Słupsk rozważa zmianę granic miasta

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Słupsk rozważa zmianę granic miasta
Słupscy radni już w grudniu 2021 roku zagłosowali za uchwałą zmieniającą granice miasta. Po raz kolejny pochylili się nad tym projektem w styczniu 2022 roku z powodu formalnych niedociągnięć poprzedniego dokumentu - tym razem również wynik głosowania był jednomyślny. Bez głosów sprzeciwu i wstrzymujących się, Rada Miasta Słupsk przyjęła uchwałę oraz deklarację do przyszłych mieszkańców miasta. Niebawem ruszą konsultacje społeczne w tej sprawie. Co zyskają mieszkańcy terenów, które mają zostać przyłączone do Słupska?

Jak mogą zmienić się granice Słupska?

Projekt zmiany granic administracyjnych Słupska zakłada przyłączenie do miasta kilku miejscowości ościennych, które wchodzą w skład gminy Słupsk, jak Bierkowo, Włynkówko, Krępa Słupska, Płaszewko, Siemianice i Strzelino.

Już niebawem rozpoczną się konsultacje społeczne w tej sprawie z mieszkańcami miasta, a także miejscowości ościennych, które mają zostać do niego przyłączone. Do 31 marca wniosek wraz z wynikami konsultacji powinien zostać przekazany do MSWiA, dzięki czemu do 30 czerwca 2022 roku Rada Ministrów podejmie ostateczną decyzję w sprawie zmiany granic miasta, a jeśli zmiany te zostaną zatwierdzone, wejdą w życie od 1 stycznia 2023 roku.


Większe miasto Słupsk - więcej możliwości dla nowych mieszkańców

Poszerzanie granic administracyjnych miast jest powszechnym procederem, który przynosi wiele korzyści miastu, ale też mieszkańcom gmin, które są do niego przyłączane. Na jakie benefity mogą liczyć osoby zamieszkujące tereny, które planuje się przyłączyć do Słupska?

- Rozbudowa infrastruktury - zarówno drogowej, jak również komunikacyjnej i to w spójnej taryfie miejskiej.
- Korzystniejsze opłaty komunalne.
- Wzrost wartości nieruchomości i brak potrzeby uzyskania zgody na odrolnienie działek.
- Udział w budżecie obywatelskim miasta.
- Utrzymanie dotychczasowych placówek edukacyjnych i ich lepsze wsparcie finansowe.

Nowe tereny w obrębie miasta najprawdopodobniej staną się również obiektem zainteresowania inwestorów, co może przyczynić się do wzrostu wartości gruntów. Z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że na tych obszarach powstaną nowe inwestycje mieszkaniowe i nie tylko. Niemal każdy lokalny deweloper Słupsk wraz z jego nowymi granicami z pewnością weźmie pod uwagę przy planowaniu kolejnych osiedli.

Zmiana granic miasta - korzyści dla dotychczasowych mieszkańców

Nie tylko mieszkańcy ościennych miejscowości, które mają zostać przyłączone do Słupska, zyskają na zmianie granic miasta. Większy obszar terytorialny miasta to również wiele korzyści dla jego dotychczasowych mieszkańców:

- Lepsze połączenia komunikacyjne z obrzeżami miasta, lepszy dostęp do terenów rekreacyjnych.
- Niższe opłaty komunalne.
- Wiele nowych inwestycji: nowe miejsca pracy, nowe mieszkania Słupsk , nowe tereny inwestycyjne.

- Lepsza sytuacja demograficzna.
- Podniesienie rangi miasta.

Duże miasta w naturalny i stopniowy sposób "rozlewają się" na tereny sąsiadujące. Strefy podmiejskie najczęściej niczym zauważalnym nie różnią się od skrajnych dzielnic miasta - widoczne bywa podobieństwo zabudowy, infrastruktury i wielu innych elementów. By zlikwidować formalne podziały i granice pomiędzy obrzeżami miast i terenami podmiejskimi, konieczne jest poszerzenie granic miasta, co być może już wkrótce dojdzie do skutku, jeśli chodzi o Słupsk.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (13)
dodaj komentarz

 • Taa_gość

  01.02.2022, 13:46

  uhym

  http://www.youtube.com/watch?v=qahxQELczBo

  Odpowiedz
  IP: 83.15.xx3.xx5 
 • +4

  Evans_gość

  01.02.2022, 14:07

  A wchłonie Tczew? Bo jeśli nie to co to kogo interesuje?

  Odpowiedz
  IP: 82.160.xx7.xx5 
 • +2

  qq_gość

  01.02.2022, 15:39

  Wszystko na dobrej drodze przecież są rzut beretem os nas

  Cytuj
  IP: 94.254.xx8.xx8 
 • +4

  Daniel _gość

  01.02.2022, 16:29

  Czy Słupsk zaatakuje Tczew? Skąd ta agesja Słupska?

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx9.xx4 
 • -4

  Krzychu _gość

  01.02.2022, 21:44

  Ręce precz od Rokitek

  Tczewski grubas w kampanii wyśmiewał pomysł powiększenia miasta. Po wyborach zaczął ten projekt lansować. Teraz tcz.pl zaczyna projekt odgrzewać.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx2 
 • +3

  Rowerowy_johny_gość_gość

  01.02.2022, 22:32

  Co jadę rowerem przez .....

  .... Rokitki to śmierdzi gnojem, nie żartuję.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx9.xx3 
  +1

  mieszkaniec_gość_gość_gość_goś_gość

  02.02.2022, 17:15

  POWIĘKSZENIE MIASTA

  Drodzy czytelnicy ( miasta i wsi ) obiektywnie ,,nasze miasto" jest wyjątkowo nieciekawym miastem, żeby nie powiedzieć brzydkim miastem. Stare miasto ma obecnie 12 witryn sklepowych zakrytych bądź wiszą ogłoszenia wynajmu, sprzedaży. Boczne uliczki Placu Hallera to istny śmietnik-Rybacka, Wąska CHopina itd. Jedziecie np. w korku ul. Wojska Polskiego i co widać - brudne bądź odrapane ściany budynków, a wizytówką jest już antena na rogu budynku przy Starostwie Powiatowym. Jedziemy ul. Gdańską, Kwiatową do Kauflanda -dziura na dziurze , ogromne kałuże wręcz tragedia. Odśnieżanie, koszenie trawy , długo jeszcze należałoby pisać. Słupsk może ma ciekawszą propozycję dla ościennych gmin bo ja mieszkam tutaj w Tczewie i wiem że parę lat ostatnich zostało zmarnowane aby w tym zakresie coś poprawić.Współczuję wioskom które miały by być zabrane do miasta, chodzi TYLKO O KASĘ z różnych podatków a później ....... byłoby jeszcze tylko gorzej . MIESZKANIEC miasta gdzie młodzież lubi kupić bilet do trójmiasta i tam spędzać czas - ze wsi też można to zrobić

  Cytuj
  IP: 79.188.xx3.xx5 
 • +1

  Aaaa_gość_gość

  02.02.2022, 03:04

  Aaa

  ".... Rokitki to śmierdzi gnojem, nie żartuję."

  To wieś to czym ma śmierdzieć. Szkoda że Tczew wali wiochą i zadupiem

  Odpowiedz
  IP: 91.207.xx5.xx8 
 • qq_gość

  02.02.2022, 06:49

  +1

  Cytuj
  IP: 46.175.xx6.xx8 
 • -2

  gość_gość

  02.02.2022, 07:29

  Nikt na siłę nikogo w Tczewie nie trzyma. Wracajcie tam, skąd przybyliście.

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx6.xx4 
 • -2

  wow_gość_gość

  02.02.2022, 08:58

  dobre -:)))

  wiec wiekszosc sljedzikow bialo-ruskich powinna wrocic na Bialorus, takze historia nam mowi , ze po II WS wiekszosc sljedzikow podszywala sie za Polakow i nie dosc tego to wysylali niewinnych Polakow do obozow pracy na Sybir a dzis pokolenie sljedzikowe zapisuje sie do partii PiS a mlodzsza generacja sljedzikow do neofaszystowskiej Konfederacji, Polacy powinni zakonserwowac sljedziki w puszki i wyslac z powrotem na Bialo-rus

  Cytuj
  IP: 37.201.xx2.xx2 
 • Rokitki_gość

  02.02.2022, 09:34

  ".... Rokitki to śmierdzi gnojem, nie żartuję."

  To twoje gacie śmierdzą... nie żartuję.

  Odpowiedz
  IP: 51.15.xx7.xx3 
 • -2

  c_gość

  02.02.2022, 09:57

  Co nas w Tczewie obchodzi, co rozważają radni Słupska, a tym bardziej po co o tym pisać na czymś, co nazywa się Internetowy Serwis Informacyjny Miasta Tczewa? Nawet nie Pelpsina, Gniewa, czy Morzeszczyna, tylko Tczewa, a co dopiero Słupska. Co nas to obchodzi, że Słupsk zmieni granice?

  Odpowiedz
  IP: 5.226.xx3.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA