Pasjonat, znawca i propagator historii Pomorza: "Łatanina nie jest zabytkiem"

(fot. SKOM)
Tczew - Pasjonat, znawca i propagator historii Pomorza: "Łatanina nie jest zabytkiem"
"Łatanina nie jest zabytkiem" - mówi prof. Andrzej Januszajtis, pasjonat, znawca i propagator historii Pomorza, odnosząc się do prób traktowania jako zabytek wstawionego po wojnie przęsła ESTB. "Chciałbym dożyć chwili, by posłuchać muzyki wiatru w kratownicach odbudowanego Mostu Tczewskiego" - mówi ceniony gdańszczanin 163. rocznicę oddania mostu do użytku.

Znany pasjonat, znawca i propagator historii Pomorza złożył specjalne życzenia z okazji 163. rocznicy oddania do użytku Mostu Tczewskiego. Andrzej Januszajtis wypowiedział się w sprawie remontu obiektu Bartoszowi Listewnikowi ze Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu. Odniósł się m. in. do próby traktowania jako zabytek demontowanego powojennego przęsła. Wciąż nie wiadomo, co z dalszymi działaniami konserwatora zabytków, który rok temu wstrzymał prace na moście, sprzeciwiając się demontażowi przęsła ESTB, które zostało zamontowane w latach 50-tych ub. wieku, by tymczasowo zapewnić przejezdność.

- Życzę wszystkim dokończenia odbudowy mostu w jego pierwotnej postaci, bez łataniny, która było rozpaczliwą próbą odbudowy po wojnie - ale nie może być zabytkiem. Natomiast ta pierwotna konstrukcja jest jednym z najwspanialszych zabytków tego rodzaju w świecie. O powojennej historii i dramatycznych elementach nie można zapominać, ale można ją przedstawić, wykorzystując bramę wjazdową na most, tam przygotowując wystawę. Można wykorzystać też wieżyczki, z których część można zaadaptować na wieże widokowe. Jest dużo możliwości, by pokazać późniejsze dzieje mostu, natomiast jeśli chodzi o jego kształt powojenny, to była typowa łatanina. Łatanina nie jest zabytkiem. - podkreśla rozmówca SKOM.


Andrzej Januszajtis odniósł się także do dalszych etapów remontu:


- Na takich rzeczach nie można oszczędzać. Ten most to pomnik, a po odbudowie to będzie pomnik nas wszystkich - także władz, które to sfinansują. Życzę nie tylko mostowi, nie tylko mieszkańcom Tczewa, ale i sobie, żebym dożył chwili, kiedy będę mógł się przejść po tym odbudowanym cudownym moście - i będę mógł posłuchać tego, co opisują dawni, którzy go widzieli - mianowicie - muzyki wiatru w tych gęstych kratownicach.
Andrzej Jacek Januszajtis to polski fizyk, nauczyciel akademicki, pasjonat, znawca i propagator historii Pomorza. W 2002 wyróżniony tytułem honorowego obywatela Gdańska. W 2014, za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, za osiągnięcia w badaniu i popularyzowaniu wiedzy o tradycji Gdańska i regionu pomorskiego, prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2018 został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +10

  mieszkaniec_gość

  13.10.2020, 11:44

  Most

  Brawo Panie Profesorze! Ci chłopcy, nie dorośli do tego, żeby z Panem dyskutować. Oni tego, nie rozumieją. To jest dla nich, za trudne.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx5 
 • -9

  Pom nikt_gość

  13.10.2020, 14:51

  To jest pomnik nieudolności, żaden historyczny. Każdego to męczy, od 35 lat tu żyje i ten most byl częściej zamknięty niż otwarty. Proponuję przenieść go do muzeum Wisły lub parku, a w końcu wybudować prawdziwy, użyteczny most!!!!! Choćby na wzór starego

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx6 
 • -1

  Oliwa _gość

  13.10.2020, 20:35

  Kolejny głupio mądry profesorek. Most jest do transportu a nie do podziwiania jako zabytek.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx3.xx0 
 • MAXIMILIAN_gość

  13.10.2020, 22:48

  Ten profesorek niech się martwi o swoją trumnę a nie o most. Most już za jego życia odbudowany nie będzie.

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx8 
  +2

  Olek_gość_gość

  14.10.2020, 10:23

  Co za bezczelne komentarze głupich buców. Wstydźcie się.

  Cytuj
  IP: 195.191.xx0.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.