Badania na terenie węzła w Tczewie. O co chodzi?

Dworzec PKP, pociąg (fot. Tcz.pl)
Badania na terenie węzła w Tczewie. O co chodzi?
Dzisiaj (07.03) na terenie węzła transportowego w Tczewie będą prowadzone badania statystyczne. Ma to związek z planowaną budową linii kolejowej Grudziądz-Gdańsk oraz Grochowalsk-Grudziądz-Warlubie. Całość dotyczy tworzenia tzw. szprych, które mają zapewnić komunikację z planowanym Centralnym Portem Komunikacyjnym.

O badaniach poinformował na swoim fanpagu Zakład Usług Komunalnych:

- Dział Zarządzania Komunikacją Miejską informuje, że w dniu 7.03.2023r. na Regionalnym Transportowym Węźle Integracyjnym przeprowadzone zostaną statystyczne badania rozpoznawcze (za pomocą monitoringu) wielkości potoków pasażerskich na dworcach kolejowych oraz przystankach autobusowych na potrzeby opracowania Rozszerzonego Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla projektu pn. Budowa linii kolejowych nr 5 i 242 na odc. Grochowalsk - Grudziądz - Warlubie oraz budowa linii kolejowej na odc. Grudziądz - Gdańsk. - czytamy.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała 7 grudnia ub. roku umowę na projekt linii kolejowej. Chodzi właśnie o odcinki Grochowalsk-Grudziądz-Warlubie i Grudziądz-Gdańsk o łącznej długości ok. 250 km. Oba projekty wykona Transprojekt Gdański za kwotę 181,5 mln zł + VAT. Droga do CPK przebiegnie przez Tczew, ale ma pojawić się także nowa alternatywna trasa. Z początkowych zapowiedzi wynikało, że na terenie gminy Suchy Dąb miałby powstać nowy most przez Wisłę. Dalej trasa biegłaby po wschodnim brzegu Wisły, przecięłaby istniejącą linię Warszawa-Gdańsk w okolicach Szymankowa, zaś nad Nogatem w okolicach miejscowości Pogorzała Wieś powstałby kolejny most. Powstanie nowej "szprychy" omijającej Tczew ma sprawić, że z Gdańska do CPK mamy dojechać w godzinę i 45 minut, a do Warszawy w dwie godziny.

- Na tym etapie jeszcze za wcześnie mówić o tym, jak będzie dokładnie przebiegała trasa. Pewne jest to, że Tczew nie straci połączenia ze stolicą - mówił podczas konferencji prasowej Kazimierz Smoliński.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów ma zostać wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +11

  Jakoś nie ufam_gość

  07.03.2023, 08:22

  Jeżeli, jeżeli to powstanie,

  to Tczew mega straci na połączeniach. Jedynie co zostanie to regiokible którymi będziemy musieli dojechać do Gdańska by przesiąść się w coś szybszego w głąb kraju.

  Odpowiedz
  IP: 195.60.xx6.xx0 
 • +13

  Tczewianin_gość_gość_gość

  07.03.2023, 08:33

  Nie da rady

  Jak Pan Smoliński czegoś się chwyta to na bank nic z tego nie będzie , patrz MOST

  Cytuj
  IP: 193.200.xx1.xx8 
 • Lejby nic nie daje_gość

  07.03.2023, 12:50

  Lejby nic nie daje komentarzy bo na wylew pad w pracy mówi kazdy mi.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx0.xx7 
 • qq_gość

  07.03.2023, 18:56

  aż dziwne że ten CPK nie bedzie nazywał sie wszelakiego rodzaju pochodnej od Kaczek i jedynej słusznej partii kraju ....

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.