodze, powinni pamiętać o odblaskach i odzieży z elementami odbijającymi światło. W odblaski w szczególności powinniśmy wyposażyć nasze dzieci, które nie zawsze pamiętają o swoim bezpieczeństwie.

Światła przeciwmgłowe

Używanie świateł przeciwmgłowych niezgodnie z przeznaczeniem może być dużym utrudnieniem dla innych kierowców. Kodeks drogowy nakłada obowiązek używania przednich świateł przeciwmgłowych w przypadku zmniejszonej przejrzystości powietrza. Zezwala też na ich użycie podczas dobrej widoczności od zmierzchu do świtu na drodze krętej, która oznaczona jest odpowiednimi znakami. Należy pamiętać, że używanie świateł przeciwmgłowych podczas dobrej widoczności jest uciążliwe dla innych. Z kolei tylne światło przeciwmgłowe może być włączone wyłącznie, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów.

Ograniczone zaufanie

Nawet najbardziej doświadczony kierowca, znający swoje umiejętności i możliwości auta w najmniej oczekiwanym momencie może spotkać się na drodze z niebezpieczną sytuacją. Dlatego niezmiernie ważne jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Dojeżdżając do skrzyżowania, przejścia dla pieszych, przejeżdżając na zielonym świetle, musimy liczyć się z tym, że ktoś będzie próbował złamać zakaz, przejechać skrzyżowanie na czerwonym świetle, niespodziewanie zmienić pas ruchu, czy jeśli chodzi o pieszych przebiec przez jezdnię.

Stróże prawa apelują o rozwagę na drodze. Pamiętajmy, że jesień to trudny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zachowujmy szczególną ostrożność i pamiętajmy o tym, że nasze bezpieczeństwo w głównej mierze zależy od nas samych. Nie zapominajmy o tym, że zmiana aury wymusza zmianę techniki kierowania pojazdem, a chwila nieuwagi i roztargnienia może być przyczyną tragedii.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • -6

  synwyskur_gość

  23.11.2020, 08:48

  niby tak, tylko dlaczego ludzie tego nie przestrzegają? moja teoria jest taka, że ludzi głupich/idiotów/debilów/bezmyślnych jest ok. 95% w społeczeństwie (każdym) i dlatego dochodzi do wypadków i różnych dziwnych zachowań. oczywiście w tej głupocie są wspierani przez szkołę, albowiem każdy niemal ma dostosowanie, trzeba się pochylić nad każdym uczniem indywidualnie... i cóż to daje? słabych, nędznych i podłych, którzy są skupieni tylko na własnym ego. jestem nauczycielem, to muszę z nimi pracować i niestety w szkole pokazywać "drugą twarz" - nikt nigdy nie pomyślałby jakie mam naprawdę poglądy :) tylko rodzina wie jak "jadę" na uczniów i ich rodziców i Państwo tutaj ;) no ale, liczy się to, jacy jesteśmy w pracy z uczniem, a nie naprawdę, jeśli nikt o tym nie wie, prawda? wszyscy nauczyciele muszą tacy być - kryć prawdę, bo system nas zniewolił i boimy się gniewu nadludzkich rodziców oraz dyrekcji. ja np. piszę sobie wspomnienia, w których opisuję beznadziejne przypadki, a które opublikuję jak pójdę na emeryturę lub wygram w totka. pozdrawiam.

  Odpowiedz
  IP: 79.163.xx3.xx8 
 • -4

  notak_gość

  23.11.2020, 09:24

  prawda...

  Niestety teraz nie można powiedzieć takiemu dziecku w szkole, że jest głąbem bo zaraz masz na głowie rodziców (też puste lale lub tatusiowie z kasą ale bez mózgu). I Ci rodzice jeszcze bronią te dzieci wmawiając im, że są "cacy". A te mądrzejsze dzieci muszą równać w dół bo są w mniejszości i muszą się dostosować, tak jak i nauczyciel. Widać to w nauce i sporcie. Jak ja widzę że moje dziecko jest np. słabe w muzyce to mówię mu to że jest w tym słaby i muzykiem to on nie będzie a nie na siłę słucham jego gry i udaję że mi się podoba i będzie dobrze. W nauce powinno być tak samo - jak dziecko jest tępe to powinien dostać przekaz "naucz się pisać i czytać i to Ci wystarczy, a nie udawaj, że jesteś orłem bo zaniżasz poziom innym"

  Cytuj
  IP: 84.38.xx1.xx1 
  +6

  Onufry_gość

  23.11.2020, 09:45

  Nie zesraj się

  Wysrałeś swoje wypociny w komentarzu pod tematem o zaleceniach policji dla kierowców. Co z ciebie za nauczyciel skoro nie ogarniasz gdzie jesteś?

  Cytuj
  IP: 87.98.xx4.xx6 
  -5

  synwyskur_gość

  23.11.2020, 10:07

  Panie Onufry, napisałem o przyczynach, dla których kierowcy nie przestrzegają mądrych skądinąd rad policyjnych, wyprowadzając z przyczyn dygresję o poziomie młodzieży, ich rodziców i zapewne Pana, który stosuje tak nowomodne słownictwo. z życzeniami pomyślności :)

  Cytuj
  IP: 79.163.xx3.xx8 
  +5

  rowerowy jony_gość

  23.11.2020, 10:56

  Głupoty piszesz. Uczniowie nie jeżdżą samochodami a raczej rowerami. Policja nie czepia się rowerzystów tylko kierowców. Rowerzyści nie muszą stosować się do przepisów ruchu drogowego. Twoje wywody są totalnie z d**y. Może zajmij się swoimi problemami psychicznymi skoro masz takie problemy z pracą z dziećmi.

  Cytuj
  IP: 185.104.xx4.xxx 
 • -1

  ???_gość

  23.11.2020, 08:53

  Policyjne rady...

  A np dlaczego nie radzi Inspekcja Transportu Drogowego? Przecież policjanci w większości mają amatorskie prawo jazdy kat. B.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • +3

  rowerowy johny_gość

  23.11.2020, 09:00

  I koniecznie obowiązkowe OC dla rowerów. A najlepiej przywrócić obowiązek posiadania karty rowerowej.

  Odpowiedz
  IP: 5.149.xx3.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.