Urodziłaś się w 1953 roku i pobierałaś wcześniejszą emeryturę? Sprawdź czy przysługuje Ci wyższe świadczenie!

Pieniądze (fot. tcz.pl)
Tczew - Urodziłaś się w 1953 roku i pobierałaś wcześniejszą emeryturę? Sprawdź czy przysługuje Ci wyższe świadczenie!
Kobiety z rocznika 1953, które przeszły w 2008 r. na wcześniejszą emeryturę, zachowały prawo do korzystnego przeliczenia  świadczenia - tak zadecydowali sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Mogą one zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie. Wszystko dlatego, że w przy obliczeniu dożywotniej emerytury nie mają do nich zastosowania obowiązujące od 1 stycznia 2013 r. przepisy nakazujące potrącenie z ich konta emerytalnego wypłaconych wcześniej świadczeń.

Dzięki opublikowanemu 21 marca wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, kobiety urodzone w 1953 r. mogą wystąpić ze skargą o wznowienie postępowania. Tryb i termin jej wniesienia zależy od tego, czy sprawa przyznania emerytury była przedmiotem postępowania odwoławczego przed sądem. Jeżeli tak było i sprawa zakończyła się wydaniem prawomocnego wyroku, to na podstawie Kodeksu Postępowania Cywilnego można żądać wznowienia procedury sądowej. Skargę o wznowienie postępowania kieruje się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, albo też do sądu wyższej instancji, jeżeli zaskarżono wyroki sądów różnych instancji. Termin na wniesienie skargi wynosi 3 miesiące od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, czyli upłynie 21 czerwca 2019 r.

Jeżeli sprawa zakończyła się na wydanej przez ZUS decyzji i nie znalazła finału w sądzie, to w oparciu o przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego można wnieść skargę o wznowienie postępowania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym przypadku termin na jej wniesienie jest miesięczny i upłynie 23 kwietnia 2019 r. Po złożeniu skargi, ZUS wznowi postępowanie i uchyli kończącą je decyzję o przyznaniu emerytury. Następnie wyda nową decyzję już bez potrąceń.

- Trzeba pamiętać, że jeśli od doręczenia decyzji minęło pięć lat to nie można wznowić postępowania w sprawie. Te panie, które nie złożyły jeszcze wniosku o przyznanie tzw. dożywotniej emerytur mają możliwość korzystniejszego wyliczenia świadczenia. Muszą jedynie złożyć wniosek. - mówi Regionalny Rzecznik Prasowy, województwa pomorskiego, Krzysztof Cieszyński.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +6

  Ktoś_gość

  25.04.2019, 08:45

  Termin wniesienia skargi upłynął 23.04- informację o takiej możliwosci opublikowano 2 dni później...

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx3.xx1 
 • +5

  JAN_gość_gość

  25.04.2019, 11:52

  x

  Lepiej nie ośmieszajcie się ,dlaczego nie opublikowaliście tego wcześniej To samo dotyczy ciekawszych imprez w Tczewie są informacje po fakcie

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx8 
 • +9

  emerytka1953_gość

  25.04.2019, 12:23

  Ta sprawa powinna być załatwiana z urzędu a nie ,że każda kobieta musi robić to indywidualnie nie mając pewności ,że sprawa zostanie pozytywnie załatwiona. ZUS nawalił to niech teraz naprawia. Te Panie zostały ograbione z tego co im się należy. Teraz muszą dochodzić swoich racji w sądach . "Kowal zawinił , cygana powiesili " to jest skandal !!!

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA