Plaga oszustw! Zadbaj o seniorów

(fot. policja.pl)
Plaga oszustw! Zadbaj o seniorów
Oszuści "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż oszukują starsze osoby. Wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny czy policjantów. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia.

Policjanci przestrzegają Polaków przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. wnuczka czy policjanta. Sprawcy tego typu oszustw są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż do policjantów docierają informacje o kolejnych pokrzywdzonych. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego "policjanta" z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. wnuczka, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia.

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Funkcjonariusze chcą tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę.

Charakterystyka oszustw metodą "na wnuczka"


Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.

W rozmowie dzwoniący prosi o udzielenie pilnej pożyczki, stosując różnorodne "legendy".

Zdarza się, że dzwoniący nie wskazuje żadnego celu, na który potrzebuje pieniędzy, lecz niemal zawsze prosi o dyskrecję wobec innych członków rodziny. Zapewnia także o bardzo szybkim i osobistym zwrocie gotówki.

Często oprócz gotówki (waluta polska i zagraniczna) sprawcy nakłaniają osobę oszukiwaną do wydania im również wartościowej biżuterii.

Kiedy oszustowi udaje się nakłonić osobę pokrzywdzoną do "udzielenia pożyczki" informuje, że nie będzie mógł osobiście odebrać pieniędzy i podaje sposób przekazania pieniędzy (gotówką lub przelewem) albo kosztowności innej osobie. Przestępcom chodzi o to, aby skłonić ofiarę do przekazania pieniędzy nieznajomemu, mimo że będzie widziała oszusta po raz pierwszy w życiu.

Z danych Policji wynika, że osoba oszukiwana najczęściej przekazuje pieniądze obcej osobie, która odgrywa rolę tzw. odbiorcy. Sprawca ten podaje się za dobrego znajomego rzekomego "wnuczka" lub inną zaufaną osobę, np. maklera giełdowego, pracownika banku czy sklepu.

"Odbiorca" po przybyciu do oszukiwanej osoby, przekazuje telefon komórkowy, umożliwiając w ten sposób ponowną rozmowę z rzekomym "wnuczkiem", co ma dodatkowo uwiarygodnić konieczność przekazania pieniędzy. Pamiętaj nie dzwoń z telefonu "odbiorcy". To kolejny sygnał, że jest coś nie w porządku i należy natychmiast powiadomić Policję.

Gotówka i kosztowności przekazywane są w miejscu zamieszkania oszukiwanej osoby albo na ulicy, bądź w placówkach bankowych. Zdarza się, że sprawcy przyjeżdżają po swoje ofiary taksówkami, z którymi razem jadą np. do banku w celu dokonania przelewu i pobrania gotówki.

Oszuści wykonują do swoich ofiar bardzo dużo połączeń telefonicznych, w krótkich odstępach czasu w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy. Takie częste telefony mają, także utrudnić osobie oszukiwanej nawiązanie kontaktu z członkami rodziny, rzekomo proszącymi o pomoc finansową.

Gdy osoba oszukiwana ma wątpliwości, co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny: płaczą, błagają o pomoc lub pozorują torturowanie po rzekomym porwaniu.


Oszuści niedawno zmodyfikowali metodę swojego działania

Tak jak na początku dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą podszywają się pod któregoś z członków rodziny, po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon dzwoni ponownie. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA.

Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. "wnuczka".

W rzeczywistości dzwoniący są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z Policją. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Oszuści informują starsze osoby, aby udając się do banku w celu wypłaty pieniędzy, nie mówili kasjerom i obsłudze placówek bankowych, w jakim celu to robią. Oszuści starają się przekonać starsze osoby, że pracownicy banków również należą do grupy przestępczej i dlatego nie wolno ich o niczym informować.

Od wielu miesięcy w bankach prowadzone są działania edukacyjne w oddziałach - udzielane są porady na jakie sytuacje zwracać uwagę i jak reagować na próbę wyłudzenia. W bankowych wydawnictwach klienci również są ostrzegani przed działaniami przestępców i uwrażliwiani na to, aby porozmawiać z pracownikiem przed dokonaniem dużej wypłaty czy nieplanowanego przelewu na czyjeś konto. Prowadzone są również działania informacyjne w mediach. Kampania edukacyjna przynosi wymierne efekty - już niejednokrotnie dzięki czujności pracowników udało się zapobiec tego rodzaju oszustwom - w ciągu ostatniego roku we współpracy z Policją udało się udaremnić kilkadziesiąt oszustw metodą "na wnuczka" i "na policjanta".

Zawsze w takich i podobnych sytuacjach policjanci czekają na telefon, tym bardziej, że sprawcy mogą obserwować potencjalne ofiary. Dlatego im szybciej Policja otrzyma sygnał, tym szybciej zareaguje.

Policja nie informuje postronnych osób o swoich akcjach

Nigdy żaden policjant nie informuje osób postronnych o podejmowanych działaniach, a szczególnie o tajnych akcjach. Nigdy też funkcjonariusze nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Jeśli odbierzemy telefon i nasz rozmówca będzie przedstawiał się jako np. funkcjonariusz CBŚ, czy prokurator i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania przez nas na jakikolwiek cel pieniędzy, natychmiast dzwońmy pod nr 112 po prawdziwych policjantów.

Z policyjnych informacji wynika, że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia. Dzięki temu często przestępcom nie udaje się oszukać kolejnych osób, do których telefonują oszuści próbujący wyłudzić pieniądze.

Pamiętajmy, że zasada "ograniczonego zaufania" do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów, nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apelujemy:

Jak nie dać się oszukać?

- dzwoni telefon

- ktoś mówi, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym...coś się wydarzyło: wypadek, choroba

- rozmówca się rozłącza, a za chwilę telefon dzwoni ponownie

- ktoś mówi, że trwa akcja policyjna, która pozwoli zatrzymać oszustów...

- pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy

- pilnie potrzebne są pieniądze lub wartościowe rzeczy, jeśli nie masz pieniędzy, pada prośba o zaciągnięcie kredytu

- rozmówca prosi Cię o przekazanie pieniędzy wskazanej osobie lub wykonanie przelewu

Pomogłaś/eś, przekazałaś/eś pieniądze, czekasz...

Uspokoiłaś/eś się, dopiero teraz dzwonisz do wnuczka, na policję ... już wiesz, że dałaś/eś się oszukać... Straciłaś/eś wszystkie swoje oszczędności!

Nie musiało się tak stać. Bądź ostrożna/y, pamiętaj:

- jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę

- Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy

- nie działaj pochopnie pod presja czasu

- po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu by opowiedzieć o zdarzeniu - nie może być ono tajemnicą

- jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób, PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI pod numer 112.

(źródło: KGP)

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +19

  LIPTON_gość

  07.10.2022, 12:56

  Skoro taka emerytka nie zna swoich wnuków z imienia to niech daje kasę złodziejom którzy do niej zadzwonią.

  Odpowiedz
  IP: 185.212.xx1.xx2 
 • +11

  Te same_gość

  07.10.2022, 13:24

  OSOBY

  10 lat wcześniej były czynne zawodowo ,mówiono też o przekrętach i nagle dostają małpiego rozumu . Ostatnio jakieś głupole wyrzucili reklamówkę z 30 tys przez okno złodziejowi prosto w łapy.

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xx4 
  +2

  J**AC SENIOROW_gość

  08.10.2022, 08:02

  Jak debilki nie mają w głowie rozumu tylko 200 tyś w reklamowce, które wyrzucą przez okno komukolwiek kto zadzwoni - to ich j**ać. Głupich nie sieją, sami się rodzą. Widać nie potrzebują tej kasy. Serio kurvva, że nikt w czasie rozmowy nie spyta - Piotruś jak ma na imię twoja mama.... co by zakończyło zabawę

  Cytuj
  IP: 84.239.xx9.xx0 
 • +9

  he he_gość

  07.10.2022, 15:48

  Te babcie widocznie za dużo mają pieniędzy skoro potrafią wyrzucić przez okno w reklamówce 100.000. Na biednych nie trafiło.

  Odpowiedz
  IP: 109.169.xx3.xx6 
 • +4

  emerytka_gość

  07.10.2022, 16:40

  brawo tak trzeba

  Podziwiam te osoby ,które dają się okraść świadomie.NIE TYLKO PROFESJONALNI złodzieje wyłudzają , wyłudzają również firmy windykacyjne np. Ultimo SA wyłudza na proces , straszy nęka emerytów komornikiem ,że dług jest ,a go nie ma Jest to jedno z profesjonalnych sposobów na wyłudzenie .ALE zgłoszenia o takim sposobie do organów ścigania są umorzone więc ULTIMO podbudowane ,że nie są ścigane z urzędu dalej praktykuje proceder przestępczy na proces,gdyż na wnuczka czy policjanta nie może.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx4.xx4 
 • -5

  _gość profesorem Christopherem_gość

  08.10.2022, 04:50

  chrisbrown_chrs@yahoo.com

  Witam Wnioskodawców Pożyczek, Witam wszystkich w dzisiejszej aktualizacji pożyczek pożyczkowych, jest to grupa firm, w której oferowane są usługi pożyczkowe. Jestem profesorem Christopherem Brownem, założycielem tej firmy pożyczkowej, moją kochaną żoną doktor, panią Caroline Brown, a także prokuratorem generalnym tej firmy Barrister Fredrick Smith JP i naczelną radą starszych tej firmy z różnych części świata. Chcę, żebyś miał pewność, że masz do czynienia z dobrymi chrześcijanami o dobrych sercach, w tej firmie oferujemy pożyczki od 100 000,00 lub 100 000,00 do 100 miliardów lub 100 miliardów euro. W tej firmie oferujemy usługę dostawy pożyczki do domu w każdym zakątku świata za pośrednictwem firmy kurierskiej FedEx, zainteresowane osoby ubiegające się o pożyczkę uprzejmie prosimy o kontakt z adresem e-mail mojej firmy w celu złożenia wniosku o pożyczkę. Udzielamy pożyczek biznesowych, osobistych, mieszkaniowych, remontowych, wakacyjnych, podróżnych, wakacyjnych, firmowych, rolniczych, rolniczych, studenckich i samochodowych (samochodowych), wszystko tylko w 2%. Kontaktowy adres e-mail: chrisbrown_chrs@yahoo.com Wniosek o pożyczkę: Pełne nazwy: Zawód: Płeć: Kwota wnioskowanej pożyczki: Okres płatności: 10 lat: Twój miesięczny dochód: Status cywilny: Czy masz poręczyciela: Uprzejmie prosimy o dołączenie paszportu/zdjęć: Adres domowy: Adres biura: Państwo: Kraj: Kod pocztowy Twojego kraju: Powody ubiegania się o pożyczkę: Twój numer WhatsApp: Adres e-mail: Dziękuję i niech Bóg cię błogosławi.

  Odpowiedz
  IP: 197.211.xx8.xx2 
 • Kay_gość_gość

  08.10.2022, 18:02

  ...

  Tyle się mówi o wyłudzeniach a nadal naiwność kwitnie. Upór starszych i przeświadczenie że wie się lepiej przynosi zyski złodziejom. No ale młodzi też potrafią .... przez telefon dać dostęp do konta bankowego....

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.