Miliardy na kontach ubezpieczonych

List z ZUS (fot. mat. prasowe)
Tczew - Miliardy na kontach ubezpieczonych
Ponad 243 mld złotych przybyło klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na ich kontac i subkontach w wyniku czerwcowej waloryzacji składek. Niektórzy zyskali nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jak co roku, 1 czerwca ZUS rozpoczął waloryzację środków zgromadzonych na kontach i subkontach ubezpieczonych, w tym również kapitału początkowego. Wysokość waloryzacji konta zależy od inflacji (wzrostu cen towarów i usług) oraz od przypisu składek (wzrostu płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku. Z kolei waloryzacja subkonta to pochodna dynamiki wzrostu PKB za ostatnie 5 lat.

- Stany kont ubezpieczonych, zawierające kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kapitału początkowego, wzrosną o108,94 proc. Z kolei stany subkont wzrosną o 105,73 proc. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.


Dzięki waloryzacji łącznie środki ubezpieczonych zapisane w ZUS zwiększyły się o kwotę 243 397 728 467 zł. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego, czyli IOSKU według stanu na 31 grudnia 2019 r. Jak co roku, ZUS rozpocznie ich  tworzenie po zakończeniu waloryzacji. Tym razem ubezpieczeni nie dostaną informacji o stanie swojego konta w ZUS w formie tradycyjnego listu. Będą one dostępne elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).  Jeśli jednak ubezpieczony wyrazi takie żądanie, to ZUS prześle mu informację  w formie papierowej.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +9

  md_gość

  17.06.2020, 08:30

  243 mld, których... nie ma. Ot, cały paradoks ZUS.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx1 
 • +8

  WIRTUALNE_gość

  17.06.2020, 09:57

  MILIARDY NA KONTACH

  PRZESTAŃCIE SZERZYĆ PROPAGANDĘ SUKCESÓW TYCH PIENIĘDZY FIZYCZNIE NIE MA .NA TABELKACH KREATYWNEJ KSIĘGOWOŚCI DA SIĘ ZROBIĆ, ALE W DNIU W KTÓRYM PRZEJDZIESZ NA EMERYTURĘ DA SIĘ ZROBIĆ TYLKO,ŻE POD SIEBIE . POZDRAWIAM PŁACĄCY ZUS I PODATKI PŁACZĘ I PŁACĘ.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx1.xx0 
 • -1

  observeur_gość

  17.06.2020, 11:47

  A mnie to wisi, nikt mi nie da lepszej emerytury jak ja sam. Zyje sie po to by odkładac, a nie przejadac. Zjesz teraz, potem bedziesz głodował i siedzial godzinami na tcz.pl by komus dopiec albo dogryzc, bo ma czelnosc miec lepiej, bo oszczedzal, inwestował z myslą by twoja nedza mnie nie dopadła. Jak dla mnie mogą ten całym ZUSem zasypac dziurę w budzecie po koronawirusie albo oddac wierzycielom w ramach spłaty długów. Kompletnie mnie to swisa kalafiorem.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx5.xx3 
 • +2

  Bezsrejtu_gość_gość

  17.06.2020, 17:27

  Obrzydliwa propaganda

  Goebbels byłby dumny

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx0.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA