Policjanci ostrzegają przed oszustami. Metoda "na BLIKa"

Blik (fot. Policja)
Tczew - Policjanci ostrzegają przed oszustami. Metoda "na BLIKa"
Policjanci ostrzegają przez jedną z form oszustwa internetowego, gdzie ofiarami padają użytkownicy systemu płatniczego Blik. Policjanci przypominają - strzeż pilnie swoich danych do kont społecznościowych i nie udostępniaj ich nikomu pod żadnym pozorem. Jeśli otrzymałeś prośbę o pożyczkę przelewem Blik zastanów się i nie działaj pochopnie. Bądźmy czujni, nie dajmy się zwieźć pozorom.

Blik to Polski system płatności elektronicznej umożliwiający dokonanie płatności online, płatności w sklepach stacjonarnych, wpłaty i wypłaty w bankomatach oraz przelew środków na numer telefonu. Mechanizmem identyfikacji jest jednorazowy sześciocyfrowy kod generowany przez system Polskiego Standardu Płatności i jest ważny przez 2 minuty. Aby wykonać transakcje właściciel konta musi ją zatwierdzić. Gdzie tu miejsce na oszustwo? Wcale nie chodzi o to, że przestępcy znaleźli sposób na przełamanie zabezpieczeń w tym systemie płatności. Sprawcy uderzyli w najsłabsze ogniwo systemu, którym okazał się...... człowiek.

- Oszuści wykorzystując czas pandemii COVID-19 i zainteresowanie wszystkim co ma związek z wirusem wzmogli swoją działalność. W mediach społecznościowych co i róż pojawiają się informacje i artykuły dotyczące obecnej sytuacji. Publikacje te przypominają do złudzenia te ze znanych portali informacyjnych lub policji, a na końcu znajduje się materiał video często opatrzony dopiskiem "Uwaga zawiera drastyczne treści". - informuje policja - Kliknięcie w przycisk "PLAY" powoduje przekierowanie na "stronę Facebook" gdzie wymuszone zostanie logowanie do swojego konta w celu potwierdzenia swojego wieku. W ten sposób sprawca wchodzi w posiadanie loginu i hasła do naszego konta na Facebooku, a następnie rozsyła do znajomych wiadomość, że przydarzył się wypadek losowy, tj. skradziony portfel, zagubiona torebka, brak pieniędzy, okazyjny zakup atrakcyjnego towaru, itp. . Oczywiście sprawca obiecuje, że pieniądze odda tego samego lub następnego dnia i prosi żeby przelew zrobić Blikiem. Po otrzymaniu kodu oszust natychmiast wypłaca pieniądze z bankomatu lub przelewa pieniądze na inne konto lub kupuje kryptowaluty.


PRZESTRZEGAMY:


Jeżeli otrzymałeś prośbę o pożyczkę przelewem Blik zastanów się spokojnie i nie działaj pochopnie. Jeżeli masz możliwość zadzwoń do znajomego i spytaj go, czy to on wysłał wiadomość. Nie podawaj obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Nie przesyłaj pieniędzy na obce numery telefonów.

Aby ograniczyć możliwość przejęcia konta na FB, pamiętaj aby ustawić dwu stopniowe uwierzytelnienie logowania np. poza hasłem dodatkowo kod otrzymywany SMS-em.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • Zaratustra_gość

  08.05.2020, 09:17

  Kod jest ważny 2 minuty i ktoś zdąży w tym czasie pójść do bankomatu by wyciągnąć kasę?

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx5 
 • meme_gość_gość_gość

  08.05.2020, 11:53

  hehe

  Ktos kto wysyla prosbe o kod stoi przy bankomacie :)

  Cytuj
  IP: 158.116.xx5.xx1 
 • +1

  Amalk _gość

  08.05.2020, 09:55

  Miałem nie dawno podobną sytuację. Osoba podpięła się pod moje konto FB i wysłała do znajomych zapytanie oczywiście w moim imieniu " Hej masz może blika". Kolega załapał o ci chodzi i odpisał że MA..... I oszust na to ..... opłacisz mi zamówienie a ja CI oddam przelewem z nawiązka za pomoc? W dobie XXI wieku możemy to jeszcze zweryfikować telefonicznie.... To samo tyczy się przelewów za zakupy, niby jesteś przekierowany na stronę banku ( która na pierwszy rzut nie różni się od oryginału ) i ginie z konta kilka razy więcej pieniędzy niż teoretycznie zapłaciłeś. Oczywiście bank w ogóle nie czuje się winny. Ps. marne zabezpieczenie banku jak można w łatwy sposób podpiąć się pod stronę banku. Życzę rozwagi i ostrożności

  Odpowiedz
  IP: 185.241.xx8.xx4 
 • +3

  Hacking_gość

  08.05.2020, 10:53

  Oczywiście że bank nie jest winny. Bo nawet nie dokonałeś transakcji przez jego system transakcyjny... Najprawdopodobniej kliknąłeś link z emaila i zamiast na stronę banku pko.pl trafiłeś na podstawioną stronę pk0.pl (to tak przykładem) . Kolejna sprawa - korzystanie z publicznego WIFI. Bardzo prosto podszyć się pod darmowe WIFI i sniffować połączenia np. logować hasła. Kolejna sprawa zainfekowany komputer - pracujesz normalnie a wirus przekierowuje cię do podstawionej strony która do złudzenia wygląda jak oryginalna strona banku (równie dobrze może wyglądać jak strona popularnego sklepu internetowego) najtrudniejszy atak do zdiagnozowania to włamanie do routera i podmiana DNSów... na takie które przekierują na stronę hakerów.

  Cytuj
  IP: 158.255.xx1.xx4 

  Amalk_gość

  08.05.2020, 18:05

  .... z małym wyjątkiem, internet mobilny, a pewnie reszta może się zgadza, oprócz kasy....

  Cytuj
  IP: 185.241.xx8.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA