Nowa normalność - przewodnik bezpieczeństwa w świecie z COVID-19

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Nowa normalność - przewodnik bezpieczeństwa w świecie z COVID-19
Zmieniają się niektóre zasady bezpieczeństwa, co wiąże się z etapowym przechodzeniem do tzw. nowej normalności. "Nie możemy jednak całkiem zapominać o tych normach, które sprawdzały się na początku pandemii" - przypomina policja.

Wiele naszych codziennych aktywności nadal realizujemy w sieci. W związku z tym podstawą bezpieczeństwa powinna być dla nas odpowiednia infrastruktura teleinformatyczna (niezależnie od tego, czy realizujemy swoje zadania zawodowe czy prywatne).

- Istotne jest też właściwe korzystanie z Internetu, m.in. z bankowości elektronicznej. Przed atakiem cyberprzestępców chroni nas także czujność i ograniczone zaufanie do informacji w sieci. Weryfikujmy nadawców wiadomości w każdej sytuacji, kiedy mamy jakiekolwiek wątpliwości. Lepiej sprawdzić kilka razy niż raz dać się oszukać odpowiadając na fałszywą prośbę o pożyczkę od "znajomego" lub podrobiony e-mail z fakturą. - mówi asp. sztab. Dawid Krajewski, rzecznik tczewskiej policji.

Aby przypomnieć i zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty bezpieczeństwa w powrocie do nowej rzeczywistości Biuro do walki z Cyberprzestępczością KGP, Biuro Prewencji KGP oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Europol-em przypominają w "Przewodniku Bezpieczeństwa w świecie z COVID-2019", o kilku zasadach, które powinny stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania:


- kiedy wychodzisz, zostawiaj swój dom zabezpieczony,
- kiedy zostajesz w domu, zachowaj czujność i stosuj dobre praktyki z korzystania z narzędzi online,
- chroń swoje finanse - transakcji i zakupów dokonuj rozważnie i bez pośpiechu,
- priorytet: bezpieczeństwo dzieci! Ucz dzieci zasad bezpieczeństwa online i sam bądź czujny.

Wcześniej w ramach współpracy prowadzone były kampanie dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu, w tym zakupów online, a także bezpiecznej pracy zdalnej.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej