Ruszyła nowa odsłona "Tarczy Antykryzysowej"

Pieniądze, monety
Tczew - Ruszyła nowa odsłona "Tarczy Antykryzysowej"
Możliwość zwolnienia z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku przedsiębiorców z kilkudziesięciu branż - zakłada najnowsza odsłona "Tarczy antykryzysowej". Wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można składać od 4 maja.

Dzięki nowej odsłonie "Tarczy Antykryzysowej" przedsiębiorcy ze wskazanych w rozporządzeniu branż uzyskają zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień lub sam kwiecień 2020 r. Wnioski o nazwie RDZ-B7 będą mogli składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE) od 4 maja do końca czerwca. Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień. Wnioski złożone do 30 kwietnia 2021 r., ZUS rozpatrzy na podstawie przepisów "Tarczy Antykryzysowej" 8.0.

Na podstawie nowych przepisów, czyli od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o również o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek: albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r., albo za styczeń 2021 r., albo za luty 2021 r.

- Przedsiębiorcy, którzy zdążyli już opłacić składki za te miesiące, będą mogli uzyskać ich zwrot. Będzie też możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego. Z Tarczy 9.0 będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19, a należą do 46 branż, które już wcześniej otrzymały pomoc oraz 17 kolejnych rodzajów działalności. Są wśród nich przedsiębiorcy, którzy prowadzą salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane, a także handel detaliczny w galeriach handlowych. O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku, a na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.

Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z września 2020 r. Nowością jest możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii.

Przedsiębiorcy z określonych branż na podstawie nowej odsłony "Tarczy Antykryzysowej" będą mogli dostać świadczenie postojowe od jednego, maksymalnie do pięciu razy, przy czym liczba przysługujących świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń (tj. z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.). Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii.

To tej pory w ramach wszystkich odsłon Tarczy Antykryzysowej oddziały ZUS w Gdańsku i Słupsku udzieliły wsparcia w łącznej kwocie przekraczającej 1 mld 356 mln zł.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA