(Chyba) zgubiłem e-dowód. Co zrobić?

(fot. mat. prasowe)
Tczew - (Chyba) zgubiłem e-dowód. Co zrobić?
W połowie marca pierwsze osoby odbiorą dowody z warstwą elektroniczną. Podpowiadamy co zrobić, jeśli nowy dokument zniknie w nieoczekiwanych okolicznościach...

Wszyscy, którzy wniosek o nowy dowód osobisty złożyli 4 marca lub później, po kilkunastu dniach odbiorą dowód z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód.

PRZYPOMINAMY:

1. Jeśli Twój dowód jest nadal ważny, NIE musisz go wymieniać.


2. Jeśli mimo to, chcesz mieć e-dowód - możesz o niego zawnioskować online lub w urzędzie (od 4 marca). Za wymianę nic nie zapłacisz.

3. Korzystanie z warstwy elektronicznej nie jest obowiązkowe.

4. E-dowód to nie to samo co "dowód w komórce". E-dowód to plastykowy blankiet z warstwą elektroniczną. W komórce możesz zainstalować aplikację mObywatel i tam mieć dostęp do danych z dowodu przez swój smartfon.

5. Jeśli zależy Ci na złożeniu wniosku o dowód przed 4 marca, zrób to W URZĘDZIE do piątku (1 marca) do godz. 11.30.

Tajemnicze zniknięcie

Jeśli właścicielowi e-dowodu przytrafi się zgubienie dokumentu, będzie miał czas na oddech i spokojne poszukiwanie dokumentu. E-dowód będzie można zawiesić! Co to oznacza w praktyce?

Dzisiaj jest tak, że jeśli zgubiłaś/eś dowód... lub wydaje Ci się, że zgubiłaś/eś - dla własnego bezpieczeństwa - powinnaś/powinieneś to natychmiast zgłosić. Nie musisz iść do urzędu, możesz to zrobić przez Internet. Urzędnik od razu po otrzymaniu zgłoszenia, unieważnia dowód. W związku z tym, jeśli nawet po kilku dniach znajdziecie zgubę, to i tak będziesz musiała/musiał wyrobić nowy dowód.

Kluczowe 14 dni

Jeśli będziesz szczęśliwym posiadaczem e-dowodu, dostaniesz możliwość czasowego zawieszenia dokumentu. - Każdy kto nie będzie wiedział, gdzie jest jego e-dowód - jednocześnie licząc na to, ze go znajdzie - będzie mógł zawiesić dowód na 14 dni - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli zawieszenie zostanie cofnięte w ciągu dwóch tygodni, e-dowód znowu będzie ważny. Wnioski o zawieszenie i odwieszenie e-dowodu będzie można złożyć zarówno w urzędzie, jak i przez Internet - dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

E-usługi e-dowodu


O e-dowód będzie można wnioskować (od 4 marca) tradycyjnie - w urzędzie oraz przez Internet. Wraz z e-dowodem na stronie www.gov.pl pojawią się nie tylko zmodyfikowane, ale i nowe e-usługi. Od 4 marca - online - będzie można m.in.:

Uzyskać dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego
Zgłosić lub cofnąć zawieszenie dowodu osobistego
Zgłosić utratę albo uszkodzenie swojego dowodu osobistego - unieważnij dowód
Zgłosić lub cofnąć zawieszenie dowodu osobistego dziecka lub innej osoby
8 marca dojdą kolejne e-usługi:

Zgłoszenie utraty albo uszkodzenia dowodu osobistego dziecka lub podopiecznego
Sprawdzenie, czy dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony
Sprawdzenie swoich danych w Rejestrze Dowodów Osobistych

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +2

  Tygrys_gość

  04.03.2019, 08:06

  Nie rozumiem jak skradziony dowód można zawiesić. Zmieni kolor na czarny czy jak? W Anglii nie ma dowodów bo cenią sobie ochronę danych i nie robi to problemów.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx5.xx8 
 • +3

  on._gość

  04.03.2019, 08:57

  .

  W Anglii jak i w USA, urzędnik jeżeli nie ma podstaw żeby być nieufnym, w większości spraw wierzy obywatelowi na słowo.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx5.xx1 
  +2

  md_gość

  04.03.2019, 09:45

  Chodzi zapewne o zawieszenie autoryzacji elektronicznej.

  Cytuj
  IP: 80.55.xx9.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA